Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 11 ПърваПърва ... 91011
Резултати от 101 до 109 от общо 109
  1. #101
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Майки правя само с пренасяне и там възрастта на личинката е доста по ясна. Нямам опит с тези разрушавания на маточници само си спомням, че веднъж правих сметка и се оказа, че ако се разрушават на 4-ти ден пак има вероятност да мине някой с по-стара личинка. После пък чух на лекция от доц. Пламен Христов, че сърбите разрушават на 5-ти ден. Смятай хубаво, че ме мързи и ако не се получат нещата ще смятаме заедно.

  2. #102
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Помислете, дали не е по-добре запечатаните маточници при премахната майка да се унищожават на петия ден.
    Я да се пробвам аз. На четвъртия ден запечатан , това показва, че личинката е била на 48 часа, когато е захранена за маточник ( плюс -минус ). На петия ден, съответно - на 24 часа +, - .

  3. #103
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    На петия ден-Метод на някой си Здравко...сърбин. От книгата “Майката уникално творение“

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Получава се едно разминаване в зависимост от това дали броим деня на пренасяне (осиротяване ) или почваме да броим от следващия. Като пренасям маточниците са запечатани 5дни след пренасянето като не броя дена на пренасяне и тогава мога да сложа втора партида. Тоест ако пак така броим трябва да унищожим всички затворени на 4 ти ден след осиротяване. Но ако броим деня на осиротяване стават на 5-тия.
    Пример: Осиротяваме на 03.06. сутринта. Няма да започнат да захранват няколко часа или да предположим че започват да захранват по обед. Годни си всички личинки излюпени до полунощ 2ри срещу 3-ти. те ще бъдат запечатани грубо казано на 7-ми в полунощ. Всичко запечатано на 7-ми и преди полунощ е негодно. Тоест въпреки че сме махнали (убили ) майката на 3-ти сутринта, 3-ти не трябва да го броим ако унищожаваме на четвъртия ден. Ако сме махнали майката след обед сметката се разтяга още повече!!!

    Тъй като говоренето в дни е доста условно и яйцето е яйце повече от три дни, а ларвата се запечатва СЛЕД 8-мия ден при зададения пример е най добре да унищожим всичко запечатано на 8-ми сутринта. Лошото е че тогава ще останат 1-2 незапечатани маточника, а който разчита на този метод да си прави майки това въобще не го удовлетворява. Явно за това се казва на 4-тия ден и който иска повечко маточници брои и деня на осиротяване , който натиска повечко на качеството не брои деня на осиротяване, а който иска да е сигурен си пренася личинки

  5. #105
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Аз мисля че е редно да спазим всички писани по книгите правила, а майките ще станат каквито станат. Правилата в майкопроизводството са доказани от по-можещи и по-знаещи от нас и ако искаме да намалим риска от кофти майки е по добре да ги спазваме.
    Тези по знаещи и по можещи, не са ли търговци търсещи клиенти за своята стока?

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Тези по знаещи и по можещи, не са ли търговци търсещи клиенти за своята стока?
    НЕ
    Рутнер, примерно.

  7. #107
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от nikawr Виж публикацията
    Темата е за заселване на оплодено съндъче. И какво общо има с това от къде идва маточника, дали от стартер, реви или свещиви след като всички са еднакви при извадката, нали в края на краищата идват от едно и също място. Ако едните са калпави, то и другите са такива, като би следвало и обратното да е вярно!
    1изречение от твоя пост–Да,такава е темата.Как да го напълним с пчели които ще отчуват сложения запечатан маточник до излюпването му и последващото оплождане на това което е в него?Миналата година,колегата с когото си опонирате в тази тема попита как да задържи пчелите в нуковете си,защото все бягали.Сега гледам дава съвети,значи се е научил да ги задържа.
    Моите нукове заселвам само с млади пчели взети от набелязаните с–ва/независимо дали ще слагам роеви или отгледан в стартер маточник/.По този начин не се налага да ги арестувам нито за час.Нуковете ми са с р–ри 300–300–220,като всеки един е разделен на 4 секции със самостоятелен вход,т.е всеки нук ми дава 4 майки,отгледани от'' 1 черпак'' пчели както иронизирате Севдат.Не знам защо го вземате на подбив.Човека предлага икономически изгоден начин/игнорирам вълшебния прах от ... / в който е съвместил и побългарил опита на двама американци,един чех и един руснак.Взел най–необходимото от тях и е направил свой метод. Един черпак пчели са достатъчни за до излюпването на маточника и сполучливото оплождане/съешване/ на майката.
    2–ро изречение от твоя пост–в огромна грешка си тук.Има огромно значение.За такова твое заключение се полага Н.П.–Вчера стана кюмюрджия и му почерня гъза. Да не вземеш да се обидиш сега,ама много бързо вземаш генерални заключения.Чакай малко,направи/производи/ 500–600 майки от изброените от теб възможни и тогава напише финала.
    Мисля,че задоволих любопитството ти.Е,има и други неща и вариации,но това е основното.Успех в майко добива.

  8. #108
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    1изречение от твоя пост–Да,такава е темата.Как да го напълним с пчели които ще отчуват сложения запечатан маточник до излюпването му и последващото оплождане на това което е в него?Миналата година,колегата с когото си опонирате в тази тема попита как да задържи пчелите в нуковете си,защото все бягали.Сега гледам дава съвети,значи се е научил да ги задържа.
    Моите нукове заселвам само с млади пчели взети от набелязаните с–ва/независимо дали ще слагам роеви или отгледан в стартер маточник/.По този начин не се налага да ги арестувам нито за час.Нуковете ми са с р–ри 300–300–220,като всеки един е разделен на 4 секции със самостоятелен вход,т.е всеки нук ми дава 4 майки,отгледани от'' 1 черпак'' пчели както иронизирате Севдат.Не знам защо го вземате на подбив.Човека предлага икономически изгоден начин/игнорирам вълшебния прах от ... / в който е съвместил и побългарил опита на двама американци,един чех и един руснак.Взел най–необходимото от тях и е направил свой метод. Един черпак пчели са достатъчни за до излюпването на маточника и сполучливото оплождане/съешване/ на майката.
    2–ро изречение от твоя пост–в огромна грешка си тук.Има огромно значение.За такова твое заключение се полага Н.П.–Вчера стана кюмюрджия и му почерня гъза. Да не вземеш да се обидиш сега,ама много бързо вземаш генерални заключения.Чакай малко,направи/производи/ 500–600 майки от изброените от теб възможни и тогава напише финала.
    Мисля,че задоволих любопитството ти.Е,има и други неща и вариации,но това е основното.Успех в майко добива.
    Не Гогол, не си ме разбрал за второто изречение. Ставаше на въпрос, че без значение какви по тип са маточниците, нали са от едно място и качеството им трябва да е приблизително еднакво, нали са само свещеви примерно. НЕ казавам, че роеви и свещиви са еднакви.

  9. #109
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Един продукт който се ползва заселване на оплодни сандъчета. Пръчицата излъчва майчини феромони и задържа пчелите в нуклеусчето докато се излюпи първата майка. За съжаление цената е доста сериозна, но все пак е изгодно. Предполагам могат да се намереят и други приложения на точи продукт.
    https://www.amazon.co.uk/Pseudoqueen.../dp/B074XC3BNB

 

 
Страница 11 от 11 ПърваПърва ... 91011

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •