Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 17 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 163
  1. #121
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Преди две седмици забелязах, че в един кошер влизат крадци.
    Поеденично - черни пчели. На прелката имаше няколко пчели и като че ли се опитваха да охраняват.

    Отворих го. Вътре имаше 20-30 пчели пръснати по питите. Като ме усетиха излетяха нагоре, не през прелката и кошера остана празен.
    Меда си стои по питите.

    Нямам представа кога и по каква причина семейството е напуснало кошера.

    На дъното и пред прелката имаше по десетина умрели пчели. Мисля, че са от крадците, те също се бият в чуждия кошер.

    Бях чувал за такива случаи и не вярвах. Сега вярвам.

  2. #122
    Цитат Първоначално публикувано от Boss Виж публикацията
    Но меда си седи,и го прибрах ме,за храна на другите,н ямяше пило и печели ни живи ни мъртви
    По добре не го ползваи за храна защото акара винаги е предпоставка за някоя друга болест пък не е сигурно дали тои е причината за смъртта.

  3. #123
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Започва сеее. Така започват да изчезват. Днес един. Утре два - три. Понякога и много повече. Прибираш кошерите и ти се реве. Пчели няма, кошерите пълни с пити с мед, а молеца чака. Няма какво да ги правиш. Няма и кой да ти каже. Зимата е добре, но след месец, два започва да мирише на кисело. Чудим се какво да правим. Идва началото на пролетта. Осите са вече на ход. Намират всички възможни дупки в помещението и навлизат на рояци.ком. Времето се затопля с всеки изминал ден и молеца тръгва. Не го плаши нищо. Молци, оси, пчели, прокиснал мед. Отваряш кошера който си напръскал с някакво противно вещество за молци, а то все едно не им е подействало, а напротив - активизирало. Ужас. Питите станали на вълна, меда тече по земята, кошера пълен с какавиди на молци, пеперуди и лазещи твари. И всичко това по 2, по 5, по 100 - колкото кошери имате загинали толкова по - зле. Ето това е картинката за съжаление. А какъв е моя извод след като го преживях. Не складирайте питите, не жалете за меда, унищожавайте на момента, обгаряйте кошерите и рамките. Така ще си спестите много повече главоболия. Тази година ще е по - тежка в сравнение на предишните. Дано излезна слаб пророк. Дано.

  4. #124
    Потребител
    Регистриран
    16.08.2013
    Мнения
    54
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Започва сеее. Така започват да изчезват. Днес един. Утре два - три. Понякога и много повече. Прибираш кошерите и ти се реве. Пчели няма, кошерите пълни с пити с мед, а молеца чака. Няма какво да ги правиш. Няма и кой да ти каже. Зимата е добре, но след месец, два започва да мирише на кисело. Чудим се какво да правим. Идва началото на пролетта. Осите са вече на ход. Намират всички възможни дупки в помещението и навлизат на рояци.ком. Времето се затопля с всеки изминал ден и молеца тръгва. Не го плаши нищо. Молци, оси, пчели, прокиснал мед. Отваряш кошера който си напръскал с някакво противно вещество за молци, а то все едно не им е подействало, а напротив - активизирало. Ужас. Питите станали на вълна, меда тече по земята, кошера пълен с какавиди на молци, пеперуди и лазещи твари. И всичко това по 2, по 5, по 100 - колкото кошери имате загинали толкова по - зле. Ето това е картинката за съжаление. А какъв е моя извод след като го преживях. Не складирайте питите, не жалете за меда, унищожавайте на момента, обгаряйте кошерите и рамките. Така ще си спестите много повече главоболия. Тази година ще е по - тежка в сравнение на предишните. Дано излезна слаб пророк. Дано.
    Колегата е много прав.Събота претопих към 350 рамки и не ги мисля повече.Иначе предни години уж пазя изградени рамки да има за отводки накрая нищо молеца смила всичко.Не съм пробвал с B401 как ще е.

  5. #125
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    За сега немога да се оплача! Пък и доста захладня, че даже и осите не летят (ако има някоя летяща, пада и едва мърда от студ). Лани имаше МНОГО оси! Единствено се оплаквам, че продукцията няма цена и реализация!
    П.П. Дали пък да не започна да се замислям за ензими, захар, лекарства, препарати.....

  6. #126
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ivohit Виж публикацията
    Колегата е много прав.Събота претопих към 350 рамки и не ги мисля повече.Иначе предни години уж пазя изградени рамки да има за отводки накрая нищо молеца смила всичко.Не съм пробвал с B401 как ще е.


    B401 изпитан вече два поредни сезона.Според мен няма по-ефективен препарат срещу молеца!

  7. #127
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Ползвал ли е някой този препарат.Нанася се със четка и трови оси,стършели и мухи.


    Днес ми го похвали приятел пчелар. Много бил доволен. Други ползвали го ще потвърдят ли?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #128
    Автор
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    178
    Пчеларски район
    1. общ. Левски и 2. общ. Роман
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Днес ми го похвали приятел пчелар. Много бил доволен. Други ползвали го ще потвърдят ли?
    Да, работи! Маже се около входа/вете на гнездото на стършели и оси. Мазал съм го на гнезда на стършели в дървета. Стършелите залепват здраво и завинаги. До сега съм го ползвал винаги в комбинация със спрей за унищожаване на оси и стършели, като намазвам входовете, преди да напръскам. Забележи, че не се навъртат пчели около тези гнезда. Ако кацне пчела/и на лепилото загива.
    Предпочитам да пия от извора.

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Най-добре е да се използва в края на зимата-началото на пролетта.Тогава гадините още не са се размножили.Осите изграждат гнездата си от дървесина и я събират от изсъхнала такава.Аз намазах коловете на лозето,но може и на др. места."Лепилото" не само лепи,а и привлича..Виждал съм и пчели залепнали-5-6бр.Мисля,че най-ефикасно би било мероприятието да се проведе,както писах,по рана през годината и със всевъзможни капани и тем подобни.Тогава,почти всяка оса е презимувала майка,а като отстраним майката,няма да има кой да възпроизвежда....

  10. #130
    Автор
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    178
    Пчеларски район
    1. общ. Левски и 2. общ. Роман
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Най-добре е да се използва в края на зимата-началото на пролетта.Тогава гадините още не са се размножили.Осите изграждат гнездата си от дървесина и я събират от изсъхнала такава.Аз намазах коловете на лозето,но може и на др. места."Лепилото" не само лепи,а и привлича..Виждал съм и пчели залепнали-5-6бр.Мисля,че най-ефикасно би било мероприятието да се проведе,както писах,по рана през годината и със всевъзможни капани и тем подобни.Тогава,почти всяка оса е презимувала майка,а като отстраним майката,няма да има кой да възпроизвежда....
    Лошото е, че по това време на годината трудно се откриват гнездата-малка им е популацията.
    Лично аз не бих мазал с това лепило профилактично в и около пчелина.
    Тази година поставих течните капани(PET бутилки) още април и съм много доволен от резултата.
    Предпочитам да пия от извора.

 

 
Страница 13 от 17 ПърваПърва ... 31112131415 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •