Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 98 от 496 ПърваПърва ... 488896979899100108148198 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 971 до 980 от общо 4956
  1. #971
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Могат да бъдат разработени стратегии, които да позволяват както агнето да е цяло, така и вълка да е сит. Просто човек трябва малко да помисли по въпроса. Мога да дам 2-3 идеи, които напролет можем да пробваме и да видим какъв ще е резултата.

    ИДЕЯ 1
    Във всеки един момент от време държим машината НАСВИРЕНА ДО ДУПКА, като при това насвирване естествено ще се появи захарен мед по корпусите. В първия ден от силната паша СМЕНЯМЕ КОРПУСИТЕ. В последния ден правим обратна смяна. По този начин разделяме меда на 2 части - захарен и истински. Захарния го правим на сироп и отново го използваме за насвирване на машината. Истинския го продаваме.

    ИДЕЯ 2
    Ежедневно храним с малки дози, като се надяваме даваната доза да бъде изяждана от пчелите, а не складирана по килийките. По този начин пчелите складират в килийките истински мед, а се хранят с нашия захарен сироп. Дали тази идея ще проработи може да се провери, като оцветяваме сиропа например в синьо, и след това проверяваме дали меда в килийките е син или жълт. Тази идея се базира на знанието, че дори и при липса на паша в рамките на сезона пчелите се изхитряват да донесат 30-50 килограма мед, но този мед си го изяждат сами, за да поддържат съществуванието си. Ако успеем ние да поддържаме съществуванието им със захарен сироп, този мед ще остане за нас.

    ИДЕЯ 3
    Тази идея има потенциал ДА НАПРАВИ РЕВОЛЮЦИЯ В ПЧЕЛАРСТВОТО, ако се окаже работоспособна. Подреждаме кошера така:
    1. Дъно
    2. Плодник с прелка
    3. Голяма хранилка с достъп на пчелите над нея
    4. Прополисова решетка
    5. Медови корпуси със собствени прелки

    Идеята е да храним в изобилие младите пчели, майката и пилото, но те да не могат да се качват отгоре в медовите корпуси, за да складират там захарния мед. В същото време старите летящи пчели ще имат достъп до медовите корпуси, и ще ги пълнят САМО С ИСТИНСКИ МЕД. Семейството естествено ще го поддържаме НАСВИРЕНО ДО ДУПКА. При тази идея всичките разходи на захар за развитие на семейството ги поемаме ние, и това ще ни коства някъде около 30-40 кг. захар на сезон на семейство. В замяна ще получаваме над 50 кг. ЧИСТ МЕД в слабите години, а в силните ще надхвърля 100 кг.

  2. #972
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Проблема е как ще приучиш пчелите които носят нектар да влизат през горния вход(медовия корпус) а тези които носят прашец за пилото през долния!?Ако това успееш да го постигнеш мисля че ще влезеш в учебниците по пчеларство!

  3. #973
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Тази дискусия ми се струва, че ще е временна. Няма да има много време захар по 1 лев. Скоро глюкозно-фруктозната индустрия ще фалира плантациите и ще се намали производството на захар докато се постигне ефективна цена. При захар 1.80 и мед 4 лева стратегиите от типа, че броя на пчелите е равен на килограмите набухана захар ще станат не само невалидни, но и неефективни.
    Винаги може по-добре.

  4. #974
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Няма лоши идеи, има работещи и неработещи.

    Идея 1
    Това махане и слагане изобщо не ми харесва.

    Идея 2
    Оцветяването го бяхме говорили, но ако в меда влезе малко оцветител и може да имаме проблем.
    Трудно бихме могли да регулираме колко храна е нужна или трябва да пускаме много малки дози за по-сигурно.

    Идея 3
    Дали всички летящи пчели биха избрали горния вход или ще разчитаме на по-малкото количество мед вкарван в долния?
    Повече елементи ще има кошера и работата с него е по-трудна.

    Плюсовете от храненето мисля, че няма нужда да го говорим отново и затова написах само минусите от идеите.
    Въпросът е коя е най-добра, коя би имала най-голям ефект.
    Все пак говорим за пари и гледаме приход / разход.
    Ако тези идеи заработят, то кой няма да се радва на 100кг или 500лв / кошер
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #975
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Проблема е как ще приучиш пчелите които носят нектар да влизат през горния вход(медовия корпус) а тези които носят прашец за пилото през долния!?Ако това успееш да го постигнеш мисля че ще влезеш в учебниците по пчеларство!
    Ако е решетка за прополис не знам какво ще стане. Но ето малко опит от това лято. Имах едино семейство подредено така.
    а. Дъно с вход/прелка на север и отгоре корпус с майката. Никакъв отвор на юг няма първи корпус.
    б. Отгоре ХР и още два или три корпуса, всеки от тях с отвор 22мм на 10см от горния край. Отворите са на юг.
    ХР беше с дърво по края и отпред имаше отвор 20х1см на юг.
    Как ми се получи тази конфигурация е друг въпрос. Но ето резултата:
    1. Пчелите почти не ползваха задния отвор (на север) 37х1.5см. Денем ако станеше много топло излизаха на задната прелка и вентилираха. Търтеите само от там можеха да излязат. Пчелите малко летяха през този вход.
    2. Най много се ползваше входа непосредствено над ХР (на юг).
    3. Този кошер даде доста повече мед от средния добив и не се рои. Имаше много пчели.
    Ето някои изводи:
    -- Той имаше много добра майка. Това, че е дал много мед може и на това да се дължи.
    -- В първи корпус (където беше майката) имаше малко мед и прашеца беше главно там.
    -- Младите пчели макар да са били в 1 корпус при майката са минали през ХР и са започнали да се облитат през горния вход над ХР.
    -- Не ми е ясно как е хранено пилото в първи корпус. Младите са сваляли нектар от горните корпуси или летящи пчели са
    минавали през ХР и са оствяли нектар долу.
    -- Предполагам младите пчели като са ставали летящи са се преселвали през ХР горе и почти са нямали работа долу повече.
    -- меда го трупаха отголу-нагоре(отначало 2к, после 3к и т.н.
    Ако нещо не съм описал разбираемо, питайте! Повтарям: тък като е само едно семейство, резултата не доказвa нищо.
    Този пост е редактиран от nikola.vladov; 23.11.2014 в 12:57. Причина: много грешки

  6. #976
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Матеев.!Идеите ти 1 и 2, много отдавна във времето са били нечий идеи и практики.Като, във втората (ти) идея, има остатъци ,доказано многократно чрез оцветяване и пр.методи.Колкото до третата идея, ivootur ти каза резултата.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  7. #977
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Проблема е как ще приучиш пчелите които носят нектар да влизат през горния вход(медовия корпус) а тези които носят прашец за пилото през долния!?Ако това успееш да го постигнеш мисля че ще влезеш в учебниците по пчеларство!
    Не знам при вас, но при мене това се получава автоматично. Ако не знаете - ханемановата решетка на финландските кошери е така обкрайчена с едни пластмасови детайли, щото се получава ШИРОКА ВТОРА ПРЕЛКА НАД НЕЯ. Тоест моите кошери са с 2 прелки - на плодника и на медовите корпуси над ханемановата решетка. Ами трябва да ви кажа, че летящите пчели много бързо се научават да кацат на горната прелка, защото при нея не се налага да минават през ханемановата решетка. Естествено една малка част от тях кацат и долу, но истинското стълпотворение си е горе.

    Аз си мисля, че това с двете прелки ще се получи, и пчелите бързо-бързо ще се научат на коя от тях да кацат. Та то и сега това си е така, само трябва в жлебовете вместо ханеманова решетка да сложа прополисова. Това много лесно мога да го пробвам напролет. По-сложен е въпроса с хранилката - тя хем трябва да си работи като хранилка, хем в същото време трябва да има някакви малки отвори, през които феромоните на майката да достигат в горните корпуси. Тука ще трябва нещо да се измисли, за да се пригодят съществуващите хранилки за целта.

    Вижте конструкцията на финландските кошери - според мене тя е идеална за целта: http://paradisehoney.net/en/project/beebox-series/

  8. #978
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Сега говорих с мениджъра на SGS и с лабораторията.
    ВСИЧКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ НА МЕДА СЕ ПРАВЯТ В БЪЛГАРИЯ!
    ОТ ПЕСТИЦИДИ И АНТИБИОТИЦИ ДО МАС-СПЕКТРАЛЕН АНАЛИЗ! ВСИЧКО!

    SGS е може би най-сериозната фирма в света, а не някоя мижава лаборатория тип БАБХ.
    Утре ще ми дадат цени и ще кажа кое колко струва.
    И дано приключим с лъжите на прекупвачи и преработватели един път завинаги, но е малко вероятно.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #979
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Rosty_sz е напълно прав. Що е това МЕД, МЛЯКО или какъвто и да е друг продукт се казва в националните наредби, в които са заложени редица КРИТЕРИИ, на които трябва да отговаря всеки един продукт. Всичко извън тези критерии Е ДОПУСТИМО и НЕ Е ЗАКОНОНАРУШЕНИЕ. Въпросът не е в това - ясно е че продуктите ТРЯБВА ДА ОТГОВАРЯТ на заложените критерии. Въпросът е ако млякото търпи доливането на вода, КОЙ ЩЕ Я ДОЛЕЕ ТАЗИ ВОДА - млекопроизводителя или млекопреработвателя. Ако меда търпи доливането на инвертиран сироп или вода - КОЙ ЩЕ ГО НАПРАВИ ТОВА?

    Точно тука е най-големият конфликт на интереси в бранша. Ако производителя добави водата или сиропа, той с това ОТНЕМА ОТ ПЕЧАЛБАТА НА ПРЕРАБОТВАТЕЛЯ. И преработвателя за да си съхрани тази печалба, поставя ДОПЪЛНИТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ към качествата на изкупуваната от него продукция.

    Самите западняци правят някакви АЛХИМИИ, смесвайки различните видове мед, закупен по целия свят. И тъй като тях ги интересува да вкарат в нормативите НАЙ-ЕВТИНИЯ ВЪЗМОЖЕН МЕД (китайския и аржентинския), то при това положение те се нуждаят от ПОДОБРИТЕЛИ. Такъв подобрител е БЪЛГАРСКИЯТ МЕД, и западняците са готови да дават ПО-ВИСОКА ЦЕНА за него, но САМО АКО ТОЙ ПРИТЕЖАВА КАЧЕСТВАТА НА ПОДОБРИТЕЛ. И жестоките изисквания, наложени от тях, са изисквания ЗА ПОДОБРИТЕЛ, а не за МЕД съгласно техните закони.

    Българските преработватели трябва да се вместят в ЖЕСТОКИТЕ ИЗИСКВАНИЯ, но за да имат някакъв шанс и те самите да направят някоя друга АЛХИМИЯ, те допълнително ОЖЕСТОЧАВАТ ИЗИСКВАНИЯТА към меда. И ние като производители на мед трябва да се вместваме в ДВОЙНО ОЖЕСТОЧЕНИТЕ изисквания. Наше право е също да правим АЛХИМИИ, и ако някой пчелар намери начин как да го направи без да го хванат, бъдете сигурни че ще го направи.

    Накратко - така функционира пазарната икономика, и всичко това се счита за честно и почтенно, ако не нарушава ИЗИСКВАНИЯТА НА ЗАКОНИТЕ И НАРЕДБИТЕ. Преработвателите (западните и българските) са си в правото си да поставят ЗАВИШЕНИ ИЗИСКВАНИЯ. Все пак те дават парите. На който не му оттърва - ами да си търси алтернативи. Това също е пазарно.
    Съжалявам, но моето мнение е коренно различно. Аз съм пчелар и произвеждам само и единственно ПЧЕЛЕН мед. За него гарантирам че:
    1. Няма остатъци от захарен сироп (какъвто и да е).
    2. Няма остатъци от хим. препарати (кумафос, амитраз, флуметрин, флувинат и т.нт)

  10. #980
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    За транспорт на 3-5тона до Румъния ми искаха 350-400лв. Дали няма да натоваря един бус с нежелан от нашите фирми мед и да предам много поздрави на майка им.
    По колко го изкупуваш меда, че имам малко за продаване?

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Идеята е да храним в изобилие младите пчели, майката и пилото, но те да не могат да се качват отгоре в медовите корпуси
    Ако има непрекъсната обилна паша през целия активен сезон, може би си струва да се правят експерименти в тази посока. Но ако например месец преди и след слънчогледа няма сериозна паша, на колко корпуса трябва да оставим майката по време на слънчака? Ако е на един, вероятно ще се задръсти от пило, мед, сироп, прашец. Ако е на два корпуса, ще стане още по-голяма манджа с грозде. Ако приемем за истина хипотезата, че пчелите, носещи нектар, ще се научат да влизат директно само в медовите корпуси отгоре, пчелите в корпусите под прополисовата решетка ще се скъсат да гледат ненужно пило в два корпуса. Ако пък половината пчели, носещи нектар, решат да си влизат в корпусите под решетката, там ще се омешат нектарен мед, захарен мед, пило...
    Според мен, всяка технология трябва да е малко или много съобразена с конкретните условия в конкретния район.

    P. S. Освен това разделянето на семейството по този начин сигурно ще се отрази в някаква степен неблагоприятно върху микроклимата в плодника.
    Този пост е редактиран от FVCVS CAESAR; 23.11.2014 в 23:30.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 98 от 496 ПърваПърва ... 488896979899100108148198 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 9 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 9 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •