Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1

    Делене на половина

    Здравеите!В момента имам 3бр.ДБ-12 кошери пълни с пчели,магазините също са пълни, към края на юли-началото на август като изпразня магазините окончателно съм решил семеиствата да ги разделя на половина и да предам плодни маики където няма!Въпроса ми е ще се получат ли нещата и за какво да внимавам?Благодаря!!!

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски

    Re: Делене на половина

    Цитат Първоначално публикувано от Димо Караангелов
    Здравеите!В момента имам 3бр.ДБ-12 кошери пълни с пчели,магазините също са пълни, към края на юли-началото на август като изпразня магазините окончателно съм решил семеиствата да ги разделя на половина и да предам плодни маики където няма!Въпроса ми е ще се получат ли нещата и за какво да внимавам?Благодаря!!!
    Ако ще я правиш тази работа, сега е момента. Да не казвам че си закъснял...с месец... Сега ако ги разцепиш, едва ли мед от тях ще видиш, а ако го направиш както си го планирал, е много вероятно да останеш с 3, че и по малко семейства. Освен ако не пчеларстваш в Гърция или Турция....
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #3
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    .... и освен ако не подхранваш бясно със захарен сироп. Теоретичното време за създаване на пълноценно семейство от отводка е 60 дни, но само ако ежедневно се храни с по 200-300 грама захарен сироп и ако майката е млада, за да снася по 1800-2000 яйца на ден.

    Ако не подхранваш или ако е стара майката - времето няма да ти стигне.

    В момента подготвям на Excel един опростен симулатор на пчелната популация и когато е готов - ще ви го дам. Много интересни резултати се получават. Оказва се, че икономисвайки 30-40 лева за подхранка, пчеларя всъщност се лишава от 200 или дори от 300 лева на кошер на година. Но за това ще отворя нова тема когато съм готов .....

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски

    Re: Делене на половина

    Цитат Първоначално публикувано от Димо Караангелов
    Здравеите!В момента имам 3бр.ДБ-12 кошери пълни с пчели,магазините също са пълни, към края на юли-началото на август като изпразня магазините окончателно съм решил семеиствата да ги разделя на половина и да предам плодни маики където няма!Въпроса ми е ще се получат ли нещата и за какво да внимавам?Благодаря!!!

    След като магазините ти са пълни,какво ти пречи сега да делиш.Колкото по рано толкова по добре.И в началото на август ще стане но иска повече грижи и най важното-прашец в природата.Трябва оше от сега да мислиш за зимните запаси,но и без подхранване няма да мине.Ако делиш сега,пчелите ще изградят по няколко рамки с во,но ако делиш по късно градежа е труден.Освен това майките избягват да осеменяват в прясно изградени рамки,както през ранна пролет така и в края на сезона.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Един приятел преди 2г така си раздели семействата - 47 бр през август с цел да ги удвои бързо. Няма да ти описвам в подробности какво се случи след това. През пролетта имаше около 50 рояка, така че сам си прецени.
    Keep Walking...

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от zayo
    Един приятел преди 2г така си раздели семействата - 47 бр през август с цел да ги удвои бързо. Няма да ти описвам в подробности какво се случи след това. През пролетта имаше около 50 рояка, така че сам си прецени.
    В смисъл бяха слаби или бързо изпаднаха в роево настроение?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    В смисъл, че след това няколко не успяха да си произведат майки. Остатъците им ги обедини към такива с майки. Не ги храни. След това през зимата голяма част от не стигнаха до пролетта и в крайна сметка вместо да има тази бройка преди делението като кошери накрая имаше няколко повече, но всички бяха слаби на по 4-5-6 рамки.
    Keep Walking...

  8. #8
    Колега Аз смятам да им предам оплодени маики,а за храненето филма ми е ясен че хранилката не трябва да пресъхва,и че накрая ако всичко се получи цената може да ми излезе по-скъпо от отводка,ама ще опитам!

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •