Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 57 от 496 ПърваПърва ... 747555657585967107157 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 561 до 570 от общо 4956
  1. #561
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Един от факторите за по-добрата цена на румънския мед (но с уточнението без слънчогледа) е че когато стартира тяхната Национална програма по пчеларство парите не бяха насочени за кошери, отводки, майки а за подобрение на базата и инвентара - нови помещения, нов инвентар (центрофуги, разпечатващи и т.н.) в резултат на което след първия програмен период на пчеларската им програма много румънски пчелари кандидатстваха и си извадиха ЕС сертификати които им служат като гаранция че те отговарят на високите изисквания за качество и хигиена или за онова което говори и Матеев. Едва след това започнаха да инвестират в кошери, селекция и реклама, През втория програмен период на програмата им около 40 % (не съм напълно убеден в тази цифра) са кандидатствали за БИО сертификати което ще им позволи са продават на още по-добри цени...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  2. #562
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ДИНЕВ, Матеев просто се опитва да ви покаже и другата страна на монетата (както всяка монета - тя има две страни). За съжаление, всеки който се опита да изкаже различното мнение, само за да ви върне в реалността ( не за да ви убеждава в едното или другото, а за да пази баланса някъде между бялото и черното), веднага се превръща във враг, предател, родоотцепник и т.н.

    Как СМЕЕ да не иска субсидия на семейство?! - ако беше от страната на пчеларите щеше да знае, че с неговата бройка кошери би взел най-много пари!


    Аз винаги съм поддържал тезата че пътя към успеха се състои от следните неща (колкото повече от тях - толкова по-доходоносен ще е пчеларския сектор):

    -Повишване цената на меда - Напр. начина по който го направиха Американците. За чудеса и дума не може да става въпрос, но повишението е осезаемо.

    - Освобождаване на пазара за пчели (майки, отводки и т.н.) за обикновените пчелари (да е нужно единствено здраен сертификат за това/лабораторно изследване)

    - Повишаване среднните добиви ( не невъзможно в районите където в момента добивите са около 15кг от семейство, един пчелар при стационарно да вади средно 100 кг от семейство). Това става по два начина:
    1) Използване на по-добри пчели ( което означава че забраната за отглеждане на чужди раси пчели задължително трябва да си ходи)
    2) Повишаване на знанията на професионалните пчелари( и съответното им прилагане на практика) - Дяволът е в детайлите! Не веднъж съм казвал че в страните с развито пчеларство разликата между хоби-пчелари и професионалните пчелари е 3-4 пъти в добивите ( в България осезаема разлика НЯМА).

    Във връзка със по-горното ще кажа, че схващането на тези за които подобни добиви минават през "бидоните със захар", е показателно колко нищо не знаят.



    Нека някой ми даде за пример страна, с развито пчеларство където по-горните три неща ГИ НЯМА?
    Субсидии за пчелно семейство, захар, боя за кошерите и т.н. са просто трикове за отвличане на вниманието.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #563
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Динев, никакъв "дон кихот" не си. Днес обсъждахме с приятел твоите изказвания по темата и достигнахме до извода, че си абсолютен провокатор. Много е възможно точно ти да защитаваш интересите на прекупвачите и да се опитваш да откажеш Матеев подлагайки го на "приятелски огън". До колкото виждам този номер е минал с Бонев и сега май се пробвате на Матеев. Много интересно, защо продължаваш да нямаш никаква идея по въпроса да не споделяш никаква информация и въобще освен да плюеш нищо друго не правиш. В никакъв случай не съм адвокат на Матеев, но поведението ти откровено ме дразни. И аз имам някои резерви към Матеев заради някои негови изказвания как според него трябва да се развива сектора и т.н. направени преди да стане член на групата към която сега са насочени надеждите ни. Когато дойде време ще обсъдим с него тези неща и до колкото имам наблюдения ще проведем един съвсем конструктивен разговор с аргументи и ясни позиции.
    Матеев, обрисувал си картинката съвсем цветно и за съжаление се препокрива с моите постове по горе. Само едно не мога да разбера. Как Сърбите и Гърците са постигнали заветните 3 евра, а за нашите това е невъзможно? Има нещо което изтърваме.

  4. #564
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Рости, изтърваме го заради глупавия си манталитет. Все да прекараме, все да сме "по-хитри". Не гледаме по-далеч от носа си, не работим за изграждане на бъдеще, а днес да сме добре, после и потоп да е. След това естествено ще са ни виновни държава, ЕС, марсиянците и кой ли те друг, но не и ние. Правилата са за другите не за нас, нашия микросвят е важен, другото е задължение на останалите...

  5. #565
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Дъвчим, едно и също, и пак стигаме до: Пари! Искаме с трици маймуни да ловим!

  6. #566
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Аз искам да попитам Динев за колко лева на кг. си продаде меда от реколта 2013, а реколта 2012, а 2011?
    Вероятно през 2011, 2012,2013 е искал 5 лева, през 2014, 2015, 2016.....пак ще иска 5 лева.
    Е, ще ги получи ли?Не чух от него идея как ще стане това!?
    Замислете се, ако бяхме предприели такава стратегия преди години, с малки стъпки, сега можехме да сме и на 5 лева!
    Ако продължаваме както до сега, и след 2-3 години, пак ще сме си на 4.20-4.40!
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  7. #567
    Потребител
    Регистриран
    24.10.2013
    Мнения
    69
    Много жалко, че изгубихме човек като Бонев. Жалко е, че еденици успяват да ни размият възгледите и намеренията. Още по жалки ставаме гледайки със скръстени ръце отстрани. За пореден път ще докажем, че пчеларите НЕМОЖЕМ да се разберем дори и когато е в наш интерес. Съгласен съм с Матеев, че повечето пчелари работят в мизелни условия. Те самите не го искат(визирам и себе си) но трудно биха постигнали високите критерии влагайки само от реализираната печалба, която в някой случаи не стига за разходи по пчелите.
    Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш.

  8. #568
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Как Сърбите и Гърците са постигнали заветните 3 евра, а за нашите това е невъзможно? Има нещо което изтърваме.


    За Сърбите не знам, но Гърците ги постигнаха като смъкнаха цената наполовина - от около 6 евро на 2,50 -3,50 евро. ДРЪН!

    Ако България продължава със същата политика (входен пункт на китайския мед към ЕС), цената на меда и във други държави от ЕС ще сподели участта на тази със Кипър и Гърция.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #569
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Много ми е смешно, когато някой почне да сравнява себе си с Дон Кихот, без даже да е пробвал да се бори за каквото и да било. Без да е отишъл да се срещне с отговорните институции, да поспори с разните му там лидери, та дори и една статия в някой пчеларски вестник да напише та поне всички да разберат, че изразява някакво недоволство. Писането във форума и търсенето на отговорност от някой че не ни е"оправил" не е донкихотовщина. А и на пчеларите не им е необходим Дон Кихот, защото борбата с вятърни мелници няма да оправи нещата. И нека Дон Кихот обясни колко от личното си време и колко лични средства и нерви е жертвал в името на общото благо. Въобще направил ли е проучване защо конюнктурата на пазара е такава и защо сме на това дередже. Какви са възможностите за по-достойна цена на меда и какви са причините да е такава. После пробвал ли е сам да си изнася меда и да организира въобще износ. Ако беше толкова лесно не мисли ли, че никой пчелар нямаше да си продава меда за толкова малко пари. Много е лесно отстрани, но след като има алтернатива, защо всички тичате и предавате меда си на преработвателите? Съгласен съм и с Матеев и с rosty_sz и със scutellator. За да поискаме, най напред трябва да дадем, да покажем, че продукта който предлагаме си заслужава цената. А извоюването на доверие е дълъг и труден процес. Но преди всичко, за кой ли път вече ще го повторя, трябва да престанем с евтините тарикатлъци да почнем да работим при спазване на добри хигиенни практики и още много други не маловажни неща преди да получим това, което искаме и най-вече трябва да поумнеем. Така както сме я подкарали, не само че няма да постигнем по-висока цена за продуктите си, а и режем клона на който седим.

  10. #570
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Как Сърбите и Гърците са постигнали заветните 3 евра, а за нашите това е невъзможно? Има нещо което изтърваме.


    За Сърбите не знам, но Гърците ги постигнаха като смъкнаха цената наполовина - от около 6 евро на 2,50 -3,50 евро. ДРЪН!

    Ако България продължава със същата политика (входен пункт на китайския мед към ЕС), цената на меда и във други държави от ЕС ще сподели участта на тази със Кипър и Гърция.
    Аз съм в Кипър до колкото знам от един пчелар тук меда се изкупува на 8 евро, колко е вярно незнам предавам неговите думи но тук специално в гръцката част се вади мн.малко мед.Можеби в планината Тродос да има и повече но долу още маи месец всичко изгаря.

 

 
Страница 57 от 496 ПърваПърва ... 747555657585967107157 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •