Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35

    Събиране пред прелката през нощта

    Преди 2 дни им сложих втори магазин и още на същата вечер забелязах как се затворили цялата прелка и седят неподвижни без да махат с криле.На какво се дължи това и нормално ли е не мисля че им е топло ако беше топло би трябвало да вентилират а и всички възможни отвори са им отворени


  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Регулират температурата.Явно им е студено.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    Дали е от това, и защо само на този кошер всички са с отворени прелики и отвори на дъната но при другите няма такова нещо ще пробвам днес да затворя отвора на дъното. Да видим дали ще е от това.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    Днес като отидох нямаше стръпване на прелката само няколко вентилираха а времето е доста хладно и имвятър. Но днес затворих отвора на дъното и все пак си мисля че не е проблема в температурите и дали им е студено.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2013
    Мнения
    45
    Пчеларски район
    Драгалевци
    Ако си свалил дъното,загледай се през деня дали и се струпват пчели отдолу на рамките.Мойте хубавици преди около месец ги забелязах да запушват отвора и малко след това установих че се готвят за роене.Мисля ,че запушването на отвора и подготовката за роене са свързани.Дано не съм прав,но ги наблюдавай и разбери дали не мислят за гората.Късмет

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    Имаха прекалено много мед в плодника и майката нямаше къде да снася, махнах 2 пити с мед и и сложих 2 изградени пити посредата между пилото.Дано съм помогнал.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2013
    Мнения
    45
    Пчеларски район
    Драгалевци
    Колко пити с мед имаш в плодника?

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    Около 7-8 и нещото което най много ме притесни е това че пролетта бях сменил 3 рамки и сложих нови с основи които изградиха и които в последствие сложих по средата и бяха пълни с пило нямаше празни килийки дори ги бях снимал. А когато ги отворих онзи ден нямаше и след от пило по тях бяха пълни с мед и в горния край беше запечатан и пилото беше много пръснато в единия край 2 пити по средата мед и в другия пак няколко пити с пило.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    задръстили са майката и няма къде да снася и толкова пчели без работа сигурно се приготвят за роене
    щом няма място слагай отгоре магазини и празни пити отдолу
    това е според мен и не е нужно да ме слушаш защото аз съм начинаещ пчелар и не работя с дадани

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2013
    Мнения
    45
    Пчеларски район
    Драгалевци
    Ако имаш още изградени им ги дай, изкарай медови и центрофугирай,меда го пази или поне част от него,другото го яж.Освободи им място за майката да снася,тя сега ще намали снасянето инстинктивно,по-късно лятото пак ще увеличи.Хубаво е да потърсиш някой опитен пчелар от вашия край ,да може да ти помага овреме при проблеми.А магазин слагал ли си им?Освен това вземи разгледай по питите ,където имаш основи за маточници дали няма яйца или вече захранени личинки,много е важно да провериш това!!!

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •