Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 23
  1. #11
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Вижте, аз не се опитвам да докажа нищо на никого или да налагам своето мнение.
    Никой не казва че неоникотиноидите са безобидни, но не са виновни за нещата за които ги обвиняват (просто така стоят нещата). Не искам да убеждавам никого, всеки сам си носи кръста.

    Под прочетени научни статии имам впредвид не само абстракта (резюмето) и заключенията, а най-вече методите на извършване на изследването, суровите данни (доколкото те са предоставени) и литературата на която се позовава.

    Иначе, във весникарските статии търсят сензацията (не е задължително да са НАПЪЛНО достоверни) и на български се превеждат и издават без дори да се провери истинноста им.


    Всеки сам може да си прецени дали да чака пчелите му да загинат и после виновно да сочи със пръст и да обвинява някой друг "КОЙ МИ СРА В ГАЩИТЕ?". Лично мен това не ме грее, предпочитам да знам как да го предотвратя, както и следващите пъти когато има масова смъртност при пчелните семейства. Ако човек погледне назад към историята, най-малкото ще осъзнае че докато е пчелар има вероятност бизнеса му да бъде зануляван неведнъж. Лично аз искам да бъда подготвен.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    ...Ако човек погледне назад към историята, най-малкото ще осъзнае че докато е пчелар има вероятност бизнеса му да бъде зануляван неведнъж. Лично аз искам да бъда подготвен.
    Именно.
    http://www.ebi.ac.uk/interpro/potm/2006_10/Page1.htm
    http://en.wikipedia.org/wiki/Terpenoid

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    http://zapchelite.eu/?p=286
    Идеята прашеца да престои определено време преди да се ползва е много добра, но изчезват ли всички остатъци от "голямата химия"?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Това е сложния вьпрос. Доста се рових, но единствено намерих периода на разпад на някои от химикалите в почва и вода, вариращ от 2-3 месеца до няколко години зависещо от наличието на определени ензими и гьбички. Замразяването вьв фризер води до запазване на пестицидите. Ако някой има идеи как да запазим прашеца а да редуцираме остатьците нека споделя.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    От материалите които съм изчел досега относно пестицидите,съм останал с впечатлението че разпада им се ускорява от термично въздействие и UV лъчи(слънчевото греене). Колегата много правилно е отбелязал че се разпадат в почвата и благодарение на ензими и бактерии,но това се отнася основно за хербицидите.Другата не толкова приятна новина е, че всички пестициди ползвани досега(говоря и за препарати ползвани преди десетки години) в крайна сметка се оказва че не са толкова "разградими" колкото твърдят производителите.Поради тази причина (която накрая лъсва) постоянно се предлагат нови и нови,които отново предлагат "абсолютната защита" с "минимални рискове",съпроводено с "пълно разграждане".Когато правех почвени анализи,веднага лъснаха пестицидите които са ползвани(основно мед и сяра),което показва че пълен разпад може да съществува,но той май че е само на хартия(гарантирано от производителя).Може би ако известно време се нагрява(изсушава) прашеца,би могло да се получи някакъв разпад,но тогава се пита дали прашеца запазва свойствата си при сушенето.Нека колегите които знаят повече се включат.

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Установено е че попаднали в подпочвените води химикалите имат много дълъг период на разпад, поради факта че в такава среда липсват определени ензими и гъбички които са основните усвоители на химичните остатъци.
    Добрия вариант е след години производителите на химикали да предлагат и съответните ензими за разграждане на остатъците и арендаторите да са законово задължени да рекултивират.

    Малко извън темата една интересна статия за четене в свободното време:
    http://www.newyorker.com/reporting/2...urrentPage=all

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Всъщност съвсем скоро учени откриха и това : http://www.nauteka.bg/sciences/envir...elni-stantsii/
    По темата може да се говори много.Благодарение на Пестицидите(бившите бойни отровни вещества от войните) природата е изправена пред един голям тест и дано оцелеят пчелите,че и ние покрай тях .

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    В момента чета най-обстойното изследване за взаимодействието на пестицидите и пчелите което съм срещал в нета. То е на European Food Safety Authority (EFSA).
    Не съм го прочел цялото (200 страници) още но някои неща се повтарят и от други източници. Ензимите P450 усвояват и изхвърлят отровите от организма, както при човека така и при пчелите. В природата така наречените индюсъри или стимуланти на тези ензими се съдържат в меда, кумарова киселина, терпеноидите, кверцетина, цитрусите, танина.
    Според мен заподозрените полезни добавки за пчелите могат да бъдат:
    пчелен мед или сироп
    канелено масло
    ментово масло
    лимонов сок
    танин
    кверцетин

    С изключение на кверцетина всички останали съм давал на пчелите в съответната дозировка. Съдържанието на скъпия Нозевит не е нищо друго освен дъбов танин на прах струващ стотинки във всеки винарски магазин.

    Ето и файла на който му се чете:
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Не случайно доста от тези неща в комбинация или самостоятелно участват в различни рецепти за пречистване на организма. Танина от червеното вино даже и радиация чисти.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #20
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    много хубави изјави на четениците, много нес-гласија с науката и технолигијата???
    Много обичам науката, и сам се бавим с неја!
    Ама не мога да замислим научен човек којто направи нјакој свој "изум", да с нерго отрове природата.
    Точно така. трове природата.!
    а ТЈА????
    ТЈА труе нас, жителите които ја ползваме, нее битно дали е човек, добитак инсеком........
    Пчелари,
    с-берете се, да видиме какво ште правиме, "химикалите са много притиснали от всички страни....
    а само това ми нее смислено, дали знајат да си своите деца трујат, своето потомство.
    За мен е штастие моето ВНУЧЕ и неговото внуче и внуче на внучето, да се раждат здрави.

    "званието" е за живота, а поколенијата за векове.------------трјабва да се замислиме???????????

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •