Вижте, аз не се опитвам да докажа нищо на никого или да налагам своето мнение.
Никой не казва че неоникотиноидите са безобидни, но не са виновни за нещата за които ги обвиняват (просто така стоят нещата). Не искам да убеждавам никого, всеки сам си носи кръста.

Под прочетени научни статии имам впредвид не само абстракта (резюмето) и заключенията, а най-вече методите на извършване на изследването, суровите данни (доколкото те са предоставени) и литературата на която се позовава.

Иначе, във весникарските статии търсят сензацията (не е задължително да са НАПЪЛНО достоверни) и на български се превеждат и издават без дори да се провери истинноста им.


Всеки сам може да си прецени дали да чака пчелите му да загинат и после виновно да сочи със пръст и да обвинява някой друг "КОЙ МИ СРА В ГАЩИТЕ?". Лично мен това не ме грее, предпочитам да знам как да го предотвратя, както и следващите пъти когато има масова смъртност при пчелните семейства. Ако човек погледне назад към историята, най-малкото ще осъзнае че докато е пчелар има вероятност бизнеса му да бъде зануляван неведнъж. Лично аз искам да бъда подготвен.