Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 496 1231151101 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 4956
  1. #1

    ЦЕНА НА МЕДА

    Тази година, както и миналата по пазарите в София цената в зависомост от вида е 8-10 лв/кг на дребно. В серерозападния район цените на дребно са 6-7 лв/кг.

  2. #2

    ЦЕНА НА МЕДА


    Това е от днес в Билла. До колко е качествен не мога да кажа, но при това положение да се предлага на дребно над 10 лв. ...!

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    132
    Колеги, в предния брой (февруарския) на American Bee Journal в анализите за цените на меда пишеше че към момента повече от една трета от Аржентинския мед е внесен в Германия на цена, която преизчислих на 4,30 лв/кг. Става дума за внос на едро. Тогава се запитах дали е реално меда при нас да надмине значително границата от 4 лв/кг. Имайки предвид, че западните страни си търсят доставки от други места и че ако нашият мед достига дотам, то това става чрез Гърция. Както и че при нас пчеларството е дребно. Просто не виждам шанс това да стане. Дори и да е несправедлива цената си мисля, че просто няма как да стане и затова не са виновни нито Ганчовци, нито Пламенчовци, а е въпрос на международна търговия. Лично за мен си правя извода, че трябва да постигнем по-малка производствена себестойност и основна реализация на дребно в чужбина.
    Тодор Тодоров

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2011
    Мнения
    88
    За съжаление има колеги който продават и на 5лв килограм мед.И при вапросами защо го дават толкова евтино ми каза.Че подобре 5лв боркан от колко на едро 4лв.За мен това неса реалните цени на хубав български мед. sadsmile;

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от ттитто
    Колеги, в предния брой (февруарския) на American Bee Journal в анализите за цените на меда пишеше че към момента повече от една трета от Аржентинския мед е внесен в Германия на цена, която преизчислих на 4,30 лв/кг. Става дума за внос на едро. Тогава се запитах дали е реално меда при нас да надмине значително границата от 4 лв/кг. Имайки предвид, че западните страни си търсят доставки от други места и че ако нашият мед достига дотам, то това става чрез Гърция. Както и че при нас пчеларството е дребно. Просто не виждам шанс това да стане. Дори и да е несправедлива цената си мисля, че просто няма как да стане и затова не са виновни нито Ганчовци, нито Пламенчовци, а е въпрос на международна търговия. Лично за мен си правя извода, че трябва да постигнем по-малка производствена себестойност и основна реализация на дребно в чужбина.
    това преди две години,като идва един търговец във Белене да изкупува мед (не помня името му,но и да го помня няма да го кажа) и аз се случи си бях там,малко на гости при старците.

    Та садят те със дядо ми,кафенце направи бабата,даже човека беше огладнял та му отчупи и мазница - и приказваха си там,на какво,на що.Като стигнаха до пазарлъка,не се разбраха и търговеца го хвана нервата,и вика на дядо ми "това станахте алчни българските пчелари (дядо ми искаше 4лв.),взехте и вие да сте печалбари,аз мед от Аржентина ще си внеса и ще ми излезе по-евтино" и дядо ми спокойно го погледна и му отвърна (цитирам дословно на диалект):
    "слушай сега моНче младо,аз не съм ле'а резба,ама и да съм не съм развалена,ти ако щеш вода да ми донесеш от дека мие бреговете на Аржентина,па че ти излезе по-скъпо,така че да имаш много здравей мой човек"

    бога ми още ме е смях като се сетя човечеца каква физиономия придоби,тръгна си като наказано кутре.

    Аз до сега не ми се е случвало да продам мед на едро на цена по-висока от 3,80лв.,на дребно 6лв.,на много мой хора на 5лв.

    Не оспорвам,колко пари излиза Аржентинския мед,но сестра ми звъни от Гърция и разправя "бате давай да изнасяме мед,тука няма под 11 евро,на едро хората ми разправят за 7 евро" .... сега къде колко струва,малко как да кажа,примерно един познат пчелар ходил във Дубай разправя,че пчелния мед едва ли не по-скъп от златото.

    Факт е,че изкупната цена във България е ФАТАЛНО ниска - а в крайна сметка,тука печелим основно от добив на мед!!!

  6. #6
    При нас в последните години не е идвал търговец който да кандиса на по-висока цена на едро от 3.80 лв.....И какво- да си държа меда още 10 години за да чакам цена?! Глупости.....Прав е колегата който казва че вместо да мечтаем хазартно за високи цени е по-добре да намалим себестойността на производството и да търсим пазар навън дирактно а не чрез прекупвачи....

  7. #7
    Бойкот към местните търговци е добър вариант, но това лишава от целеви средства. Много малко пчелари биха могли да си го позволят. Кооперирането (тази мръсна социалистическа дума sadsmile; ) работи успешно в цял свят. Само ние тук още се делим и си своим всичко. И резултата е видим за всички.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Колко повече да се намали себестойноста на производство,че дори наскоро имах принципен спор със приятели по този въпрос - та колко повече.

    Последните 7-8 години не съм давал на пчелите си нищо повече от ленти против акар (дори пропуснах една цяла година),захар бях спрял да давам напълно около 5-6 години (миналата почнах пак,но май само колкото да ги дразня т.е.няма нищо общо със подхранване),две години си спрях ремаркетата на едно място (практикувам подвижно пчеларство) защото не мога да насмогна от разходи само по коли и във момента ползвам само едното ремарке,за субсидии кандидатствах два пъти макар и двата пъти да ми подшушнаха,че парите вече са разпределени (т.е.и двата пъти бяха безуспешни),нова тенекия не съм си купувал сигурно стана също 5-т години (айде преди това купих наведнъж 500,но от търговци не остана и една читава,всяка година давам нови връщат ми перекендета),дървен материал имам от 5-6 години за около 80 сандъка+един магазин+рамки така и стои,защото не мога да извадя пари за допълните материали (лепила,бои,гвоздеи,подръжк а по дърводелските машини)тогава материал дървен купих наведнъж за 150-160 сандъка,като направих първите 80-90 и като теглих чертата,че аз още не мога да си избия още разходите,за пчеларски инвертар съм давал пари само за була и пушалки ....... колко още по дяволите да намалям себестойноста.

    Тикнаха ни данък тази година - няма на къде плащам,търговеца ми вика намери инвалид .... какъв инвалид да търся,сега и със тази дивотия ли трябва да се занимавам,до кога със това назадничево мислене как да минем по-тънко,ами плати си ми нормални пари за меда,какво ме занимаваш със инвалиди,че ми го докарват и на един вид съчувствие.

    Опрашването никой не ти го брои - а аз бях още пунгашор ('91г.)кога чух и видях със очите си,българин пчелар избягал през комунизма в Израел,при въпрос на баща ми "каква е цената на меда там и има ли добри добиви",да отговори "там никой не печели от мед,там се печели от опрашване" .....

    Восъка е със смешна цена,при прополиса също - не знам как е прашеца и отровата,но не можеш да доиш пчелите от всякъде,не може да се печели от всичко.

    Как да помогне кооперирането,като не малко пчелари са със заеми или им трябват спешни пари заради лични проблеми (Българите сме бедняци,то нашето е все нямане и все е на зор).

    Единствено и само виждам като шанс,ние сами или по-точно казано всеки сам,да си търси пазар в чужбина,но това далеч не е толкова проста и лесна задача.

  9. #9
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ттитто
    Колеги, в предния брой (февруарския) на American Bee Journal в анализите за цените на меда пишеше че към момента повече от една трета от Аржентинския мед е внесен в Германия на цена, която преизчислих на 4,30 лв/кг. Става дума за внос на едро. Тогава се запитах дали е реално меда при нас да надмине значително границата от 4 лв/кг. Имайки предвид, че западните страни си търсят доставки от други места и че ако нашият мед достига дотам, то това става чрез Гърция. Както и че при нас пчеларството е дребно. Просто не виждам шанс това да стане. Дори и да е несправедлива цената си мисля, че просто няма как да стане и затова не са виновни нито Ганчовци, нито Пламенчовци, а е въпрос на международна търговия. Лично за мен си правя извода, че трябва да постигнем по-малка производствена себестойност и основна реализация на дребно в чужбина.
    Аржентинския мед е възможно най-долнопробния на пазара, дори Китайския е с по-добри показатели. Тук не става въпрос "кой мед е по-истински", а факта че Аржентинския мед отключва и влошава алергии - от здравословна гледна точка не е добър за консумиране.
    През 2009 Аржентинския мед струваше точно 1 евро заедно с транспортните разходи до Бг и митата му.

    Затова нека да оставим тоя вид мед на страна. Прекупвачите не са будали, ако можеха да съществуват само с Аржентинския мед (като по-евтин от българския), нямаше да обикалят като чакали из цялата страна.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Незнам дали тук е мястото за поста ми, но ще споделя с вас,че току що ми се обади търговец от Видинско и ми предлага 4.50лв. за килограм акация. А той определено дава най - ниска цена! Което ме навежда на мисълта,че старта на другите може и да е "дай боже" 5 левов! Успех на всички!

 

 
Страница 1 от 496 1231151101 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •