Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 41 от 496 ПърваПърва ... 3139404142435191141 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 401 до 410 от общо 4956
  1. #401
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Еее, Г-н Матеев, това момчетата старша възраст отдавна не живеем с илюзии и в заблуда. Което не ни пречи да гледаме понякога ведро на Живота и на играчите в Него, че и да се усмихваме чат-пат. За съжаление обикновено нямам достатъчно време да чета постовете ви докрай, но предполагам, че това което пишете е вярно, по принцип. Което пък ме кара да мисля, че беседите ви са интересни и дори вълнуващи за голяма част от читателите на форума. По-здрави.

  2. #402
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Какво пречи 2-3-4 приятеля да си съберат количествата мед и да си намерят пазар на вън. Трябва им захар, ами за количество се прави отстъпка. Трябват им тенекии, пак същото. Лекарства, инвентар, за каквото се сетите. Всеки може да търси купувач или доставчик. Събират се и решават къде им е най-изгодно. Гаранция ви давам, че до някоя година ще има желаещи да влизат в това сдружение. Не виждам защо трябва да има управители и други подобни. Всичко може да се реши с преценка на изгодата. Все пак няма да се строи небостъргач... Да не говорим, че може да се кандидатства по разни програми...
    Тук не говорим за пчеларски съюзи и тем подобни. Сдружение водено единствено от изгодата. Винаги можеш да преговаряш за цена на базата на голямо количество, независимо дали продаваш или купуваш. И не го казвам ей така. В някакъв малък мащаб вече сме го постигнали с мои приятели.

  3. #403
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    фирма с 500 човека персонал и поне 20-30 милиона лева годишен оборот...... аз съм по производството, ти по пласмента, но ще си помагаме (разбирай пречиме) един на друг. Такива организации се провалят.
    не, че нещо, но във фирма с 500 човека персонал и десетки милиони лева оборот, просто е физически, психически, технологически и всякак невъзможно, един единствен човек да е управител/ началник/ шефче и по производството, и по пласмента - това е невъзможно, дори за в пъти по-малки фирми. И напротив, тъкмо поради такива тънки сметки, един човек да върши цялата или колкото се може повече работа, българските бизнесмени не могат да завъртят едно нормално производство, което да печели от дейността си, а не от спестяване на заплати (а и ред други неща). И последно - смисъла на една кооперация е сдружение от няколко физически лица, а не еднолично управление - т.е още по начало кооператива е сдружение м/у няколко собственика, такова понятие, като кооператив от един собственик не съществува никъде, все едно да кажеш народ от един човек - и тъкмо за това в кооперативите има общо събрание, управителен съвет, председател, контролен съвет и изпълнителен директор, като промените в тази структура са изключение, а не правило.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  4. #404
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Какво пречи 2-3-4 приятеля да си съберат количествата мед и да си намерят пазар на вън. Трябва им захар, ами за количество се прави отстъпка. Трябват им тенекии, пак същото. Лекарства, инвентар, за каквото се сетите. Всеки може да търси купувач или доставчик. Събират се и решават къде им е най-изгодно. Гаранция ви давам, че до някоя година ще има желаещи да влизат в това сдружение. Не виждам защо трябва да има управители и други подобни. Всичко може да се реши с преценка на изгодата. Все пак няма да се строи небостъргач... Да не говорим, че може да се кандидатства по разни програми...
    Тук не говорим за пчеларски съюзи и тем подобни. Сдружение водено единствено от изгодата. Винаги можеш да преговаряш за цена на базата на голямо количество, независимо дали продаваш или купуваш. И не го казвам ей така. В някакъв малък мащаб вече сме го постигнали с мои приятели.
    Ами то и сега на много места го има това - няколко пчеларя от селото - заедно си купуват консумативи, продават меда не е нещо ново и невъзможно... вече въпросът е как се прави...

    Камиона като дойде да товари от едно място ли го взима или обикаля селото (или околните села) за да събере меда - твоя и на приятелите ти. А ако 1-2 от тях кажат тая цена мен не ме устройва и заради 5 стотинки вземете че се скарате (това се е случвало). Също както се е случвало идва камиона - товари на 1-2 пчеларя и заминава останалите да чакат обаче след 10-15 дни като се върне (ако се върне) да товари и на другите двама изведнъж им казват ами за вашия мед цената вече е 4 лв. ако искате - какво правите
    А това кандидастване по проектите как става...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #405
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    За сега повече се организираме като купуваме нещо. Все още сме малки в производството на мед и няма как да търсим по-добра цена като няма количество. Но има време и това ще дойде. Мисълта ми е, че като се договори едно количество няма да има сега ще взема половината после другата. Или взема всичко или нищо. Ако така се направи на много места няма как да не се коригира цената. На всеки износител му трябват количества. Е, друг е въпроса дали може да се направи обединение, понеже влияят и други фактори освен цената.
    Като сдружение може да се кандидатства по програми примерно за цех за преработка. Става по-сложно, че е свързано с финансово участие, но не е невъзможно.

  6. #406
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Всичко, което изписах в тази тема, се базира на личен опит - тоест вече ми се е случвало под една или друга форма. По постингите на част от тези, които ми опонират, си личи, че те изказват ПРЕДПОЛОЖЕНИЯ, без да са сигурни дали това ще проработи. И понеже не ми се влиза в безсмислени спорове, просто си замълчавам. Каквото имаше да казвам - казах го. Който повярвал - повярвал, който разбрал - разбрал, а останалите - ами те са си в правото си да си мислят каквото си искат и да правят каквото си искат.

    Не съм против обединенията и кооперациите. Но знам, че те са почти невъзможни по простата причина, която вие вече я демонстрирахте - всеки си има собствено мнение по въпроса и се мисли за най-прав. При такава нагласа нещата се провалят още в зародиш. Намекнах ви за принципа на ЕДИНОНАЧАЛИЕТО, който е необходимо условие едно такова обединение да работи, но вие дори не го разбрахте.

    Какво мога да направя от тук нататък, освен да си мълча и да гледам как всеки един си допуска собствените си грешки, въпреки че е бил предупреден.

    Мислех дори и да създам една тема на тема "Хайде да направим кооперацията", за да видите самите вие как ще се изпокарате още в самото начало при обсъждането на първите 3-4 важни въпроса. Но после се отказах, защото целта ми не е да ви доказвам, че грешите, а да се опитам да помогна и да дам информация поне на тези, които успяват да разберат за какво говоря.

    За последно:
    Отдавна е доказано, че ГОЛЯМА ГРУПА ХОРА НЕ МОГАТ ДА ВЗЕМАТ ВАЖНИ РЕШЕНИЯ, ако всички се мислят за равни. Доказателство за това са анкетите, които направих, изборите, народното събрание, обсъжданията в този форум и въобще целия живот и цялата история. Важните решения винаги се вземат от ЕДИН ЕДИНСТВЕН ЧОВЕК. В света на бизнеса на този човек ежедневно му се налага да взема десетки и стотици решения. Ако трябваше да се съобразява с втори, трети или недай-си боже с 20 други човека, това щеше да парализира цялото управление. Именно затова си мисля, че кооперация от много пчелари е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА. Частични обединения на двама или трима са възможни само временно, докато се скарат, или докато ОСЪЗНАЯТ, че един от тях трябва да бъде ШЕФ НА ОСТАНАЛИТЕ.

  7. #407
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Когато създавахме Българската Соларна Асоциация в началото се опитахме решения да вземат всички. Забуксувахме още на първото решение - какво да бъде логото на асоциацията. Седмици наред се публикуваха различни предложения, обсъждаха се, даваха се мнения, имаше спорове, оплювки, анкети, гласувания, нови предложения и т.н и т.н. И ако бяхме продължили в същия дух, до ден днешен нямаше да сме си избрали лого. Една вечер просто ми писна и казах - това ще бъде логото и точка. В следващите 15 минути взех още 10-15 други решения, които дори не им дойде време да бъдат поставени на обсъждане, защото забуксувахме в самото начало. Та на свой риск взех всички възможни решения за кратко време и на другия ден асоциацията започна да функционира, а всички спорещи просто замълчаха. Най-интересното беше, че никой не се възпротиви, че превишавам правата си и вземам решения без обсъждане. Предполагам вече бяха осъзнали, че с безкрайни обсъждания до никъде не може да се стигне, и ако наистина искаме нещо да го провалим, дайте да го подложим на обсъждане.

    Та така и с пчеларската кооперация - какво искате - работеща кооперация, която да изпълнява 2-3 важни цели, или безкрайни обсъждания за една или друга дреболия?

    Ето, аз ви поставих един единствен въпрос - каква трябва да е целта на бъдещата кооперация?
    Трима човека се изказаха и се оказа, че всеки един от тях си представя нещо съвсем различно.

  8. #408
    Заслужил Автор
    Регистриран
    25.06.2013
    Мнения
    349
    Пчеларски район
    Брезник
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    За последно:
    Отдавна е доказано, че ГОЛЯМА ГРУПА ХОРА НЕ МОГАТ ДА ВЗЕМАТ ВАЖНИ РЕШЕНИЯ, ако всички се мислят за равни. Доказателство за това са анкетите, които направих, изборите, народното събрание, обсъжданията в този форум и въобще целия живот и цялата история. Важните решения винаги се вземат от ЕДИН ЕДИНСТВЕН ЧОВЕК. В света на бизнеса на този човек ежедневно му се налага да взема десетки и стотици решения.
    + Важи за всичко,за цялата държава,Рим е бил 2пъти империя и 3 пъти република,създаден е като република и залязва като такава,но най-силен е бил като империя

  9. #409
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Колеги, вие хубаво ги пишете тези постове, но от последните няколко страници не е ясно колко е цената на меда, каквато е и темата!

  10. #410
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цената на меда е 4.20, а всичко останало по темата са разисквания от типа "Защо все пак цената на меда е такава?" или "Можем ли да направим нещо, за да я подобрим?".

 

 
Страница 41 от 496 ПърваПърва ... 3139404142435191141 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •