Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 163
  1. #31
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    Аз определено не отчетох проблема "оси" защото имам пчелните семейства от миналата година , т.е пълен новобранец. От две седмици обикалям всички постройки из двора и намерих 8 пити с диаметър 10 - 12 см и ги унищожих а капаните 10 на брой вече се напълниха и започнах да ги подменям а гадовете все още извират отнякъде !
    Иначе пчеличките се постабилизараха след като ги преместих в 5 рамков нуклеус с идеята да покриват по-добре питите и ги оставих с 1.5 см вход. За тези 10 дни от отделянето им и доста от запечатаното пило започна да се люпи така че попълниха голяма част от загубите. Засега критични са им само сутрешните часове когато е студено и не са много активни но се надявам да се справят
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Проблема дойде точно като паднаха температурите. Пчелите не летяха а тия гадини без проблем си влизаха в кошерите.
    По принцип борбата с тях трябва да е на пролет, когато са останали само презимували майки, но те се множат много бързо.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Открих една голяма колония оси, но са в пукнатина на една изоставена къща и няма как да ги избия, пробвах с нафта и със спрей, но има завои преди гнездото и не мога да стигна до тях.
    Взех си сяра и ще пробвам да напуша дупката да видим дали ще стане.

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Колеги , някой откри ли идеалната примамка за осите ? Аз ползвам ферментирал меден разтвор и дава резултат , но ми се струва , че може и по-добре .
    Невсичко с две бузи е лице !

  5. #35
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Оцет, захар(мед) и вода-идеална примамка и да мирише повечко на оцет.Всичко това в една бутилка с прорязан отстрани отвор.Привлича ги и се давят.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  6. #36
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    на мен ми направи впечатление , че с ферментирал меден разтвор + оцет стършелите се побъркаха - влизаха на опашка ама само първия ден , след това изглежда миризмата отслабва и не ги привлича така силно
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    И аз миналата година направих сироп от мед и вода (преварен), но прекалих с количеството.
    Остана ми 2-3 литра, след няколко дена беше се вкиснал и викам ще го заредя в капаните вместо да го хвърлям.
    Имаше много добър ефект напълни се с оси а пчели не влизаха и оцет не сипвах даже.

  8. #38
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2012
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Свищов, В. Търново
    Аз ползвам капани от стъклени шишета. В началото слагах сироп от захар и вода и добавях оцет резултата беше нулев, осите неискаха да влезнат в шишетата. След това правих сироп с тимол (на 5литра сироп по 1g тимол разтворен предварително в ракия) към този сироп бях прибавил и малко меден сироп от премиване на разпечатките и понеже ми остана реших и напълних по 1/4 десетина шишета и бях изумен колко много привлича осите и няма нито една пчела вътре. От 10 дни седят шишетата и птодължават да се пълнят с оси.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри kapan za osi 2.jpg‎  

  9. #39
    От тридесетина години съм пчелар,но такава мощна популация на осите като тази година не си спомням-на мен ми загинаха вече 16 млади семейства.Застрашени са и по-силните,защото при най-малкото захлаждане пчелите се вдигат да правят кълбото и входа остава без охрана.Осите влизат безпрепятствано и крадат от запасите за зимата. Сложих 20 капана от пластмасови бутилки.Сега понамаля инвазията, но преди седмица-две всяко шише събираше по 200-300 грама оси дневно. Унищожил съм 4 дупки-гнезда в земята на оси.Едната беше особено голяма-почти 1 куб.м.По време на едно от разбиванията ме нажилиха жестоко и два дни бях на легло с температура и треска, а много от ужилените места станаха гнойни торбички,като циреи.Вече съм вдигнал ръце,каквото има да става,ще стане...
    Глупости се въртят в главата на всеки,но умният си ги премълчава.

  10. #40
    До колегата Стефан Стоянов: Сложи БОРАКС в разтвора,повечето оси бързо се научават да излизат от шишетата,което в случая е добре.Хранят си ларвите и бързо ще се отървеш от гнездата без да се налага да ги разравяш и да те жилят.Единствената подробност е,че тия гадове мрат от доста по-висока доза отколкото при мравките.Аз на литър и половина два сироп слагам цялото пакетче Боракс,понеже с по-малко не даваше резултат.Не може да чакаме само да ги издавим,те са огромни колонии тая година наистина има бум някакъв,може би от топлата зима.Трябва да се трови!При мен специално останаха единични бройки,но ги почнах навреме,иначе слабите отводки щяха да заминат.

 

 
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •