Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 163
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554

    ОСИ И СТЪРШЕЛИ

    Колеги,инвазията от оси по пчелините е невероятна.Да споделим кой как се справя с този неприятел,какви капани поставя и какъв е ефекта.

  2. #2
    Тази година осите са голям проблем. Споделете какви методи за борба ползвате срещу тях. Аз правя капани от пластмасови бутилки, на които отрязвам горната 1/3 и я слагам обратно, само че с гърлото на долу. Получава се нещо като фуния и като влязат, няма излизане. За примамка ползвам малко мед. Проблема е, че влизат и пчели. В пчеларските магазини продават капани за оси. Те са от мрежа и се зареждат с парче месо. Пробвал съм в моите с месо, но не го посещават.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Моят капан също е с бутилки,като в тях наливам медено захарен сироп около 200гр и оцет около 50гр.Бутилките ги вързвам за гърлото и по ниските клони около кошерите и те просто си висят.Осите,примамени от сладкото и киселото влизат в бутилката,но по-вече не могат да излязат,където се давят.Пчели не влизат заради оцета.

  4. #4
    На пролет почвам още от Март да слагам капани. Където има пчели, винаги идват и оси, но такова чудо до сега не бях виждал.

  5. #5
    И аз през есента на 2009г. имах сериозен проблем с осите които ми унищожиха две отводки /което не съм вярвал че може да стане/ но тази есен като че ли при мен са по малко но ги има и през хладните дни когато няма летеж на пчели си влизат спокойно в кошерите.Тия дни и аз ще сложа бутилки с сироп и оцет.Сега осите са най- опасни особено при застудяване нападат кошерите така че вземайте мерки.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2010
    Мнения
    13
    Сиропът които се слага в капаните трябва да бъде само захарен.В никакъв случай не трябва да се слага мед, защото тогава капаните се пълнят със пчели.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Ето 2 съвета за борба с осите описани в специализиран вестник за градинаря:
    1.Гнездата на осите под покривите на къщите и на други места над земята се напръскват директно с токсичен за осите разтвор:Райд,АМБ,кореселин,нафта.
    2.Сипете отрова за мишки или "Карате" в консерва "Копърка".Осите обичат риба и от отровната риба носят и на пилото си и така за кратко време се унищожава цялото с-во на осите.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Ползвал ли е някой този препарат.Нанася се със четка и трови оси,стършели и мухи.



  9. #9
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    Еиии това осата било страшна гад. next_mad; Не, че до сега съм ги обичал ама сега направо ги намразих. Баси наглите типове. Надлъгваме се тука с тях с всякакви хватки та да видим кои ще излезе по-упорит. До сега не бях предполагал, че са чак такава гад, че и бая са се навъдили. Като си набележат кошер и имам чувството, че не с пчели ами с оси е този кошер. Сега като е хладно и направо е като летеж при обилна паша само че от оси :D Ще има секира

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    04.05.2011
    Мнения
    34
    Така е,защото презимува само майката,а останалите оси измират през есента.Та напролет като хванеш първата значи е майката и така с една оса унищожаваш цялото семейство.И аз слагам оцет със захарен сироп и има ефект.Сега събирам стари гнезда на оси и напролет ще направя чай с тях.Чувал съм,че това ще ги примами още повече.

 

 
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •