Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 43 ПърваПърва ... 11192021222331 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 424
  1. #201
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Хич не ги боядисвай. Бял цвят също си е добре. Самият производител на финландски кошери пчеларства с над 3000 кошера, и нито един от тях не е боядисан.

    Аз едно време направих глупостта да ги боядисам, като това ми струваше средно по 10 допълнителни лева на кошер, но ползата от това е никаква. В момента си купувам допълнителни корпуси и ги оставям бели, без въобще повече да ми пука за цвета.

  2. #202
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Има ли разлика в размера на рамките на финландците и нашия стандарт?

  3. #203
    Наблюдател
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    гр. Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от boris Виж публикацията
    Има ли разлика в размера на рамките на финландците и нашия стандарт?
    не
    няма

  4. #204
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Колега, благодаря! Не знам защо като сложа моите рамки във финландеца падат (уж са стандартни )Финландеца е осмак. Дължината за горната летвичка е 48,5.

  5. #205
    Наблюдател
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    гр. Монтана
    моите са 10 рамкови и всичко е ОК

  6. #206
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от batboby Виж публикацията
    Миналата година купих 4бр. от финландските за проба и вече съм убеден, че това е моят кошер.
    Късни августовски отводки с майки на Дони.
    Колега полистиролните кошери са хубави и в тях е бъдещето, но за хубавата отводка е решаваща майката.

  7. #207
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз работя едновременно с двата вида кошери, въпреки че те не са съвместими един с друг. По-хубави са полските кошери на Lyson, но са по-скъпи, и освен това се доставят по-трудно и по-бавно.

    Преди години, когато избирах с кой от двата вида кошери да работя, след дълги проучвания и тестове избрах ПОЛСКИТЕ КОШЕРИ. Заявих един ТИР тях още през февруари в Плевен. Лично се договаряхме с Томаш (собственика на Lyson) и лично си стиснахме ръцете за този ТИР и за една камара друго оборудване, на стойност почти 100 000 лева. ТИР-а трябваше да дойде до края на м. Април, после още един ТИР в следващите 2 месеца. Преведох аванса и започнах да чакам. И ........ голямо чакане падна. Кошерите започнаха да прииждат на малки количества в няколко последователни тира с друго оборудване в продължение на целия активен сезон. Скъсах си неврите от яд и главоболия. Тия от Lyson буквално бяха неадекватни въпреки десетките позвънявания и официални писма, в които им напомнях, че ако не си спазят сроковете, кошерите им въобще не ми трябват. Той като си мине сезона на отводките, за какво са ми нови кошери.

    Най-накрая ми писна, звъннах на финландците и за има-няма 2 седмици те ми доставиха 2 TIR-a с финландски кошери. Седващата година пак купувах от финландците, по следващата година - пак и винаги те бяха точни, коректни и най-важното - отреагирваха светкавично.

    Та това е - полските кошери са по-добри, но финладските са по-евтини и освен това човек може да си ги купи тогава, когато му трябват, а не тогава, когато му кефне на производителя.
    Аз ще подкрепя Матеев. Когато избирах кошер разгледах и двата варианта. Корпусите на Lyson ми харесаха повече, защото и по четирите страни има каучуков профил, има различни дъна, на които могат да се поставят вътрешни прашецоуловители и имат високи капаци с няколко отвора. Тогава четох неговото мнение, че трудно се работи с Lyson, но помислих, че понеже той има хиляди семейства е имал такива проблеми. Аз реших, че за 50 кошера няма да имам такива главоболия. И така през ноември миналата година ги поръчах. Тогава ми казаха, че ще пристигнат средата на февруари. Тогава пристигнаха само половината, останалите уж трябваше да пристигнат през март, след това казаха началото на април и така до ден днешен ги няма.

  8. #208
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Не разбрах, какво им е по-добро на полските кошери? Кой от кошерите на двата производителя има по-дебели стени? Полските кошери имат ли Милерова хранилка? Имат една покривна табла с кръгли вентилационни отвори, където не може да се постави никаква хранилка. Имат ли Ханеманова решетка в рамка? За нашия климат, бих предпочел кошерите ми да са в по-светли цветове. Полските са сини, като за страни с по-хладен климат през лятото, като Полша например.
    Доколкото си спомням кошерите на Lyson са с 5 мм по-тънки от тези на Paradise Honey. Lyson имат полистиролни хранилки, имат и пластмасови, а може и други варианти да се ползват. Аз имам само 2 от таблите с отвори, които всъщност не използвам. Можеш да им сложиш ХР и да им направиш горен вход, където си поискаш, на който корпус искаш. Можеш да си поръчаш кошерите небоядисани и да си ги боядисаш в какъвто цвят искаш, излиза доста по- евтино отколкото да си купиш от тях боядисани.

  9. #209
    Наблюдател
    Регистриран
    12.06.2014
    Мнения
    24
    Пчеларски район
    общ. Чипровци, обл. Мон
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Хич не ги боядисвай. Бял цвят също си е добре. Самият производител на финландски кошери пчеларства с над 3000 кошера, и нито един от тях не е боядисан.

    Аз едно време направих глупостта да ги боядисам, като това ми струваше средно по 10 допълнителни лева на кошер, но ползата от това е никаква. В момента си купувам допълнителни корпуси и ги оставям бели, без въобще повече да ми пука за цвета.
    Проблемът е, че почнаха да пожълтяват.

  10. #210
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Уточнете се за вида кошер на Лисон, защото мойте се водят Немски и са 5 см дебелина, ако не се лъжа нещо.

 

 
Страница 21 от 43 ПърваПърва ... 11192021222331 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •