Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 109
  1. #11
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Чак сега осъзнах каква е ползата от малките кошерчета. Ако един маточник се придаде на голям кошер или отводка, минава много време докато майката се роди, заякне, научи се да лети, отиде на оплождане, върне се, още няколко дена за заякване и чак тогавая започва да снася. През това време пчелите в кошера мързелуват, а това са си почти 2 или 3 седмици. Прекалено голям период от време. Ако имаше как пчелите да им се смени майката за 1-2 дена, почти няма да има престой и малкото на брой силни паши ще бъдат усвоени.

    Ако написаното по-горе е вярно, то тогава не е редно цял един кошер да му даваме такъв голям престой през активния сезон. Ами ако ми трябват 500 майки, значи ли че трябва да блокирам 500 кошера да изпуснат някоя важна паша?

    С младите пчели на един голям кошер мога да захраня например 5 или 10 малки кошерчета и така ще жертвам сравнително малък брой млади пчели от другите кошери за нуждите на оплождането на майките.

    Правилно ли разсъждавам?

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Освен това кошерите съм ги пръснал по различни пчелини, но само един от тях ми е под носа - там, където живея. Този пчелин е единствения подходящ за отглеждане на майки, защото само в него спокойно могат да се правят ежедневни манипулации без големи разходи за транспорт. Следователно когато 1 пчелин трябва да произведе майки за 10 или 20 други, то тогава просто няма никакъв друг шанс, освен използването на голям брой оплодни сандъчета, в които в рамките на един сезон да се оплодят няколко поколения майки.

    И всъщност сега трябва да си направя план от колко на брой оплодни сандъчета се нуждая. Тогава имам следния въпрос:

    Колко време е необходимо от слагането в оплодното сандъче на една на току-що родена майка до нейното оплождане, заякване и снасянето на първото нейно яйце? Или колко майки мога да отгледам в едно оплодно сандъче в рамките на 2 месеца?

  3. #13
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    Това не е фотовотаик и няма точен график wink;Някои от майките се оплождат по бързо,други не.Имай на ум че като се оплоди майката в малките нуклеуси трябва да я оставиш няколко дена да снася иначе ще останеш без пчели в нуклеуса за следващата серия.Още един съвет, нуклеусите се хранят.

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Благодаря на всички колеги, които ми отговориха на въпросите. Само 7 часа след отварянето на темата получих съвети от толкова много хора, включая и двама ми писаха в ЛС с подробни инструкции, дори с картиники, а един ми се обади дори по телефона (не знам откъде го знае) и ми предложи филм за работа с оплодни сандъчета на руски език.

    Искам да кажа че съм приятно изненадан колко много са отзивчиви хората и как всеки един е готов да жертва лично време в името на това да помогне на някой друг свой колега. Докато това го има - духа на форума няма да умре.

    Та още веднъж искам да благодаря на всички, които ми помогнаха. Само за 7 часа повечето неща ми се изясниха, а нататък надявам се практиката ще направи останалото.

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Аз лично не намирам особен смисъл да се работи с малки сандъчета и нестандартни рамки. По-добре ми се вижда за оплодни сандъчета или нуклеуси да игре роля един ЛР корпус , дъно и капак . И вместо 5-6 малки рамчета, може 3-4 стандартни- мразя различните размери

  6. #16
    Потребител
    Регистриран
    01.01.2012
    Мнения
    85
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от jojonov
    Аз лично не намирам особен смисъл да се работи с малки сандъчета и нестандартни рамки. По-добре ми се вижда за оплодни сандъчета или нуклеуси да игре роля един ЛР корпус , дъно и капак . И вместо 5-6 малки рамчета, може 3-4 стандартни- мразя различните размери
    Мразиш но ако имаш 50 нуклеуса и си затрил половината пчелин докато ги заселиш.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от jojonov
    Аз лично не намирам особен смисъл да се работи с малки сандъчета и нестандартни рамки. По-добре ми се вижда за оплодни сандъчета или нуклеуси да игре роля един ЛР корпус , дъно и капак . И вместо 5-6 малки рамчета, може 3-4 стандартни- мразя различните размери
    Съгласен съм с тебе. В резултат от мненията в тази тема вече за в бъдеще твърдо съм решил да ползвам само големи нуклеуси за стандартни рамки. Става въпрос за тези финландските - стиропорени с 2 х 3 рамки. А тези малките играчки тъй или иначе вече съм купил по няколко бройки, така че ще ги ползвам и тях, тъкмо ще имам база за сравнение.

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от aleko
    Цитат Първоначално публикувано от jojonov
    Аз лично не намирам особен смисъл да се работи с малки сандъчета и нестандартни рамки. По-добре ми се вижда за оплодни сандъчета или нуклеуси да игре роля един ЛР корпус , дъно и капак . И вместо 5-6 малки рамчета, може 3-4 стандартни- мразя различните размери
    Мразиш но ако имаш 50 нуклеуса и си затрил половината пчелин докато ги заселиш.
    Малките имат две големи предимства - евтини са и се заселват само с пчелите от една рамка (дори им е много), докато големите искат млади пчели от три рамки.

    Недостатъка доколкото разбирам от обсъжданията е по-некачествена майка. Тъй като вече имам база за сравнение, това твърдение може да бъде проверено.

  9. #19
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Тази тема вяче е дискутирана някъде по архивите, но ще се опитам да направя някакво обобщение, тъй като муклеусите ти са разбообразни.

    Според големината има няколко вида нуклеуси (разделението е условно):
    -Микронуклеуси
    -Мининуклуси (бейбинуклеуси)
    -Средни по големина
    -Големи

    Микронуклеусите се използват главно за оплождане на изолирани оплодни пунктове (най-вече острови), където достъпа е труден и трябва да се пренасят пеш или с мулета. Състоят се от една малка рамчица/ или половин малка рамчица (питата има само едно лице). В раница могат да се поберат и да се носят на гръб 100-120 такива нуклеуса. Използват се еднократно ( за оплождането на нова майка е необходимо ново заселване с пчели).

    Мининуклеуси - първоначално са създадени със заселването им да се използват за оплождането само на една майка. Пчеларите са открили че при подходяща употреба, могат да се използват за 4-5 последователни цикъла ( през 20 дни) без да се налага презаселване. Казвам 4-5, защото към края на сезона употребата им става нерентабилна в това отношение.
    Масово се използват в Европа, най-вече по географските ширини с не толкова горещо лято.

    Средни по големина - за такива считам тези с 1/2 стандартна рамка.

    Големи - цяла стандартна рамка.

    Заселване:

    Микронуклеусите - само с пчели

    Мининуклеусите - При повечето, заселването е само с пчели и ивица от восъчна основа, при някои мининуклеуси е възможно заселването им с предварително заети рамки с пчели/пило ( например нункеусите с 1/4 ДБ рамка или 1/3 ЛР рамка)

    Средни по големина - само пчели и основи/ прясноизградени рамки + пчели/ пило с пчели/ или зимуване - заселване не е необходимо.

    Големи - всеки възможен вариант.

    Само с пчели
    При заселването само с пчели може да се придаде маточник или с директно придаване на излюпена майка (по-често използваният вариант)

    Пчелите за (малките) нуклеуси се стръскват предварително в "bulk bee box" (съжалявам не знам термина на български - представлява една кутия с поне една от страните й изцяло от мрежа), престояват там поне до следващия ден оставени на хладно и тъмно ( и третирани за акар), а след заселването на нуклеусите те се оставят затворени за още 2-4 дни, като малките нуклеуси е добре да престоят през този период на хладно и тъмно.

    При самото пълнене пчелите се напръскват обилно със захарен сироп за да се насмучат. Бейбинуклеусите се пънят с около 200-250 гр пчели ( в зависимост от прогнозата за времето) .

    Големите нуклеуси - 700-800 гр пчели ( което съравнява на половин пчелопакет).


    Предимства:
    -Няма остатъчни химикали в питите, които да влошат качеството на майките ( за тези които ползват синтетични акарициди)
    - По-малка вероятност за разпространение на зарази заедно с майката

    Недостатъци:
    -По-сложно за изпълнение
    - По-голяма част на избягали пчелички( при неправилно изпълнение) или напускане на нуклеуса от пчелите ( при инцидент с придаването на майката/маточника, особенно в по-малките нуклеуси)

    Забравих да уточня - използват се т.н. "роеви" или млади пчели. За събирането им се използва роево сандъче -


    Или всяко друго нещо което ползволява на старите пчели да излетят, а младите да потърсят "кутия" в която да се приберат ( например стръскване през фуния и по време на сътръскването се позволи на по-голямата част от старите пчели да излетят).

    Ще продължа после
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Аз бих използвал такива кутии като на Кривичков.Две рамки(дб или лр) в кутия,която влиза в кошера.След оплождането,майката се придава направо с кутията,която си има и страничен отвор.

 

 
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •