Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 22
  1. #1
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич

    Закупуване на отводки

    Здравейте колеги,предстой ми да закупя около 20 отводки, моля да ми кажете на какво да обърна внимание когато ги преглеждам, защото ще ги закупя от местни пчелари.Отводките ще са ДБ.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Млада оплодена майка.

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Едно бързо въпросче към Nik_m и останалите разбира се - защо непременно да е млада и оплодена майка?
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #4
    Като начало обърни внимание, какви теми има създадени във форума и ти къде си задаваш въпросите.

  5. #5
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Re: Закупуване на отводки

    Цитат Първоначално публикувано от bobi mitrev
    Здравейте колеги,предстой ми да закупя около 20 отводки, моля да ми кажете на какво да обърна внимание когато ги преглеждам, защото ще ги закупя от местни пчелари.Отводките ще са ДБ.
    Ами помисли си какво ще направиш ти, ако продаваше отводки:

    1. Ако в кошера има стари и нови пити с пило, естествено е че в отводката ще набуташ старите пити
    2. Ако в кошера има пити с 80% пило и такива с 50-60% - ами ясно е, че ще набуташ тези с 50-60%.
    3. Ако имаш стари и нови майки - ами ясно е, че първо ще гледаш да разтикаш старите майки

    Най-накрая въпреки тези твои действия с лоши пити, пило и майки - пак ще си поискаш с чиста съвест 100 лева и пак ще се хвалиш колко силни отводки си дал.

    А сега след като си от другата страна на бариерата, вече знаеш какво да гледаш - количеството и качеството на питите, пилото и младите пчели, както и качествата на майката.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov
    Едно бързо въпросче към Nik_m и останалите разбира се - защо непременно да е млада и оплодена майка?
    Еми щом не съм прав да търси стара и неоплодена.

  7. #7
    Аз пък бих взел отводката с стари пити. Защото към края на лятото и рано на пролет, майките предпочитат старите пити за снасяне а ти като си ги подхранваш редовно спокойно ще ти изградят 2-3 плодникови рамки. Особено сега както идва слънчогледа ...
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    И пробвай да си изпросиш бонус към всяка отводка една празна изградена пита.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв

    Re: Закупуване на отводки

    Ами помисли си какво ще направиш ти, ако продаваше отводки:

    1. Ако в кошера има стари и нови пити с пило, естествено е че в отводката ще набуташ старите пити
    2. Ако в кошера има пити с 80% пило и такива с 50-60% - ами ясно е, че ще набуташ тези с 50-60%.
    3. Ако имаш стари и нови майки - ами ясно е, че първо ще гледаш да разтикаш старите майки

    Най-накрая въпреки тези твои действия с лоши пити, пило и майки - пак ще си поискаш с чиста съвест 100 лева и пак ще се хвалиш колко силни отводки си дал.

    АЗ - Евгени Филимонов - НЕ БИХ НАПРАВИЛ ТАКА.

    Но за съжаление повечето така процедират и това са търгашите пчелари.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами при мене се получи точно така - тази моя първа година на пчеларство беше годината на подсилване на слаби семейства, закупени от десетки хора, и годината на изхвърляне на бракувани пити и подмяната им с нови. Не казвам че е така с всички, но повечето колеги ми продадоха уж силни семейства, а после се оказаха слаби. Единственото разумно обяснение е, че преди да ми продадат някой кошер вероятно са вадили по 1-2 пити с пило и аз дефакто съм получавал семейства, силни само на стари пчели, и много малко пило, което отслаби семействата точно за началото на акациевата паша. Също и с питите - всяка една втора пита е за брак. Това е ненормално съотношение (трябваше да е всяка една 5-та пита), и единственото, което ми хрумва е, че специално са ми подбирали най-лошите пити в пчелина си.

    Както и да е. Не се сърдя. Все от някъде трябваше да започна, но поне да ме бяха предупредили да храня семействата в неусвест. Аз се усетих, но беше много късно. Повече от половината от семействата ми не бяха достатъчно добре подготвени за акациевата паша и я пропуснаха.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •