Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Желаете ли в България да е разрешена свободната продажба на огнестрелно оръжие?

Гласували
149. Не можете да гласувате в тази анкета
  • Да

    60 40.27%
  • Не

    89 59.73%
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 65
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Гласувах с не.Макар,че почти всички убийства стават с незаконно притежавано оръжие и то с изтрити номера.А иначе колегата Бонев е прав.Само не знам ако попадне оръжие в ръцете на брадчедите какво чудо ще стане.Не си го и помислям.В България просто е невъзможно да разрешат свободна продажба на огнестрелно оръжие/поне за сега/.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Димитър Бонев
    Гласувах с не, защото ако се разреши свободната продажба на оръжие, само за година време ще се стопим с поне един милион. Ще се изпотрепем за щяло и нещяло.
    Точно затова, от мен "ДА".
    Иначе, като метод за намаляване на престъпността - твърдо не. Продажбата на оръжия заема неутрално положение в борбата с престъпността, нито я увеличава, нито я намалява.

    Според мен по-важно е не дали да се продава сбободно оръжие или не, а да има закони ЗАЩИТАВАЩИ личността, да имаш правото да се отбраняваш ако някой те нападне, пък макар и само със нож и бухалка, а не да отиваш на съд че някой се е опитал да те убие, или се е наранил докато е неправомерно "навлизал" в твоя собственост.

    (България) Напиваш се, шофираш пиян и отнасяш дузина нищо неподозиращи деца = най- много условна.
    (САЩ) Спазваш всички пътни знаци, но караш пиян = затвор.

    (България). Убиваш някого при НЕИЗБЕЖНА самозащита при непосредствена заплаха на живота си = съдебно производство и затвор.
    (САЩ, в някои щати) Застрелваш някого без предупреждение защото ти е стъпил на моравата = No questions asked

    В България ако крадец те заплаши с пистолет, имаш право да се защитаваш с нож, ако те нападнат със нож, можеш да се защитаваш със пръчка, ако те нападнат с бухалка.... е, дано поне издържаш на бой.
    Нека някой ме убеди в противното че законите тук ( не само този, почти всички, включително и този за пчеларството) не са създадени да защитават престъпниците.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Който притежава оръжие и гласува с "не" трябва веднага да си занесе оръжието в полицията, ако не го направи е демагог и мнението му няма тежест. Нека който има оръжие и е гласувал с "не" да си ревизира или изтрие мнението. Законите в България наистина са направени да защитават престъпниците-това е категорично.

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Няма да го върна, защото си го пазя за третата световна война. По-точно за СЛЕД ТРЕТАТА СВЕТОВНА ВОЙНА, ако оцелея.......

    Колкото до законите - те със сигурност не защитават престъпниците, но пък и на престъпниците по принцип въобще не им пука какви са законите.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Гласувах с да, заради правото на свободен избор:
    - да имам или да нямам
    - да използвам или да не използвам (ако се налага)
    - да избирам с какви муниции да го ползвам

    Аз и сега си имам огнестрелно (ловно) оръжие. И не бих се поколебал да защитя семейство, имущество и себе си. Верно, със солчица и дребни сачми, ама ако няма изход, може и нулите да влязат в употреба...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Мнението ми почти напълно съвпада на това с scutellator. Някак си не е нормално да си защитя семейството от гамен и да ме съдят после. Да не говорим, че дори полицаите отиват на съд ако си използват оръжието да спрат някой изрод.
    Огнестрелно няма да си купя сигурно, дори и да го разрешат, но определено газов пистолет ще си взема при първа възможност. Гръмни си го ако ти е в пчелина примерно, хвърли му една гора бой и после се обади на полицията. Няма логика да нямаш възможност да се защитаваш, а гадините да те тормозят и да не можеш да спиш спокойно. Друго ще е ако престъпника знае, че и ти може да имаш пистолет...

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2013
    Мнения
    20
    Аз съм "ЗА" но при ясни и строги правила:
    1. Да нямаш право да го изнасяш извън имота си - (не както е сега всякакви въоражени "бизнесмени" се разхождат по заведенията)
    2. Чисто минало
    3. Образование, психотест и т.н.
    Не е задължително да застеляш човек ако го хванеш в имота си, може просто да стреляш. Аз имам село в северозападна България и там знам за случай при който тумба роми посред бял ден, крадат от имота на човек пред очите му, а той се стахува да се покаже. Ами ако притежава пистолет и стреля във въздуха дали няма да си тръгнат ?

    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов
    Гръмни си го ако ти е в пчелина примерно, хвърли му една гора бой и после се обади на полицията. Няма логика да нямаш възможност да се защитаваш, а гадините да те тормозят и да не можеш да спиш спокойно. Друго ще е ако престъпника знае, че и ти може да имаш пистолет...
    С газов пистолет може да навредиш повече на себеси и гората бой да е върху твоя гръб.

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Аз съм твърдо "ЗА". В случай, че оръжието е разрешено и закона защитава личната неприкосновеност и собственост както е в голяма част от "белия свят", повечето от апашите, които сега вършеят като башибозук по пчелините и не само, биха се замислили поне малко! Дори и в момента в НК има понятия като "неизбежна самоотбрана", а така също има и стоп-патрони с които не е необходимо да убиеш противника.
    Keep Walking...

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    И да и не.Не е вярно,че нямаме шанс срещу престъпниците с оръжие в ръка-бързите и обучени престъпници не се занимават с кокошкарски работи,а и има елемент на изненада...Против съм защото наистина има доста неуравновесени....и със сигурност покрай сухото ще изгори и мокрото.Но съм категоричен-искам да имам възможност да защитя семейството си и имуществото си,но не с гол гъз.

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И сега можеш да го защитиш с един голям готварски нож или с брадва. Можеш да си купиш свободно спрей с някакъв газ - сълзотворен или дори приспивателен. Можеш да си купиш свободно и газов пистолет и патрони за него с широка гама от различни газове. Можеш законно да си купиш мощна въздушна пушка - има такива, които могат да вкарат сачмата на 5 до 8 милиметра подкожно. Няма да убиеш крадеца, но болката му ще е жестока и буквално ще го парализира. Можеш дори законно да си купиш БОЕН АРБАЛЕТ - това е едно могъщо смъртоносно оръжие, по-опасно на близки разстояния дори от пистолет или пушка.

    Всичките тези оръжия, които изредих, могат да убиват на близки разстояния. Ако някой от вас иска да стане убиец, може съвсем законно да си купи оръжие и сега.

    Не знам един пистолет какво повече може да даде, освен може би факта, че той е оръжие, позволяващо СКРИТО НОСЕНЕ под мишницата? Това ли ви трябва - да нападате скрито и потайно? Пистолета е преди всичко НАПАДАТЕЛНО ОРЪЖИТЕ и чак след това ЗАЩИТНО. Пистолета е преди всичко ОРЪЖИЕ ЗА СКРИТО НОСЕНЕ, оръжие ЗА ИЗНЕНАДА.

    За пистолети разрешителния режим е много тежък именно защото те позволяват СКРИТО НОСЕНЕ. За пушки (ловджийкски) режима е много лек и всеки, който не е психопат, би могъл да лесно да се сдобие с официално разрешително. При това забележете - при пушките няма проблеми да имате 2,3 или дори 10 броя. Боеприпасите също не се контролират, а само се регистрират. Никой няма да ви спре да си купите патрони за цялата трета световна война. И последно - има ловджийски карабини с нарези, които можете да си купите законно след две години ловджийство и тези карабини са по-добри и по-мощни от бойна пушка. Могат да работят в автоматичен режим, патрона може да поразява цели до 3 километра, имате право на оптичен мерник, лазерно прицелване, уред за нощно виждане и т.н. И всичко това го разрешават под скромното име "оръжие за подборен лов".

    Та въобще не ги критикувайте законите. Не сте решили, не сте се сдобили в оръжие за една малка частна армия. И всичко това е напълно законно и достъпно за всеки един от вас, който не е психопат. Ако издържите психоизпита, други законови бариери почти няма.

 

 
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •