Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 111
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    59

    МРЕЖЕСТО ДЪНО

    Споделете мнение, опит че вече се пообърках. Някой казват стеснявай, затопляй , за зимата за по-добро зимуване и т.н. Днес чета в"Пчели" че до първото пило, сърбите остават дъното само на мрежа, а като гледам и полувината покривна табла и тя с мрежа, та какво излиза, че до януари семейството е оставено на течение. Имам намерение да си правя мрежести дъна, но като видях тези снимки, разбрах че не съм наясно с целите му.

  2. #2
    Oтносно затоплянето, моето мнение, че то е необходимо едва когато в природата вече има прашецова паша и пчелите започнат да се облитат редовно. Преди това негативите от него са повече от позитивите. Това си е лично мнение и не ангажирам никой с него. Относно сръбската тактика, мисля, че по този начин пчелите ще изразходват много повече мед при зимуването, но ако семейството е здраво и силно, няма никакъв проблем при такова зимуване. Има различни модели мрежесто дъно. Основните цели са, събиране на прашец, невъзможност на паднали, но живи акари отново да се захванат за пчелите и по-добра вентилация.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    13
    Миналата есен реших да оставя 2 ЛР кошера, да зимуват само на мрежесто дъно.Резултатът е следният, единият кошер се рои на 15 април а другият около 20 май по време на акациевата паша.Все още немога да си го обясня защо се получи така , ако искате можем да покоментираме.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Не мисля, че са се роили заради мрежестото дъно! Моите всички са с мрежесто, но на 1/4 от дъното - така ме посъветваха.
    Working....

  5. #5
    Цитат Първоначално публикувано от penko
    Миналата есен реших да оставя 2 ЛР кошера, да зимуват само на мрежесто дъно.Резултатът е следният, единият кошер се рои на 15 април а другият около 20 май по време на акациевата паша.Все още немога да си го обясня защо се получи така , ако искате можем да покоментираме.
    Само тези ли 2 кошера ти се роиха?

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    59
    Това, че са се роили, означава ли, че са зимували много добре и са се развили по-рано от другите, които не са били на мрежесто дъно ? През цялата зима ли остават на мрежа ?

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Колеги,аз също съм с мрежести дъна с размери на отвора 15/15 см.От както съм ги направил до този момент,никога не съм ги затварял през зимата.Дори пчелите не ги и заклейват с прополис,което е някакъв знак,че това не е пречка нито за нормално зимуване,както и за добро пролетно развитие.

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    А знаете ли кава е историята на зимуването с мрежесто дъно? Всичко, както може да се очаква, води началото си и се развива в Америка. Ще го разкажа на кратко , щото не помня подробностите. Д-р C.C. Miller пръв осъзнава нуждата от подрамъчно пространство на първия корпус, но той го използвал само през лятото и използвал решетка от летвички. Неговата решетка обаче имала много недостатъци, три пъти е подобрявана конструкцията от различни пчелари, но главния недостатък си оставал- скъпата изработка. Не знам кой е първия който се е сетил да излолзва мрежа вместо дъсчици. Както и да е , мрежестото дъно намира широко разпространение, днес почти не се правят дъна без мрежичка. Обаче мрежестото дъно се използвало само през лятото и така до момента в който някой пчелар забравил да подмени мрежестите дъна наесен. Напролет видял грешката си, обаче бил изненадан от резултата - семействата които зимували на мрежесто дъно били по-силни и с по-малко подмор. На следващата година опитал отново. С времето тази практика се разпространила и при други пчелари и така до днес.

    Вярно е че по-високото ниво на въглероден окис в кошера през зимата забавя метаболизма на пчелите, като по този начин те се запазват физиологически. По ниското количество кислород, обаче, е предпоставака за анаеробно(без наличието на кислород) получаване на енергия. Всеки знае при анаеробното разграждане на въглехидратите се получава само 1 ккал/г, а при аеробното - 4ккал/г, което значи че за да получат същото количество енергия (поддържат същата топлина)трябва да изядат 4 пъти повече мед, което значи повече несмлени остатъци, по-голяма нужда от облитане, по-голяма активност през зимата, повече загинали пчели в снега (ако може пчелите да стоят като "мъртви" през цялата зима, без да се облитат - по-добре. В северните ширини снежната покривка е 6 месеца, няма облитане. Това колегата Александров по-добре може да го обясни). Наличието на кислород обаче е като нож с две остриета - получаването на токсини и свободни радикали в резултат на окислителния процес е неизбежно.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    13
    Да Юри, само тези 2 кошера ми се роиха.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    И това , на какво се дължи , по какъв начин е повлияло мрежестото дъно ?

 

 
Страница 1 от 12 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •