Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 3 от общо 3
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    16.06.2011
    Мнения
    26

    Процедура при хванат рояк и правене на отводка!

    Господа хептен се обърках. От баща ми знам, че хванат рояк се отнася на минимум 6км от мястото, където е заловен и престоява така 20 дни преди да се занесе на пчелина. Същото и за отводките. Това обаче не мога да го намеря по книгите.
    Имам хванат рояк отнесен на повече от 6 км, от мястото където е хванат. Стои си във 5 рамковото ( ЛР ) сандъче с 4 неизградени ( 5 сантиметрови основи на горната част на рамката) и една изградена стара магазинна пита ( това имах). Мухата е силна и мисля че ще остане без работа преди да са изтекли тези 20 дни. Имам готови ЛР кошери, в които да ги прехвърля, но ме притеснява това, да няма разминавания в разположението на прелката. Имам смътен план да ги прехвърля вечерно време в кошера директно на пчелина момента, в който си изградят и напълнят рамките на сандъчето.

    Същото ме гложди за отводките. Тях трябва ли да ги отнасям на 6 км от пчелина да престоят 20 дни или мога да ги настаня директно в нов кошер на пчелина?

    Предполагам, че информацията, която търся иска голямо писане, така че ако имате линкове обясняващи тези въпроси ще Ви бъда благодарен!

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    08.10.2010
    Мнения
    27
    http://pchelari.com/forum/viewtopic....er=asc&start=0
    това е темата:
    "Изкуствено размножаване и формиране на отводки."

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    53
    Пчеларски район
    Русе
    Всяка година хващам по няколко роя и никога не съм ги носил никъде. Рояка като го смъкнеш от дървото се слага в кошер където ти е удобно. Пчелите започват усилена работа още на другия ден и става чудесно ново семейство, а само как градят основи.... - приказка!
    Ако правиш изкуствен рой или отводка, тогава нещата са различни. Чети в дебелите книги.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •