Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 38 от 43 ПърваПърва ... 283637383940 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 371 до 380 от общо 424
  1. #371
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Запалих се по тези модерните кошери и аз, и миналата седмица звъннах до Ст.Загора, бях се навил да купя няколко нуклеуса 6 рамкови, но за съжаление нямаха. Най-интересното инфо е, че от май ще внесат 8 рамкови многокорпусни( предполагам и ДБл. ще има също), мисля директно да си купя такива - хем за отводки стават, хем и за основни сем-ва, харесва/допада ми да зимуват на 2 корпуса по 8 рамки. Мисля, че напролет ще се развиват по-добре и по-бързо от 10 рамковите, а и отводка на 8р. не е проблем да иззимува, особено в полистиренов кошер...дано само да имам повече излишни пари, че да купя повечко кошери, че да направя по-точно сравнение спрямо дървените.

  2. #372
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    ...само да имам повече излишни пари...
    За тебе, дядо, може да са излишни, ама за внучето /честито!/ хич няма да са.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #373
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Дядка тъкмо до май ще си гледаш внучето и пчелките .
    Успех приятелю !

  4. #374
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Запалих се по тези модерните кошери и аз, и миналата седмица звъннах до Ст.Загора, бях се навил да купя няколко нуклеуса 6 рамкови, но за съжаление нямаха. Най-интересното инфо е, че от май ще внесат 8 рамкови многокорпусни( предполагам и ДБл. ще има също), мисля директно да си купя такива - хем за отводки стават, хем и за основни сем-ва, харесва/допада ми да зимуват на 2 корпуса по 8 рамки. Мисля, че напролет ще се развиват по-добре и по-бързо от 10 рамковите, а и отводка на 8р. не е проблем да иззимува, особено в полистиренов кошер...дано само да имам повече излишни пари, че да купя повечко кошери, че да направя по-точно сравнение спрямо дървените.
    Валери Йорданов имаше 8 рамкови на изложението в Плевен. Това му е сайта, има телефон за връзка. https://bee-expert.com/bg/%d0%ba%d0%...b5%d1%80%d0%b8

  5. #375
    Наблюдател
    Регистриран
    15.09.2016
    Мнения
    28
    14281.jpg
    Ето го и моя фаворит. Първите 10 бройки пристигнаха и са готови за зареждане

    Боята естествено няма да е черна

  6. #376
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Втора година гледам пчели в два финландски полистиролни кошера с експериментална цел. Впечатленията ми за тях бяха много добри, с изключение на фактът, че не са достатъчно здрави. Преди два дена установих, че едни едри черни мравки бяха пробили хранилката на единия от тях и си бяха направили гнездо в нея. Широчината на пробития отвор бе напълно достатъчен, за да може да премине и пчела през него. Незабавно махнах хранилките и ги прибрах. Едната от тях вече е за ремонт - запушване на дупка.IMG_20180527_144753860 resized.jpg

  7. #377
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Ако някой от вас има оригинални миши предпазители на Paradise Honey моля да качи снимка.

    Аз си взех няколко такива кошера, обаче се оказа, че част от аксесоарите липсват - няма дъска за затваряне на дъното, няма миши предпазители, няма мрежичката за вентилация/събиране на прополис, няма транспортни колани. След допълнителни уговорки ми изпратиха пластмасовите лайсни за стесняване на входовете и някакви ХР които трябва да минат за мрежи за вентилация. Е, да, ама аз бях разгледала каталога на Paradise Honey и знам, че тези неща не изглеждат така.

    Мишите предпазители са като на Silvia - http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post81378 ( поне така изглеждат на снимката) обаче първо тези плъзгащите се лайсни въобще не се плъзгат, направо стържат пластмасата, изпочупих си пръстите докато ги помръдна на 0.5см и до тук. Освен това отвора е много тесен, пчелите едва минават през него, ще си скъсат крилцата докато се опитват да се промъкнат, търтеите изобщо не ги виждам да могат да минат. Това оригинални миши предпазители ли са? За ХР изобщо няма да я обсъждам

    Дъска за затваряне да съм си направила сама, скъпи били Сега си представям как един германец или холандец обикаля магазините да търси подходящ материал, мери и реже дъски. Еми, не ни е виновен никой, че ни третират втора категория, ние сами се поставяме в това положение.

  8. #378
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Защо не ги върнете, според българското законодателство, всяка стока, която не е повредена и е в първоначалния си вид може да бъде върната до 14 дни. Търговеца няма право да откаже, а още повече когато си я получила не както е описана. Комисията за защита на потребителите ще му скъса г..за ако откаже.

  9. #379
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Оо, с търговеца няма проблем, предложиха ми да ги върна, ако не ми трябват. Обаче на мен ми трябват, а и връщането ще е за моя сметка. Ако това наистина са оригинални на РН, но някакъв стар модел, значи да започна да ги преправям. Ако не са оригинални, ще се разправям пак с търговеца, защото имах уверението, че са. Получени са наскоро и би трябвало да са от новите модели на РН, а те са доста по-различни.

    Затова питам тук колеги, които имат такива предпазители. От пчеларите, които познавам лично никой няма такива кошери та няма и как да се консултирам за тези предпазители.

  10. #380
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Цитат Първоначално публикувано от Sylvie Виж публикацията
    Оо, с търговеца няма проблем, предложиха ми да ги върна, ако не ми трябват. Обаче на мен ми трябват, а и връщането ще е за моя сметка. Ако това наистина са оригинални на РН, но някакъв стар модел, значи да започна да ги преправям. Ако не са оригинални, ще се разправям пак с търговеца, защото имах уверението, че са. Получени са наскоро и би трябвало да са от новите модели на РН, а те са доста по-различни.

    Затова питам тук колеги, които имат такива предпазители. От пчеларите, които познавам лично никой няма такива кошери та няма и как да се консултирам за тези предпазители.
    Колежке, ние имаме предимно такива кошери и за три години горе-долу, сме видяли предимствата им, но имат и недостатъци. Относно тесните входове, които наричаш мишипредпазители при нас стоят почти непрекъснато, с изключение на месеците с паша, защото са по-лесни за охрана. Плъзгачите можеш да ги раздвижиш с вазелин или течен сапун, а след време и като ги изпече слънцето, ще станат и хлабави. Използвай и рамкоповдигача, вместо пръстите си за придвижването им. За търтеите ние сме пробили отвири 8 мм с бургия като ги разполагаш, в двата края при наълно отворени плъзгачи, така, че ако се наложи затваряне на входа, тези отвори да останат под плъзгача.Вентилационна решетка не мисля, че ти трябва, температурата в тези кошери е много балансирана, в зависимост от сезона и не се получава прегряване или прекомерно охлаждане. Дъска за затваряне, можеш да си направиш много лесно, ако са ти дали едни подложки, които се слагат от вътрешната страна на капака при употребата на питки. Реже се малко от дължината им, така, че да влезе в каналите на дъното и за по-лесна употреба от долната страна се заковава с такер една летвичка, тясна, може да ползваш долни летви за рамки срязани на две. Остава малка част, може би 8-10 см непокрита от дъното, но това е наложително, за да няма влага.
    Коланчета за пристягане при нас стоят целогодишно, ние си ги купуваме от бау хаус с дължина 4,5 метра,като ние работм с ЛР, има и по-къси. И последно помисли за защита на кошерите от птици през зимата и в ранна пролет. Надявам се, че съм била полезна, ако има друго с което да помогна, най-добре на лични, че се получи много дълъг пост. Поздрави

 

 
Страница 38 от 43 ПърваПърва ... 283637383940 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •