Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 25 от 43 ПърваПърва ... 15232425262735 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 241 до 250 от общо 424
  1. #241
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Необходимо ли е финландските полистиролни кошери да бъдат боядисвани? Ултравиолетовите лъчи могат ли да ги повредят? В България слънцето е много по-силно отколкото във Финландия. Експлоатационният им срок трябва да е дълъг.
    Няма как в България слънцето да е по-силно ...
    Навсякъде по земята максималната слънчева радиация е около 1000 W/кв.м. Различен е само броя на часовете в годината, през които пече и ъгъла на падане на слънчевите лъчи в различните часове от денонощието и различните дни от годината. Ако говорим за сумарна средногодишна слънчева радиация, във Финландия наистина е по-малко от България, но с не повече от 15-20%.

    Колкото до полистирена - дори и да не се боядиса, пак ще държи дълги години. Тоест боядисването е препоръчително, но не е задължително.

  2. #242
    Наблюдател
    Регистриран
    29.06.2014
    Мнения
    5
    Пчеларски район
    Плевен
    Винаги съм се чудил защо при финландските кошери на корпусите (ЛР-Фарар) няма кръгла дупка по средата.

  3. #243
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Няма как в България слънцето да е по-силно ...
    Навсякъде по земята максималната слънчева радиация е около 1000 W/кв.м. Различен е само броя на часовете в годината, през които пече и ъгъла на падане на слънчевите лъчи в различните часове от денонощието и различните дни от годината. Ако говорим за сумарна средногодишна слънчева радиация, във Финландия наистина е по-малко от България, но с не повече от 15-20%.
    Ъгълът, под който падат слънчевите лъчи влияе много силно на тяхната сила. Направи сравнение между зимното и лятното слънце.

  4. #244
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Ъгълът, под който падат слънчевите лъчи влияе много силно на тяхната сила. Направи сравнение между зимното и лятното слънце.
    Силата на лъчите не се променя от ъгъла на падане. Променя се ефективната площ, върху която падат. Има си цяла една методика за изчисляване на всички видове ъгли, прозрачност на атмосферата, облаци и всичко останало, което може да повлияе в средногодишен план. Цитираните от мене цифри са именно в средногодишен план, и в тях е отчетено всичко, което можеш да си го помислиш.

    Ето ти един калкулатор, посредством който можеш да изчислиш средногодишната слънчева радиация (енергия), паднала във всяка една точка от земното кълбо при различни ъгли и ориентация на соларните панели (или на терена). Резултатите са в kWh/кв.м. на ден за всеки един месец от годината. Ако умножиш числата по броя на дните в месеца и след това събереш всички месеци, ще получиш средногодишната радиация за всеки един регион от света, и след това ще можеш да правиш сравнения между отделните държави.

    http://solarelectricityhandbook.com/...rradiance.html

  5. #245
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    След дълго обмисляне се реших да закупя от Пчеларски център -Южен, два финландски полистиролни кошера, за проба, за да оценя практически техните предимства. Комплектацията бе - две дъна, два ЛР корпуса, пет фарарови корпуса, две ХР, две хранилки и два капака. Исках да купя и мишепредпазители, но нямаха в наличност. Платих всичко на касата, вкарах колата на двора и натоварих стоката. Когато започнах да ги сглобявам на пчелина, забелязах разминаването с очакванията ми. В комплекта на дъното няма приспособление за затваряне или стесняване на входа. Липсва таблата, която се поставя под мрежата, при третиране срещу акари. ХР бе най-обикновена, без рамка, каквато може да се закупи от всеки пчеларски магазин. Обадих се по телефона и попитах, защо тези елементи на са ми дадени. Отговориха ми, че ако те са били включени в комплектацията на дъното, цената му е щяла да бъде по-висока. Посъветваха ме, да си ги изработя сам. Наложи ми се, отново да се правя на дърводелец и тенекеджия. Рязах летвички за стесняване на входа на дъното. По-нататък, ще си правя и мишепредпазителите сам. Плоскостта, която се поставя под мрежата, първоначално ще я направя от картон, а по-нататък може да я направя от пластмаса. Не е нещо сложно, но когато човек се занимава с нещо което не му е работа, при това за единични бройки, производителността на труда е ниска. И ХР, каквато гледах на клипа, също била по-скъпа., поради което ми продадоха обикновена пластмасова ХР. По тази логика на мислене, не трябваше изобщо да продават полистиролни кошери, защото са по-скъпи от дървените! Споделям всичко това, за да няма и други разочаровани, като мен.

  6. #246
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Оригиналните табли под мрежата са от поликарбонат 3 мм на цена 2 евро . Можеш да си купиш 4 мм поликарбонат, ще го ползваш за табла и отпред за прелката. Използвай алуминево фолио на листи за мишипредпазители. Не ползвай нищо дървено. Има два улея на дъното точно на входа там се закача поликарбоната.

  7. #247
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Финландците работят с ХР на АНЕЛ / Гърция /. Можеш да си купиш оригинала от Рени от София , тя е представителя на АНЕЛ за България.

  8. #248
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    ..... Не ползвай нищо дървено.....
    Колега, би ли споделил, защо да не се ползва нищо дървено? Благодаря предварително!

  9. #249
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    След дълго обмисляне се реших да закупя от Пчеларски център -Южен, два финландски полистиролни кошера, за проба, за да оценя практически техните предимства. Комплектацията бе - две дъна, два ЛР корпуса, пет фарарови корпуса, две ХР, две хранилки и два капака. Исках да купя и мишепредпазители, но нямаха в наличност. Платих всичко на касата, вкарах колата на двора и натоварих стоката. Когато започнах да ги сглобявам на пчелина, забелязах разминаването с очакванията ми. В комплекта на дъното няма приспособление за затваряне или стесняване на входа. Липсва таблата, която се поставя под мрежата, при третиране срещу акари. ХР бе най-обикновена, без рамка, каквато може да се закупи от всеки пчеларски магазин. Обадих се по телефона и попитах, защо тези елементи на са ми дадени. Отговориха ми, че ако те са били включени в комплектацията на дъното, цената му е щяла да бъде по-висока. Посъветваха ме, да си ги изработя сам. Наложи ми се, отново да се правя на дърводелец и тенекеджия. Рязах летвички за стесняване на входа на дъното. По-нататък, ще си правя и мишепредпазителите сам. Плоскостта, която се поставя под мрежата, първоначално ще я направя от картон, а по-нататък може да я направя от пластмаса. Не е нещо сложно, но когато човек се занимава с нещо което не му е работа, при това за единични бройки, производителността на труда е ниска. И ХР, каквато гледах на клипа, също била по-скъпа., поради което ми продадоха обикновена пластмасова ХР. По тази логика на мислене, не трябваше изобщо да продават полистиролни кошери, защото са по-скъпи от дървените! Споделям всичко това, за да няма и други разочаровани, като мен.
    Типично по български, гледаш едно а после хиляда подробности които естествено са в твой ущърб. Да си купуваш кошери за по 200 лева е все едно да си купиш трактор за милион за 10 декара.
    Облицовай си дървените плодници с 2 см фибран, залепи го и го хвани с види по 3 лева на кошер излиза.

    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Финландците работят с ХР на АНЕЛ / Гърция /. Можеш да си купиш оригинала от Рени от София , тя е представителя на АНЕЛ за България.
    Тези ХР деформират ли се като слагат восък под тях по рамките. Лесно ли се почиства восъка от тях. Имам пластмасови турски и в края на сезона се деформират перманентно от надигнатия восък по рамките.
    Има едни ХР метални по евтинки приличат на оградна мрежа някой знае ли кой ги произвежда.
    Винаги може по-добре.

  10. #250
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Най-добри са металните ХР в рамка с вход над решетката. Точно такава гледах на клипа на Пчеларски център - Южен. Това се нарича нелоялна конкуренция! Рекламират изделие, което на практика не го предлагат във вида, в който го рекламират.
    Този пост е редактиран от valaz; 26.07.2016 в 14:37.

 

 
Страница 25 от 43 ПърваПърва ... 15232425262735 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •