Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 43 ПърваПърва ... 789101119 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 424
  1. #81
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    При кошерите от полистерол има ли проблеми с мишки и калвачи? Моля да отговорят тези, които са използвали такива кошери няколко зими, защото и аз имам намерение да преминавам на такива кошери.

  2. #82
    Наблюдател
    Регистриран
    11.05.2012
    Мнения
    8
    Здравейте, през лятото на 2011г. си направих едно 6 ДБ рамково което беше предвидено за създаване на рояк, за помощно семейство и т.н. Направих го от 2,5см фибран ( синьо-зеленият на цвят) дъното е дървено а капака на тавана е от шперплат. Имах няколко плаки от печатница, и от външната страна го "облепих" с тях. Миналата зима беше изключително студена, а то нямаше много запаси от мед. На пролетта бях изненадан колко мед му е останало. Тази зима също нямаше никакъв проблем. До сега не съм имал проблем с мишки или кълвачи. НО... едно голямо НО има проблем с конденза. Като го отворих за първи преглед, шперплата който използвам за покривна табла беше почернял и имаше вода. Помислих си, че му е протекъл покрива, но.. всъщност беше конденз. Мисля, че установих причината. В бързината да го направя съм забравил да пробия вентилационен отвор на капака. Аз съм доволен от този материал. Ако правя нов кошер, мисля да направя нещо като "вафла" тънки дъски по средата с 2см фибран. (някъде гледах клипче с такъв кошер). Много интересно изработиха един лежак. Дървена конструкция от бичмета 5х5 сложиха фибрана и заковаха дъски 2 см. от външната страна и около 1 см. от вътрешната страна. При тях се получи 8см дебелина на кошера.
    P.S. през лятото направих и магазин от същият фибран - нямаше никакъв проблем.

  3. #83
    Наблюдател
    Регистриран
    11.05.2012
    Мнения
    8
    За жалост май само тази снимка имам. Направена пролетта с мобилният телефон.



  4. #84
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313
    При кошерите от полистерол има ли проблеми с мишки и калвачи? Моля да отговорят тези, които са използвали такива кошери няколко зими, защото и аз имам намерение да преминавам на такива кошери.
    Мой приятел ги зазими в такива кошери , които си изработи сам , поради липса на средства за дървени такива - съжалявам , че не направих снимки да видиш как мишките бяха изгризали дъната , направили си вътре гнездо от сезали , нагризали са питите изобщо голям ужас.
    Не е важно да знаеш всичко, важното е да знаеш къде да го намериш.
    Алберт Айнщайн.

  5. #85
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    здравейте! направих си едно оплодно кошерче от фибран и смятам да направя още няколко, но се чудя дали капака само от фибран боядисан ще издържи/без ламарина отгоре/

  6. #86
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Ако е само оплодно нямаш проблеми,но им сложи и ламарина на капака.И по една тухла задължително.

  7. #87
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Ако е само оплодно нямаш проблеми,но им сложи и ламарина на капака.И по една тухла задължително.
    благодаря!

  8. #88
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Мисля от този материал http://marisanbg.com/bg/termoflex-ep...4#.UUYj5m7TCsc да направя 100 - тина Нуклеуса на по 5 рамки за помощно семейство до основното. Ако излязат успешни, ще направя още.
    С кълвача се справям като му пускам музика от дискове. Ако нямам къде да пусна дисковете ги закачам пред кошерите. Не знам дали от съдържанието на CD или от пречупената светлина но кълвача не напада кошерите. Надявам се кълвача да не харесва музика, гарнирана с полистерол.
    Как да се предпазя от мишките - още не съм измислил но се надявам да родя нещо "гениално".

  9. #89
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    .....Как да се предпазя от мишките - още не съм измислил но се надявам да родя нещо "гениално".

    Гениално-гениално, колко гениално? Това би трябвало да свърши работа, пък и към пернатите проявява интерес!
    :D :D :D

  10. #90
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Здравейте всички.
    Нов съм във форума и в пчеларството.
    Klarinet, шпертплата е доста по-проводим от фибрана. Нормално е поставен върху кошера по него да кондензира влага. Ако за подкапачна табла също използваш фибран конденза ще намалее значително.
    Ако направиш вентилационен отвор на шпертплата, то студеното течение зимата може да умори пчелите. Все пак изказвам предположения. Избора да пробваш е твой.
    Успех!

 

 
Страница 9 от 43 ПърваПърва ... 789101119 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •