Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 111
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Първата година на пчеларстването ми, затворих мрежестите отвори на кошерите и имаше доста мухлясали пити. Тази година ги оставих на всички семейства, дори и слабите, нямаше грам влага по питите. От време на време виждах мънички локвички в ъглите на дъната, но явно пчелите ги изпиваха. Не забелязах и драстично да са намалели запасите от мед в кошера. И сега не съм ги затворил, пилото има нужда от свеж въздух, ако им беше студено, то пилото щеше да е в задната част на рамките, а не в предната, където е и отвора.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    А има ли,препоръчителни размери на тази мрежа - както казах моите са 15х15см. работя само с 10-т рамкови сандъци и мрежата е точно в средата на дъното.
    Примерно,защо да не е цялото дъно от мрежа?

  3. #23
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    от моя скромен опит мога да кажа- последните 2 зими оставям замрежените отвори на дъната които са 10/10 отворени и определено подмора е много помалък дори незначителен освен това няма никаква влага и мухлясали пити, но несъм забелязал да изразходват повече мед.

  4. #24
    Сърбите от години практикуват зимуване на изцяло мрежесто дъно. При тях климата не се различава от нашия. Кошера 1300 години Б-я (на Гърдев) е с мрежа на 1/3 или 1/4 от дъното по цялата ширина в предната част.
    Аз също не затварям тези мрежести отвори.

    И не забравяйте, че пчелите топлят само кълбото, а не обема на кошера.

  5. #25
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Преди години бях купил 8дб.,с кръгъл отвор на дъното и таблата,около 15см и закована мрежа. Още на първата година,пчелите заклеиха мрежата и няма никакъв ефект от нея. Какъв е начина,пчелите да не заклейват мрежата?До колкото знам,щом има отвор в кошера и пчелите не могат да минат през него-те го заклейват.

  6. #26
    Предполагам отвора е бил в средата на таблата. Ако е в предната част, при прелката, не го заклейват. Или само частично в краищата.

  7. #27
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    И аз съм се питал същото,само че въпроса беше протилоположен,а именно - първите ми сандъци,които съм ползвал са от времето на дядо ми.Те не бяха със подвижни дъна,но имаха по една мрежа точно на кръгъл отвор и точно по-средата,само че може би по-малък 10см - приемах за логично,че зимъска пчелите ги заклеймяват.

    Но след години реших пак да ползвам мрежа на дъната и за мое учудване не ги заклейваха,освен чатично както отбелязахте - тогава се запитах,защо и така не съм си отговорил.

    Единствената разлика е,че сегашната мрежа е с по-големи размери и,че има разлика в материала т.е.на старите кошери,не беше точно мрежа,а изрязана ХР,а сега съм пробвал със една мрежа,подобна ползват при външните изолации и мрежа от неръждавейка,както казах не ги заклейват и при двата вариянта.

  8. #28
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Кръглия (или квадратен) вентилационен отвор в срадата е голяма технологична грешка - затова го заклейват.

    Не винаги каквото си мислиш че е добре за пчелите, на практика се оказва такова. Всъщност понякога е много трудно да се прецени - трябва да започнат да измират масово, за да се усетиш че нещо не правиш както трябва. Дори и тогава може да потърсиш вината другаде. Пчелите нямат уста че да кажат.....
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    На лекцията на Костадин Якофов в София, стана на въпрос за "стандартния" кръгъл мрежест отвор по средата на дъното. Неговото становище беше, че там не му е мястото и затова го заклейват. Трябва да е в предната част на дъното.

  10. #30
    На лекцията на Костадин Якофов на "Беклемето" (ако не се лъжа през 2008г) изработих дъно със замрежен отвор с р-ри 250 х 100 мм в предният край . Още същата година при зазимяването го бяха заклеили . Тогава си помислих че само съм си отворил повече работа с почистването на този отвор .
    Пролета на следващата година не успях да го почиста , но през топлите дни установих че пчелите сами са свършили тази работа . И от тогава до сега това го правят пчелите всяка година (аз не го затварям и не го почиствам).
    Пчелите си знаят работата - ако не им харесва го заклейват ,ако им е топло го почистват .

 

 
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •