Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    21.04.2013
    Мнения
    21

    Паяжина по питите

    Извинявам се че напоследък пиша без да пояснявам но сега имам сериозен проблем моля да ми помогнете Така значи забелязах паяжина на една от питите окло търтеевото пило Доколкото знам това е восачен молец? Ако е това опасно ли е и как се лекува?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Предполагам пчелите са ти малко и не могат да обслужват питите.
    С една игла може да убиеш ларвата на молеца, но по добре е да махнеш питата ако няма на нея пчели.

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    21.04.2013
    Мнения
    21
    Да малко са На питата има запечатано търтеево пило и обикновено Това е пред последната пита и до нея има още една без нищо

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    05.09.2012
    Мнения
    101
    Пчеларски район
    Ловеч
    Не звучат никак добре нещата, около твоите пчели. Сега семействата трябва да са в подем и не е нормално да не могат да се справят с молеца. Само едно семейство се гледа значително по-трудно, защото нямаш много опции за реагираш. Нямаш друго, за да ги обединиш, да подсилиш с люпещо се пило и т.н.
    Моето мнение е, да смениш майката възможно най-бързо, може и със зрели маточници.

  5. #5
    А защо пита с пило е предпоследна и до нея последна празна ? Нещо не е на ред тука .
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  6. #6
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Според мен може би напразно шашкате човека. Просто има семейства ( дори и силни) които не си охраняват добре входовете и молеца лесно влиза.
    От това няма да умре никое семейство, нито е заразно, нито води до понижение на добивите или нещо друго. Просто ще има едни 20-ина пчелички(там откъдето е минала ларвата на восъчния молец) които може да се излюпят с физически деформации.
    Пчелите пък от своя страна могат да почистват ларвите на молеца и да ги изхвърлят навън (когато успеят да ги хранат и преди да се скатаят на място недосъпно за пчелите).

    Такива семейства ще станат проблемни когато малкия кошерен бръмбар дойде и по нашите ширини. Той вече наистина може да унищожи цели пчелни семества ( болни, слаби и т.н , но не и здрави), като времето за реакция на пчелите е само 3 дни - фаза яйце което могат да почистят ( 3 дни от снасянето на яйцето се илюпва ларва на малък кошерен бръмбар и от там връщане назад няма - няма как да я почистят, а освен това отделя и отблъскващи пчелите химикали).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Пепел ти на езика...
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •