Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 11 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 102
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Към пчеларите, решили да пазят пчелините си с видеонаблюдения, камери, заснемания, MMS и други такива:
    ОХРАНАТА НА ПЧЕЛИН С ПОДОБНИ МЕТОДИ Е ЕДНА ИЛЮЗИЯ!
    И за да няма излишни спорове ще се опитам да се аргументирам:
    Кои са обектите на посегателство?
    1. Рамки с пчелите и меда.
    2. Цели кошери.
    3. Пчеларско имущество и оборудване.
    Кои са задачите на една охранителна система?
    1. Да извести веднага собственика или упълномощени от него лица (приятели, охранителна фирма, съседи) за опит за извършване на кражба или вандализъм спрямо изброените по-горе обекти.
    2. Да задейства средства, които са в състояние да изплашат крадеца, че може да бъде разкрит или заловен и наказан (включване на сирена, осветление през нощта, евентуално някакви други средства с психологически ефект).
    3. Да задейства средства за активно възпиране или затрудняване работата на крадеца - евентуално звукова граната, сълзотворна димка или друго възпиращо средство).
    Коя от задачите решава слагането на всякакви камери?
    Ами никоя!
    1. За да има ефект от видеонаблюдение трябва някой да стои 24ч пред мониторите и при попадане на движещ се обект в пчелина да вземе решение за действие.
    2. Камерите трябва да са толкова на брой и така разположени, че да няма мъртви зони.
    3. Камерите трябва да са с дистанционно управление, за да могат да се насочат към обекта и фокусират върху него.
    4. Камерите трябва да са свързани към комуникационен канал с възможност за пренос на видео в реално време, а това в полеви условия е "мисия невъзможна" без сериозни капиталовложения.Всякакви заснемания и последващо гледане на записи е "след дъжд качулка".
    5. Камерите трябва да са съоръжени с мощни източници на инфрачервена светлина и да са достатъчно качествени за да работят в нощни условия и в при ниска осветеност - сутрин рано, привечер, в мъгла или дъжд.
    6. Камерите, реагиращи и задействащи се от движещ се обект дават много лъжливи сработвания в открити и разградени пространства - всяко по-едро животно или случайно минаващ човек без престъпни намерения ще ги задейства.
    Мога да изреждам още куп аргументи за ползването на камери като основно средство за охрана, но и всеки може сам да се досети за тях, ако помисли трезво.
    За това на тях им се отрежда само спомагателна роля.
    Организирането на ефективна охрана на пчелините, кошерите и имуществото изисква комплекс от мерки:
    - законодателни;
    - организационни;
    - технически;
    Един от методите за рязко намаляване на кражбите Матеев го посочи - маркиране на кошерите и рамките със скрити и открити RFID тагове. За да е ефективен този метод това маркиране трябва да се въведе в закон или подзаконов акт като единно и задължително действие. Когато се изгради единна система на регистрация на пчелните семейства и всеки пчелар получи уникален ID номер, само тогава намирането на нечие маркирано имущество в чужд субект ще се приема от съда за доказателство.
    Другия метод е съоръжаването на пчелините с надеждни охранителни системи, проектирани специално за целта и на достъпни цени.
    В законодателството трябва да залегне клауза, според която пипнат ли те с доказано чуждо имущество или инвентар това да те поставя на равно с този, който ги е откраднал. Тогава номера от сорта на "купих ги от битака" или "намерих ги в гората" няма да минават.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #72
    Имайки предвид кой изготвя и гласува законите/инак всичко казано по-горе ми харесва/ в обозримото бъдеще нищо няма да стане,следователно както няколко пъти вече казах:ОКО ЗА ОКО...........или да се роди нов хан Крум!!Но няма да е през моят живот.Преходът не свършва.

  3. #73
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Преди около два месеца питах как вървят цените на периметровата охранителна система.

    Микровълнови бариери 150 метра обхват 650 лева за комплект два броя.На мен ми трябват 4 броя.
    Микровълнови бариери 50 метра обхват 450 лева за комплект два броя.Също трябват 4 броя.
    Платка която да ги управлява с вграден GSM модул 195 лева.
    Влагоустойчива кутия, акумулатор, сирена 80 лева
    Кабели на метър колкото влезнат и 100 лева за работата.

    Аз нямам ток на пчелина единия вариант е с два акумулатора като се изтощи и ти изпрати SMS отиваш и сменяш.Другия е с фотоволтаик реле и акумулатор не знам каква е цената им.

    Гарантират ми че почти няма да има фалшиви сигнали но цената не е по моите възможности.

  4. #74
    Наблюдател
    Регистриран
    22.05.2013
    Мнения
    16
    Тази камера има ли записващ модул инфрачервено зрение?

  5. #75
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от plamen
    Преди около два месеца питах как вървят цените на периметровата охранителна система.

    Микровълнови бариери 150 метра обхват 650 лева за комплект два броя.На мен ми трябват 4 броя.
    Микровълнови бариери 50 метра обхват 450 лева за комплект два броя.Също трябват 4 броя.
    Платка която да ги управлява с вграден GSM модул 195 лева.
    Влагоустойчива кутия, акумулатор, сирена 80 лева
    Кабели на метър колкото влезнат и 100 лева за работата.

    Аз нямам ток на пчелина единия вариант е с два акумулатора като се изтощи и ти изпрати SMS отиваш и сменяш.Другия е с фотоволтаик реле и акумулатор не знам каква е цената им.

    Гарантират ми че почти няма да има фалшиви сигнали но цената не е по моите възможности.
    Ако човек се занимава професионално с пчеларство,една инвестиция от 1400-1500 лева си е оправдана ,при положение,че до голяма степен пчелинът му ще бъде защитен,но за хора които не си вадят хляба с това,инвестицията си е голяма.

  6. #76
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    http://spyboar.com/product/%D0%BB%D0...%D0%B8%D0%B8-2

    Колега има този модел скрита е на пчелина ако засече движение снима до 20 метра нощно време и праща MMS с заснетото.На мене ми прилича на детска играчка но човека брои 600 лева за нея.

  7. #77
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Преди време бях пускал подобен линк, пускам го и сега:

    http://videonabliudenie.eu/Kameri-s-...lia90eshe.html

    Това е най-добрата камера за видеонаблюдение на пчелини. Трябва да се използва заедно с DVR (аз ползвам DAHUA).

    Основното и преимущество - нощем вижда като в ден на разстояние до 50-60 метра.

    Допълнителни преимущества:
    1. Най-високата резолюция, достигана някога от аналогова камери - 700 TV линии
    2. Най-добрата за момента Sony CCD матрица
    3. Най-доброто за момента цветно изображение благодарение на най-новия и модерен видеопроцесор SONY EFFIO ExWiev.

    Ако тази камера се използва заедно с DVR с H.264 видеокомпресия, получавате видеосигнал с честотна лента от 2 мегабита в секунда, което означава, че добро видеоизображение може да получите със сравнително лош канал за пренос на данни до пчелина. При това ще имате гарантирани 25 кадъра в секунда без накъсването, което дават цифровите камери.

    Такива камери имам монтирани по поделенията над 300 броя и трябва да ви кажа, че съм много доволен. Изборът точно на тази камера стана след тестването на много други модели в най-различни условия - денем, нощем, на сянка, на слънце, в дъжд и т.н. Тази камера просто блесна пред останалите с невероятните си възможности и се представи особенно добре нощем при нула лукса осветеност.

  8. #78
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Проблема е че нямам ток и DVR ще сваля бързо акумулатора.

  9. #79
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами фотоволтаични панели с акумулатори и военен фургон от радиостанция.

    3-4 хиляди лева инвестиция на пчелин с кошери и семейства за 30 000 лева изглежда съвсем нормално. При това говорим за 16 камери, 3 фотоволтаични панела, 2 броя специални AGM акумулатори от 150 Ah, 16 канален DVR, компютър, рутер, GSM или HDSL модем с мощен предавател и остро насочена 24 dBi антена.

    Самата система заедно с фотоволтаичното захранване и компютъра във военния фургон създава допълнителна даденост за бъдещо развитие на допълнителни електронни устройства в самите кошери - например мерене на температура, влажност и CO2, управление на прелките и вентилацията, електронна везна на 1-2 кошера и т.н и т.н.

    Има ли захранване и канал за цифрови данни, това създава предпоставки за бъдещо дистанционен мониторинг и контрол едва ли не на каквото си поискаш на ниво пчелин или единичен кошер.

  10. #80
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Някогашните "пъдари,полски стражари" са ползвали ловни пушки заредени с патрони с каменна сол и свинска четина.Един изстрел в задните части действа възпитателно за няколко месеца.Докато излезе четината от неудобното място.
    А балистиката не открива стопена сол и косми по нарезите ,които ги няма на ловната пушка.А пък тя може и да гръмне в тъмното сама отнякъде.
    Майтапя се!Това съм чувал от стари хора. Може и истина да има? Знае ли човек?
    Тия дето имат оръжие знаят по-добре.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

 

 
Страница 8 от 11 ПърваПърва ... 678910 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •