Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 13 ПърваПърва ... 910111213 ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 127
  1. #101
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Тази сутрин в 7.30ч. като илезнах да разходя кучето липите зад общината бяха пълни с пчели на всяко второ цветче по пчела,така бръмчеха все едно има рояк ,сигурно тази година и липата ще се отчете много добре като и акацията.Никой от колегите от полските райони не пише как е при тях и какъв медозбор очакват ,че както съм запознат в ломско не е валяло то 1 месец.

  2. #102
    при мен има липи който цъфнаха пред 10 дена, има и такива който ще цъфнат по късно.днес отворих 1 магазин за проверка, и е пълен с нектар, не знам как трябва да е запечатан от липата та да го вадя. днес времето е супер, няма вятър температурата е идиялна за нектарооделяне. както казаха по горе по липите все едно има рояци на всеки цвят има пчела.по къпините гледам също са се настървили. прогнозите са че днес вятъра ще спре напълно. успех на колегите от моя край

  3. #103
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Баси аз съм каръка тази година - миналата седмица в четвъртък липата едва почна да цъфти,днес отивам грам нектар няма в магазините,а липата .... прецъфтяла ли е,какво е станало не знам,ма вече я няма.

    Рапицата като цъфна почна да вали,акацията като цъфна направи втори тур,липата цъфна пак вятър и дъжд,дори в момента като пиша,вън е като буря ..... ако и при слънчогледа,който м/у другото е цъфнал вече стане пак така,тази година едвали ще завърша със 30 кила ...... би му майката и късмет.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако е 30 кг от кошер, добре е, да не о бощо 30 от всички, това си е катастрофа.
    Дано да не съм лош пророк.
    Успех.

  5. #105
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Вчера ги погледнах в магазините набързо.Имам един кошер 12р ДБ който в акацията ми напълни 2 магазина плътно запълнени с мед това е около 30кг.В момента двата магазина са почти на 3/4 пълни с нектар, до края на липата има още 7-8 дни минимум.Ако и от нея даде 30кг стават 60кг.В кошера гъмжи от пчели.Този кошер ако го закарам на слънчоглед сигурно и от там ще даде 2 магазина.Това са близо 90кг.Майката е на 3г.вече, а аз мислех пролетта да го хвърлям в трапа с водата.Такива зли пчели не съм виждал, направо гадове.На това сем. преглед не може да се прави.Подпушвам го, изчаквам малко и отварям, а те излитат да хапят. Другите ги отварям облечен но без пушек, спокойни са и въобще не се интересуват от мен. Работя с тях без никакъв проблем.Пчелите на това сем. ме преследват още почти 100м извън пчелина.След опит за преглед като вляза във фургона и вътре влизат да жилят не мога да се преоблека.Веднъж стоях вътре близо два часа и като излязох пак се появиха.На другите стоя до прелките и не ме закачат.Този го наблюдавам от 20м. доближа ли на 4-5 м. към прелката ги виждам как веднага излитат към мен и се опитват да жилят.Ще сменя майката и се надявам нещата да се оправят иначе макар да дава добър добив това сем. тази год. го бях оставил на произвола на съдбата не се интересувах дали ще рои и какво е положението при него.И меда от него извадих с голям зор.Когато трябва да го отварям ми става черен живота.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  6. #106
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Станко преди време бях чел една статия на един руски пчелар ,той твърди,че като се пушат пчелите с дим от прополис злите кошери се окротяват,сложи в пушалката едно топченце прополис и пробваи.Аз слагам в пушалката труптина от стопените восъчни пити и смятам,че и това ги окротява,в нея пак има прополис понеже с него пчелите полират килииките.

  7. #107
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Колега Станко , ей на това му викат " лява пчела ". Те и по добре зимуват!
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

  8. #108
    Станко тези пчели винаги ли са били така? питам защото пчелина на моя приятел Боби, е близо до твоя само че от другата страна на калето до ловния дом.има около 20 тина кошера,като му слагах магазините повече от половината пчели хапеха много, а и много се надувам от тях.от тях една да ми жилне все едно са ме ухапали 5 от моите.та той казва че е правил самосмяна на всички кошери, но почти няма ефект, защото търтеите били от старите майки и носели неините наследствени качества. та идеята ми е ако това семейство преди не е било така а е станало толкоз хапличо и чиято след самосмяна, то най вероятно майката му се е оплодила от търтеите на Боби

  9. #109
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от христо
    Колега Станко , ей на това му викат " лява пчела ". Те и по добре зимуват!
    100% левак е това - от край време се каня да питам скутелатор за този "феномен",никъде не съм срещал обяснение за него.

    Интересното е,че освен наблюдаваните разлики във поведението и пилото спрямо редовите семейства,винаги леваците дават и рекордни добиви мед.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #110
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    Станко тези пчели винаги ли са били така? питам защото пчелина на моя приятел Боби, е близо до твоя само че от другата страна на калето до ловния дом.има около 20 тина кошера,като му слагах магазините повече от половината пчели хапеха много, а и много се надувам от тях.от тях една да ми жилне все едно са ме ухапали 5 от моите.та той казва че е правил самосмяна на всички кошери, но почти няма ефект, защото търтеите били от старите майки и носели неините наследствени качества. та идеята ми е ако това семейство преди не е било така а е станало толкоз хапличо и чиято след самосмяна, то най вероятно майката му се е оплодила от търтеите на Боби
    И миналата година си беше такова.Най- интересното е че ако застана до него при преглед ги виждам как идват от към прелката и налитат много на краката в областа на глезените.При другите няма такова нещо.Тази майка е оплождана на друго място в друг район.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

 

 
Страница 11 от 13 ПърваПърва ... 910111213 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •