Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 384 от 496 ПърваПърва ... 284334374382383384385386394434484 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,831 до 3,840 от общо 4956
  1. #3831
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Мед в пита - е друга категория или клас продукт. Няма никакъв проблем да го продаваш в ЕС. Нужни са няколко документа от които може би най-важните са BG номер и договора с купувача (това важи и за пчелен мед в тенекия, варел, буркан...)

    Благодаря за ''изчерпателния'' отговор. Ако може в отделна тема да изясним кой са тези няколко документа, мисля че ще е от полза за всички.
    По наредба 26 е ясно, че не става... Да не излезе, че трябва да строя завод за пакетиране и т.н.


    Интересно ми е и друго, че няма(поне аз не знам) българска фирма купуваща такъв продукт за ЕС, защо ли?!

    Поздрави

  2. #3832
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2015
    Мнения
    62
    Наскоро като бях в Германия по друга работа се запознах с местен пчелар с магазин за пчелни продукти, който ми каза: Това, което мога да предложа за момента, е да ти продавам меда срещу комисионна - ти го доставяш до тук в кофи от 12,5 и 25 кг, аз правя проба за твоя сметка (80-100 евро) и го рекламирам и продавам. Документи: евентуално рамков договор за продажба между нас + етикети върху кофите с име и адрес на производител, тегло, сорт, дата на центрофугиране и район на произход. След като продадем определено количество ти пускаш фактура и ние плащаме по банка (нормалната процедура за вътрешнообщностна доставка, освободена от ДДС).
    Простата сметка показва, че ако изпратя партида от 500-600 кг в кофи върху европалет със странични рамки и поема разходите за транспорта, опаковката (кофи + палет) и пробата, след неговата комисионна килограмовата цена варира между 2,90 евро за букет и 4,50 евро за акация (интересното е, че рапицата е около 3,40).
    Дотук с теорията. Как стои въпроса на практика с документите за транспорт? Какви документи трябва да придружават товара? Къде ги искат тези документи (в кои държави могат да ги изискат, ако спрат камиона за проверка)? Тия "НАССР" сертификации нужни ли са?

  3. #3833
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Ако става дума за мед в рамки има такива фирми...

    Що се отнася до документите писано е неведнъж....
    При износ на хранителни продукти всеки клиент има различни изисквания относно придружаващата документация (или такава каквато се договорите) Има обаче и някой които са задължителни
    За да изнасяш и търгуваш с хранителни продукти ти е нужен
    - BG номер
    - Договор
    - Фактура (вътрешнообщоностна доставка - няма ДДС т.е. начисляваш ДДС - 0 %),
    - Сертификати за произход и качество
    - Митнически - ЧМР (CMR) които е за транспорта
    - Удостоверение, че меда е произведен според регламентите на HACCP
    - Ветиринарен сертификат
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #3834
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2015
    Мнения
    62
    Този списък съм го чел и точно затова питах:
    Къде могат да ги поискат тези два документа:
    - Удостоверение, че меда е произведен според регламентите на HACCP
    - Ветиринарен сертификат
    На излизане от БГ? При проверка по граници/пътища в чужбина?
    Изнасям редовно машини в чужбина и там процедурата е супер опростена - CMR, фактура, опаковъчен лист.
    А за това удостоверение по НАССР - сертификация, поддръжка на системата и др. подобни не си струват за износ на "малки" количества - 2-3 тона годишно. Или има начин да се заобиколи това изискване?


  5. #3835
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Цитат Първоначално публикувано от peter11_82 Виж публикацията
    Този списък съм го чел и точно затова питах:
    Къде могат да ги поискат тези два документа:
    - Удостоверение, че меда е произведен според регламентите на HACCP
    - Ветиринарен сертификат
    На излизане от БГ? При проверка по граници/пътища в чужбина?
    Изнасям редовно машини в чужбина и там процедурата е супер опростена - CMR, фактура, опаковъчен лист.
    А за това удостоверение по НАССР - сертификация, поддръжка на системата и др. подобни не си струват за износ на "малки" количества - 2-3 тона годишно. Или има начин да се заобиколи това изискване?

    Стигаме пак до това,че трябва да премине пчелния продукт през преработвателен цех или казано по друг начин без да е ''преработен'' НЕ може.
    Вариант за малки количества е на ишлеме около 1 лв. е за килограм.

  6. #3836
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2015
    Мнения
    62
    Благодаря за отговорите.
    Интересното е, че това изискване не е от страна на немските/чуждестранните купувачи - те си правят проби и изобщо не ги интересуват нашите документи.
    Сега водя кореспонденция и с една немска изкупуваща фирма. И те не искат тези документи. НО пък искат минимум 20 тона. И плащат 14-21 дни след получаване на меда, за да могат да излязат пробите. Ако не излезели пробите сме "щели да коментираме". Цените също се коментирали според случая и конкретната година. Рапица не ги интересувала, както и слънчоглед (купували го в огромни количества от Украйна).
    ---
    А някой да има идея, какво се случва с пратка с мед, която не е придружавана от тези скъпоценни документи, и бъде "заловена"? Конфискуват ли я? Връщат ли я? Защото шансът някой да се заяде за едно пале с мед в групажен камион от 20+ палета от моя опит с минаване на граници с малки/големи камиони и автомобили ми се струва минимален.

  7. #3837
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Оставете вие износа... там се спасяваме по единично.

    Я кажете, ако пак се стигне до такъв "пазар" (както биха го нарекли някои):

    med.jpg

    Кого трябва да "подпалим" - склада на купувача или пчелина на продавача?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #3838
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цената ли имаш впредвид или това как е написан договора?

  9. #3839
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Оставете вие износа... там се спасяваме по единично.

    Я кажете, ако пак се стигне до такъв "пазар" (както биха го нарекли някои)

    Кого трябва да "подпалим" - склада на купувача или пчелина на продавача?
    Няма да палим никого, пак ще си гледаме пчеличките, защото това сме препатили, а е било и по-лошо преди това, от началото на демокрацията насам. Немислимо ще е за тези, които са се обвързали с разни институции и за тези, които сега прохождат. Има клип в тубата, с лекция на Валери Йорданов от плевенското изложение - прегледайте го. Казва някои неща в тази връзка.

  10. #3840
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Оставете вие износа... там се спасяваме по единично.

    Я кажете, ако пак се стигне до такъв "пазар" (както биха го нарекли някои):

    med.jpg

    Кого трябва да "подпалим" - склада на купувача или пчелина на продавача?
    Класика! Продавача спестява данъци, купувача е на загуба, освен ако продавача не го компенсира по подходящ начин с цената. Какво са се договорили реално е загадка. Вие, като продавате кола или апартамент, реалната стойност ли пишете пред нотариуса или данъчната оценка? Те и с меда е така. Цял народ тарикати, после питат що така! Както е казал Радой Ралин /лека му пръст/: "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално".
    А "Герада" ги познавам от другаде, много порядъчни хора, измама изключена.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 384 от 496 ПърваПърва ... 284334374382383384385386394434484 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •