Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 17
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2012
    Мнения
    37

    Разсад от Пауловния Томентоса

    Разсад от Пауловния Томентоса - цени от 0.80 лв за бр. в зависимост от големината за количества отстъпки.
    Изпращам по куриер, тел. за възка 0887099281.


  2. #2
    Потребител
    Регистриран
    11.12.2010
    Мнения
    84
    В кой град е разсада?

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2012
    Мнения
    37
    Монтана

  4. #4
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз преди 1 месец засадих около 100 дръвчета, като ги купих в чашки, както е на първата снимка. Около 20% от тях умряха, но останалите се развиха и до момента са с височина до колене и с по 4-5 листа, големи колкото чиния. Наистина това чудо расте много бързо.

    Бих закупил още доста бройки, но ме интересува тази цена за пауловнии в чашки ли е (както е на първата снимка) или е в някаква друга разфасовка. И как ще стане тази работа с куриера, щото тези пауловнийки да дойдат при мене живи и здрави?

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    27.06.2012
    Мнения
    37
    Цената е за разсад в чашки в зависимост от големината;
    до 10см - 0.80лв, до 20см - 1лв. А що се отнася за куриера до момента не е имало проблеми а и винаги слагам по няколко стъка повече в сучай , има счупени или прекършени но до този момент не се е случвало.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Добре. Прати ми стотина бройки, за да видя как ще пристигнат, пък после можем да му мислим и за още. На ЛС съм написал адреса си.

    За тези пчелари, които не знаят - пауловнията е едно от най-добрите медоносни растения. Цъфти преди акацията и се явява идеално средство за пролетно подсилване на пчелите. Расте изключително бързо и още на 3-тата година ще е 4-5 метрово дърво и ще цъфти. Недостатък - може би не е достатъчно студоустойчиво за региона на България и ако дойде зима с -25 градуса, вероятно няма да оцелее. Аз обаче съм готов да рискувам, пък и цената ми се вижда много добра. Предишните дръвчета ги купувах по-скъпо.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Дървото наистина е много медоносно и оцелява и при нашите студове,но като позакрепне. В първите години иска повече грижи. За съжаление описанията са леко подвеждаши, че още на 3 година е станало голямо дърво. С интерес следя развитието на една такава малка горичка вече трета година. Вчрно станали са високи колци, но са си колци за домати. Описанието казващо, че на 5-6 година става с 30-40см диаметър поросто е подвеждащо. Може би при климата в родината си да става, но тук ще се чака доста повече. Същото е и с еводията. Моята вече е на 9 години и чак сега, за първа година, ще цъфнат обилно всички дръвчета. До сега тук таме някое даде по няколко цвята.

  8. #8
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Така е, но пауловнията расте много по-бързо от липите и именно затова заслужава внимание. Аз на едни 10-12 липи ми изтекоха очите да ги чакам да цъфнат. Засадих ги преди 12-13 години и станаха големи дървета (4-5 метра) за 5-6 години. И всяка една година се надявах да цъфнат. Да, ама не. На 6-тата или 7-тата година вече се отчаях и си мислех, че нещо съм сбъркал. И една прекрасна пролет цъфнаха малко преди да ги отсека - може би се уплашиха. Това стана на 8-мата или 9-тата година. И въпреки че сега са големи дървета (под големи разбирам 5-6 метра), сигурно ще трябват поне още 20 години, за да станат разкошни 10 метрови дървета с голяма корона.

    Та и сега садя липи, но не съм сигурен дали ще доживея, за да ги видя цъфнали. Виж с пауловнията и акацията това не е така. Растат бързо и цъфтят още на 3-тата или 4-тата година и именно заради това наблягам на тях. Особенно при тези ниски цени на разсада нищо не ми пречи да засадя хиляди дръвчета. Практикувам така - в моите имоти засаждам пауловнии, а в чужди изоставени имоти около мене - акации. Досега никой не се е разсърдил, а в бъдеще ако някой собственик реши да си изсече акациите, с това само ще ми направи добро, защото следващата година ще плъзнат хиляди млади фиданки, от които няма оттърване.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    То, затова ги садиш в чуждите дворове, после няма оттърване. Но какво да се прави, собствениците да му мислят.
    Аз ги садя покрай пътища и дерета.
    А колкото до пауловнията, вече 4 та година тръгва от нулата.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    27.03.2013
    Мнения
    13
    във Велинград дали ще може да се развива, да расте?

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •