Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 11 ПърваПърва ... 7891011 ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 109
  1. #81
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=866507
    http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=866508
    http://picbg.net/viewpic.php?u=75865psWGC&i=866509
    Ето моите нукове специялно за теб даскале дето не вярваш.

  2. #82
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Позволи ми да не се съглася с теб. Тези малки пъцикни се заселват много по трудно от един 5 рамков нормален нук. И да не мислиш, че съм се грухал тази пролет с тях щото ме е страх от "мечки"?
    Факт е че попитах във форума що така не ми се получава, но отговор не получих, та не знам какви мнения ще вадиш от пролет, есен, зима, ама лекинко ме подразни с постовете си! Аз си се блъскам сам в дувара, и колкото ми позволява багажа си вадя поуки!
    Ей на, произведох 4 майки с тез нукове, но и четирите семейства не са на нивото на отводките които направих след слънчогледа. Извода за мен е че стават само за запасни майки и то с много условности. Може да е късмет, може да е от моята некъдърност, но това се получи тази година. Аре стига съм писъл, че виното ожадня.....
    С 4 майки , не се става специалист .
    С моите писания , и сега те дразня - явно .
    През юни и юли , някои търсеха инкубатор за пренос на маточници , ако можех щях да помогна .

  3. #83
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    С 4 майки , не се става специалист .
    С моите писания , и сега те дразня - явно .
    През юни и юли , някои търсеха инкубатор за пренос на маточници , ако можех щях да помогна .
    Сега, чекай да напиша докато не съм изпил каната още: таз година си произведох близо 40 майки. С преносен инкубатор взех 15 зрели маточници от Дамян /Варна/. Пренесох ги до пчелина си /220 км/. Оплодиха се 12 и в момента са на 4-5 рамки пчели и гледат пило още. Като изключим 3те отводки направени с майки от мини нуклеусите съм доволен всички отводки и майки за сега. Увеличих бройката на пчелина с 25 семейства. Аз от годината съм доволен, и виното ми е хубаво!
    Колкото до закачката за преносния инкубатор, сам си го направих и след като си свърших работа го дадох на колега да си пренесе и той. Пуснаха го даже по еконт и всичко с маточниците се получи. Който му трябва на пролет да ми пише на лични, ще му го дам да си свърши работа, на мен повече не ми е нужен. Целта ми беше да вкарам нова кръв в пчелина.

  4. #84
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ползам мини нукове. Доволен съм. Силно съм впечатлен от apidea. Работи се леко без голям разход на пчели и време. Имам особено мнение за роевите маточници и ги избягвам, но направих експеримент и с няколко такива и нямаше проблем. Маточника се изрязва с много малка част от питата и се поставя в сандъчето. За поставяне ползвам едни специални решетчици с които е много удобно и освен това предпазват маточника от прегризване. Избират се възможно най "зрелите" маточници и се спазват всички правила за предаване на маточник.

  5. #85
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Рости, точно проблема е, че ако майката от роевия маточник не се излюпи преди да отвориш прелката пчелите бягат от мини нуклеуса. /поне при мен/
    Точно това ми беше проблема при първия опит. При роевите маточници трябва да се убедя, че се е излюпила майката и тогава да отворя прелката, защото не знам със съгурност кога ще се излюпи. За мен това е неприемливо, защото съм на пчелина само събота-неделя, а и нямам възможност да занеса нуклеуса на друг пчелин, или по-точно имам такава възможност, но не искам.
    Аз не случайно писах, че най-вероятно майките от тези малки пъцикни са некачествени при мен, защото вината е може би в мен! Не съм се обидил на Делта, защото наистина в майкопроизводството съм доста бос! Подразних му се от поста за мечката ...
    Факт обаче, че 3те отводки сформирани след слънчогледа с майки от тези нуклеуси са с по рамка-две пчели по-малко от другите 5 сформирани по-това време с мой майки! Четвъртата майка, беше придадена на семейство, което след слънчогледа осиротя. Горе долу направи пчели и пило за зимата, но там не мога да преценя, защото този август-септември е беше доста шантав, но едно е да се придаде на отводка, друго е на семейство което е на десет рамки ДБ фул пчели. Напролет ще си проличи кое как....

  6. #86
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Факт обаче, че 3те отводки сформирани след слънчогледа с майки от тези нуклеуси са с по рамка-две пчели по-малко от другите 5 сформирани по-това време с мой майки! ...
    Разбирам, че 5 майки са твои, какви са ? А тези от "тези нуклеуси " от къде са ? Четох за някакви чужди маточници, да не те е срам да кажеш, че не струват.

  7. #87
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ти говориш за първиначално заселване. Правилото за прелката както си забелязъл е валидно в случая. На мен ми се получи така този сезон че заселих първоначално три апидейки и трябваше да ги отворя ев неудобно за мен време. Реших проблема лесно. Взех сандъчетата с мен в града. Майките се оплодиха без проблем, а съндъчетата бях поставил върху външното тяло на климатик (който не включвах естествено). Получи се експеримент дали майките ще се ореантират в градската среда. Никакъв проблем ( живея в суперцентъра).
    Дали майките ще станат добри решаващия фактор съвсем не е обема на " оплодното" семейство. Факторите са комплексни и за ясни изводи трябва много сериозни и дълги наблюдения в голям обем. Определено няма да можеш да извадиш кардинални изводи от 4 майки при това предполагам маточниците за които са дошли от едно и също семейство и подхода към нуковете е бил един и същ и самите нукове са били едни и същи. Аз също нямам необходимия обем наблюдения за да дам заключение за качеството на майките оплодени в мини нукове.

  8. #88
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Разбирам, че 5 майки са твои, какви са ? А тези от "тези нуклеуси " от къде са ? Четох за някакви чужди маточници, да не те е срам да кажеш, че не струват.
    Отдавна не ме е срам да казвам каквото и да било!
    Когато взех и пренесох 15 маточника от колега, бях заложил и аз маточници като бях наясно, че няма как всичките 15 маточници да се излюпят и оплодят, а гонех определена бройка за увеличаване на пчелина.
    Оплодиха се 12 от тези като попълних липсващите, а с останалите направих още 7 отводки от които пък две не се върнаха ....
    Майките от маточниците на колегата и моите от сборните отводки се развиват единтично и за сега не дават признаци да имам някакъв проблем. Но отчетливо тези 3 отводки с майките от мини нуклеусите са с по-малко пчели.
    Правя майки тип свещиви, осиротявам семейството и на 4тия ден унищожавам запечатанати маточници.

  9. #89
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Тези "кошнички" ползвам за предаване на маточници.
    Доволен съм.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри DSC00133 copy ob.jpg‎  

  10. #90
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Правя майки тип свещиви, осиротявам семейството и на 4тия ден унищожавам запечатанати маточници.
    Сега видях това изречение, което си дописал в някакъв момент. Ето къде ти е проблема, ето откъде идва тази разлика между майките. Сам пишеш, че си високообразован човек, не се излагай : избери си кошер за материал, използвай стартер, отгледай майки в присъствие на майката и тогава сравнявай резултата от нуковете.

    пп. просто съвет.

 

 
Страница 9 от 11 ПърваПърва ... 7891011 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •