Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 20 от 20 ПърваПърва ... 10181920
Резултати от 191 до 200 от общо 200
  1. #191
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Сменям рамките много често и няма сметка да вземам пластмасови поне засега.
    С това твърдение малко послъгваш защото много от кратко време гледаш пчели и рамките сложени за градеж от теб надали си ги сменял ,а сменяш само закупените от теб което е нормално.За ръцете ти хубаво е да знаеш ,че може да получиш алергия аз познавам пчелари нямащи никакви проблеми работещи без ръкавици и изведнъж напукване на ръцете и рани незарастващи доста време и от тогава работят с два чифта ръкавици не обвинявай преди да имаш доказателство .

  2. #192
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    С това твърдение малко послъгваш защото много от кратко време гледаш пчели и рамките сложени за градеж от теб надали си ги сменял ,а сменяш само закупените от теб което е нормално.За ръцете ти хубаво е да знаеш ,че може да получиш алергия аз познавам пчелари нямащи никакви проблеми работещи без ръкавици и изведнъж напукване на ръцете и рани незарастващи доста време и от тогава работят с два чифта ръкавици не обвинявай преди да имаш доказателство .
    Първо ще те помоля да не ми обясняваш аз какво правя. Рамките които днес рязах бяха 80% от дек 2013-март/април 2014 защото тогава ги правех по друг начин и си ги познавам много добре. Страничните летви бяха на 15мм, а сега са на 10мм. Както и да е...
    Проблема е само със старите рамки и пити. В момента когато започнах да режа старите и започна да ми пари на ръцете, не ми обяснявай, че това било от нещо друго.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #193
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Дамянов ,в тези стари пити пило отглеждано ли е.Как ли е оцеляло горкото.Ей ,да не се окаже ,че си алергичен към стар восък.

  4. #194
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Дамяне недей се палиш, баща ми имаше такъв проблем- като пипне прополис и ръцете му пламват в обриви, но не винаги- след време отшумя. Дано при теб да е нещо друго

  5. #195
    Дамяне, аз говоря за дървената рамка, не за самата пита. Имам рамки от преди 20 години и не виждам никакъв проблем с тях. Разбира се след като изрежа старата пита и преди да сложа основа, задължително минават дезинфекция със сода каустик. А относно самите пити, тези в които е гледано пило през сезона, задължително се сменят през следващия, без изключение.

  6. #196
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Дамянов ,в тези стари пити пило отглеждано ли е.Как ли е оцеляло горкото.Ей ,да не се окаже ,че си алергичен към стар восък.
    Към стар восък не ми се вярва по ми се вярва да е към акарициди или нещо с което е пръскана нивата.

    Цитат Първоначално публикувано от vencii Виж публикацията
    Дамяне недей се палиш, баща ми имаше такъв проблем- като пипне прополис и ръцете му пламват в обриви, но не винаги- след време отшумя. Дано при теб да е нещо друго
    Просто ме е яд, че колеги продължават да бухат кошерите си с отрови, а после реват, че арендатора използва същата тази отрова или аналог. Представям си как това нещо го ядем после.
    Аз си ползвам прополис и то редовно. Никога не съм имал проблеми и много малко вероятно е да има нещо общо.

    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    Дамяне, аз говоря за дървената рамка, не за самата пита. Имам рамки от преди 20 години и не виждам никакъв проблем с тях. Разбира се след като изрежа старата пита и преди да сложа основа, задължително минават дезинфекция със сода каустик. А относно самите пити, тези в които е гледано пило през сезона, задължително се сменят през следващия, без изключение.
    Аз говоря и за двете. Сменям рамките и питите заедно, но това не се практикува поне доколкото знам. Гледах клипове на колеги от Сърбия или някаде там. Направо целите рамки ги вкарват в казан и като ги изкарат само слагат новите основи. Ако рамката се клати, то я хвърлят, а здравите си ги използват. Явно с това си решават няколко проблема: дезинфекция, събиране на восък, смяна на пити и смяна на рамки.
    Това със содата го разбирам, но при мен не си заслужава. Така си направих нещата, че да не ми се налага да използвам стари рамки.
    Това е хубаво, че сменяш питите в които е гледано пило всяка година! Медовите предполагам, че ги сменяш на 3 години. Хайде питай колко колеги го правят това. Колкото и да се хабиш, то един човек като не е готов да те чуе - полза няма.

    За тази вечер - толкова, че имам да меля 7 кофи с пити.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #197
    Е то не е задължително. Който иска го прави.Медовите понякога изкарват и повече, защото не ги бележа. Но май ще почна да го правя. А иначе всички деформирани рамки и аз ги бракувам, но ако са направени качествено в последствие почти не се случва.

  8. #198
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Добре върви цената на восъчните основи...!

    Официално - 2 лв на 2.50 лв за дебела ДБ основа, като вече основи могат да се закупят и без предаване на восък. Това в магазин ТИЛИА на Княз Борис, Сф.

    Промяната е след изложението в Плевен, като преди това беше обявена цена от 1.5лв (но реално не продаваха без връщане на восък).

    Октомври м.г., в същия магазин бяха около 1лв.
    Христо Йорданов

  9. #199
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Колеги, минавайте на пластмасови основи и ще се родите.

  10. #200
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз си купих есента на по 1 лев 3 кашона, колкото ми трябват, все едно съм знаел че ще поскъпне толкова.

 

 
Страница 20 от 20 ПърваПърва ... 10181920

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •