Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 102 от 496 ПърваПърва ... 25292100101102103104112152202 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,011 до 1,020 от общо 4956
  1. #1011
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Като ви гледам, мисля си че сте големи идеалисти. Не знам обаче дали знаете, че във всеки един бранш и във всеки един хранителен продукт, който го купуваме и ядеме, си има някакви МАЛКИ ТАЙНИ на производителите, които е по-добре потребителя да не ги научава. Колбаси, консерви, компоти, мляко, сирене, кашкавал и още 1000 други продукта - всичките те имат в себе си ТАЙНИ СЪСТАВКИ с цел поевтиняване, увеличаване на срока на годност, придобиване на търговски вид и т.н.

    Масово се използват оцветители за подобряване на цвета. Масово се използват усилватели на вкуса, които имат пристрастяващ ефект, и ви карат дадения продукт да го ядете пак и пак. Масово се използват некачествени или дори развалени суровини, които след някаква обработка се превръщат в кренвирши, колбаси и т.н. Масово се използват стабилизатори, консерванти и всякаква друга химия за увеличаване на срока на годност. Загледайте се в дългия списък от Е-съставки, написани на етикета на всеки един продукт. Всичко това е химия, и то официално разрешена. А че има и неофициално разрешени съставки сами можете да се досетите.

    На фона на цялата тази химия, която ежедневно я ядем, меда е едва ли не най-екологично чистия продукт, дори и когато има престараване с храненето на пчелите.

    ПС: Иначе нали знаете от рекламата, че един от производителите на кренвирши най-после реши да ги прави от месо - ха-ха....
    Сега чакаме някой млекопреработвател да реши да прави сиренето и кашкавала от мляко ........

    А колкото до изкупвачите на мед - те трябва да са доволни, че меда наистина го правим с пчели. Иначе и сред пчеларите има и тарикати, които си позволяват да правят алхимии, и с тях наистина трябва да се води борба.
    Да това е вярно но, е само едната страна на монетата. А каква е другата, хипотетично някой български или чужд прекупвач изследва да речем една моя проба да речем от 10 тона и една твоя. Какво излиза в резултатите, в едната проба е "чиста" отговаря на всички критерии а другата лъсва я амитраз, кумафос или по-висока захарност инвертаза, хмф и т.н. Какво ли ще направи изкупвача? Каква ще изкупната цена? Ако е като тази година с малки добиви ще ги вземат и двата. Но ако има повече предлагане? И за едно съм сигурен че, ако изкупвача е сериозна фирма още рано на пролет ще търси мен.

  2. #1012
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Съдържанието на C4 захари, т. е. съдържанието на мед от царевица, захарна тръстика и някои др. обичайно немедоносни растения в нектарния мед, е нещо, което подлежи на известен контрол от страна на пчеларя. Но всъщност, доколкото знам, 7% е долната граница, до която могат надеждно да се установяват такива захари и предполагам, затова е посочен този процент.
    Колкото до захарозата (неинвертираната захар от всякакъв произход, останала в меда), не мисля, че нейното процентно съдържание може да бъде контролирано от пчеларя. Освен това то е различно в различните видове мед. В преведения от Г-н Матеев сертификат нейната граница е установена на 5%, предполагам защото в полифлорния мед (каквото и да означава това), за който се отнася този сертификат, нормалното съдържание на захароза трябва да е толкова. В някои видове мед обаче естествените стойности на захарозата са 7-8%. Например, според Апитрейд, в българския акациев мед нормалното съдържание на захароза е 7.09%.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  3. #1013
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    С риск да стана банален и с извинение към Матеев, но нека в крайна сметка мненията по С3 и С4 (звучащо като взиривен материал) и тем подбни се преместят в някаква новосформирана тема, само да не са в тази.
    Прави са новите посетители, коити търсят нещо конкретно във форума и се оказва, че е нужно да прочетат куп може би смислени коментари, но не и по темата и не могат да намерят това което търсят.
    Както се казва "какво ли ни е на ред, че и онуй да ни е отпред". Типично по български както и в нормативните документи всичко е написано така, че да се обърка човека, който има желание да се ограмоти.

  4. #1014
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Голямо мрънкане против контрол и лаборатории намирам в тази тема! И купища балкански хитрости!

    Дано захарта да стане 5 лева за килограм, и тогава ще ви дойде просветление в главата, когато себестойността стане непоносима за ненормалните пчелини.

    Ама тогава пак ще продавате пчелен прашец, като унищожавате семействата. Ще продавате отводки, като намалявате силата на основните семейства. Ще продавате свещеви майки със съмнителни качества - наречени промишлени майки. Ще мрънкате против забраната за внос на майки от чужбина защото семействата са мелези и не стават за нищо и т,н,

    В същото време имате възможност да произвеждате и да продавате скъпи еко-мед и пчелни продукти, ама малко пчелари го правят. Всички са се хвърлили на рапицата и на слънчогледа. Затова и получавате съответната ниска цена.

    Преди два месеца ме накараха да направя анализ на мед на вкус. Дадоха ми 4 буркана с мед и ме изпитаха /подложиха ме на изпит/ да им кажа какво има в тях. Познах всичко, което се потвърди, защото моите познати знаеха произхода на меда. В три от бурканите се оказа мед от рапица с цена 3 лв. на килограм от производител /от пчеларя на село/. Купили ги защото бурканите с мед били евтини.

    Радвам се че имаше и други мнения във форума, които се основават на качеството на пчелните продукти, на традиции в българското пчеларство, на репутацията на пчеларя, на загриженост за сектора, на загриженост за консуматорите на пчелни продукти, на безпокойството от навлизането на некачествени продукти и т.н.

    През септември отидох до "пчеларския магазин" и поисках да закупя 10 броя корпуси за многокорпусен кошер с дъна и покриви. Бях изумен когато ми казаха в прав текст, че след септември месец не се занимават с продажба на кошери. Продавали само лекарства, пчелни храни и добавки. Докато мозъкът ми приемаше тази информация в "пчеларския магазин" направиха оборот за около 1000 лева за половин час, за тези продукти.

    Прибавям към горната информация и факта че се продават восъчни основи с "гарантирано качество".

    Въпросите за това какво слагаме в кошерите, ще ни бъдат задавани все по-често! И лабораториите ще стават все по-прецизни!

    Мъка! Мъка! Лоша работа!

  5. #1015
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    В същото време имате възможност да произвеждате и да продавате скъпи еко-мед и пчелни продукти, ама малко пчелари го правят. село/.!

    Извинявам се за въпроса - какво разбираш под скъп еко мед - вид, цена, пазар на едро, на дребно....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  6. #1016
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.11.2013
    Мнения
    209
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Направих си труда да преведа на български изискванията за качеството на меда, изкупуван от западните фирми. Който му е интересно - може да ги прочете. Прави впечатление, че е разрешено сравнително много нишесте - чак съм гръмнат, но няма грешка - допустими са цели 10% нишесте.

    Другото, което не ми е ясно - съдържание на захароза <5%, а на C4 захар < 7%. Може ли АПИТРЕЙД да ми обясни каква е разликата в двата параметъра?

    Прикачен файл 2443
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    Съдържанието на C4 захари, т. е. съдържанието на мед от царевица, захарна тръстика и някои др. обичайно немедоносни растения в нектарния мед, е нещо, което подлежи на известен контрол от страна на пчеларя. Но всъщност, доколкото знам, 7% е долната граница, до която могат надеждно да се установяват такива захари и предполагам, затова е посочен този процент.
    Колкото до захарозата (неинвертираната захар от всякакъв произход, останала в меда), не мисля, че нейното процентно съдържание може да бъде контролирано от пчеларя. Освен това то е различно в различните видове мед. В преведения от Г-н Матеев сертификат нейната граница е установена на 5%, предполагам защото в полифлорния мед (каквото и да означава това), за който се отнася този сертификат, нормалното съдържание на захароза трябва да е толкова. В някои видове мед обаче естествените стойности на захарозата са 7-8%. Например, според Апитрейд, в българския акациев мед нормалното съдържание на захароза е 7.09%.
    Здравейте отново,

    C4 захарите и Захарозата са две отделни неща и разликата правилно я е обяснил колегата FVCVS CAESAR. C4 са инвертирани захари от обичайно немедоносни растения в т.нар. C4 група, които се откриват чрез, доколкото знам, атакуване с въглеродни изотопи. Аз самият не съм химик и не мога да ви обясня в детайли самата методика на анализа. Захарозата от друга страна е неинвертираната (непреработена от пчелите) захар, която се изследва лесно и всяка една лаборатория в България може да определи. Тя е най-елементарният показател за т.нар. "захарен мед" и по-скоро съм на мнение, че пчеларят може да контролира стойността й. Ако не се храни със захарен сироп по време на медосбора, обикновено тя варира от 0. и нещо си до към 2.5, максимум 3. За полифлорния мед (букет) горната граница е 5, но правилно отбелязвате, че например за акацията по наредба допускът е 10.

    По отношение на Starch - съдържанието на нишесте - процентната стойност, в случая 10%, не се измерва от общото тегло или обем, да не вземе някой изобретател да ръси в 1 килограм мед 100 грама нишесте. Методиката е друга и тук пак мога да кажа, че обичайно резултатите са под лимита на детекция, но имаме и случаи със завишени стойности - 30-40%. Това е един от показателите за вмешателство и умишлена фалшификация. Важно е обаче да отбележа и нещо за пчеларите, които използват пудра захар за подхранване - масово пудрата захар, която се продава на нашия пазар, е примесена с нишесте - най-вероятно го използват като пълнеж, за да свалят себестойността. Има случаи, когато пчеларят подхранва с пудра захар и после това нишесте от нея си остава в меда, тъй като пчелите не могат да го преработят.

    Иначе Матеев съвсем коректно е превел изискванията - дано повече хора се интересуват и съобразяват с тях. Медът е подложен на строг контрол поради две причини: първо, че е един от малкото останали напълно натурални продукти, които потребителите свързват с природата и полезната храна и очакват да бъде такъв, и второ - скъпа стока, лесна и изгодна за фалшификации, които най-често не могат да бъдат хванати с просто око. Именно затова пчелният мед е една много, много изследвана и контролирана стока в развитите страни. Няколко лаборатории в Европа правят милиони евро оборот само от анализи на мед и съответно постоянно разработват нови и нови методики - къде с чисто научна цел, къде с комерсиална. Стриктните изисквания от страна на властите и на всички участници по веригата обаче не са нещо лошо - а напротив - предпазват името и търсенето на този продукт. Българина защо не яде мед - ами защото винаги търси конспирацията, винаги в акъла му е схемата и далаверата. Като отиде в магазина или на пазара може от пръв поглед да каже един домат хубав ли е или не, но с меда не е така. В главата му веднага тръгват мисли как ли пчеларят или преработвателят са го кръщавали тоя мед, какво ли са слагали вътре, какво ли са давали на пчелите, за да стане голямата печалба. Именно за това, след много години недостатъчен контрол от държавата и недобросъвестността на пчелари и преработватели, хората в България ядат малко мед и не са склонни да плащат за него висока цена - загубено е доверието в продукта и към рафта с меда малко хора посягат, а повечето гледат да купят от познат, на който вярват. В това няма нищо лошо, лошото е, че потреблението е малко. Тези неща разбира се са мои виждания и не ги налагам като безспорна истина на никого.

    Иначе, най-големия потребител и вносител на мед в Европа е под носа ни. Търсене за този продукт винаги е имало и ще има, така че развивайте пчелините си, умножавайте семействата смело, но винаги се стремете към добро качество на продукцията, защото това се търси и купува - евтин мед колкото искате от Китай, Аржентина, Украйна и къде ли още не. Пчеларството е тънък, но доходоносен занаят и при една дай Боже добра воля от държавата в някакъв момент, има много потенциал за развитие в България и може да дава хляб на много хора.

    Поздрави на всички и бъдете здрави.

    Поздрави!

  7. #1017
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Апитрейд Пловдив
    Здравейте отново,

    C4 захарите и Захарозата са две отделни неща и разликата правилно я е обяснил колегата FVCVS CAESAR. C4 са инвертирани захари от обичайно немедоносни растения в т.нар. C4 група, които се откриват чрез, доколкото знам, атакуване с въглеродни изотопи. Аз самият не съм химик и не мога да ви обясня в детайли самата методика на анализа. Захарозата от друга страна е неинвертираната (непреработена от пчелите) захар, която се изследва лесно и всяка една лаборатория в България може да определи. Тя е най-елементарният показател за т.нар. "захарен мед" и по-скоро съм на мнение, че пчеларят може да контролира стойността й. Ако не се храни със захарен сироп по време на медосбора, обикновено тя варира от 0. и нещо си до към 2.5, максимум 3. За полифлорния мед (букет) горната граница е 5, но правилно отбелязвате, че например за акацията по наредба допускът е 10.

    По отношение на Starch - съдържанието на нишесте - процентната стойност, в случая 10%, не се измерва от общото тегло или обем, да не вземе някой изобретател да ръси в 1 килограм мед 100 грама нишесте. Методиката е друга и тук пак мога да кажа, че обичайно резултатите са под лимита на детекция, но имаме и случаи със завишени стойности - 30-40%. Това е един от показателите за вмешателство и умишлена фалшификация. Важно е обаче да отбележа и нещо за пчеларите, които използват пудра захар за подхранване - масово пудрата захар, която се продава на нашия пазар, е примесена с нишесте - най-вероятно го използват като пълнеж, за да свалят себестойността. Има случаи, когато пчеларят подхранва с пудра захар и после това нишесте от нея си остава в меда, тъй като пчелите не могат да го преработят.

    Иначе Матеев съвсем коректно е превел изискванията - дано повече хора се интересуват и съобразяват с тях. Медът е подложен на строг контрол поради две причини: първо, че е един от малкото останали напълно натурални продукти, които потребителите свързват с природата и полезната храна и очакват да бъде такъв, и второ - скъпа стока, лесна и изгодна за фалшификации, които най-често не могат да бъдат хванати с просто око. Именно затова пчелният мед е една много, много изследвана и контролирана стока в развитите страни. Няколко лаборатории в Европа правят милиони евро оборот само от анализи на мед и съответно постоянно разработват нови и нови методики - къде с чисто научна цел, къде с комерсиална. Стриктните изисквания от страна на властите и на всички участници по веригата обаче не са нещо лошо - а напротив - предпазват името и търсенето на този продукт. Българина защо не яде мед - ами защото винаги търси конспирацията, винаги в акъла му е схемата и далаверата. Като отиде в магазина или на пазара може от пръв поглед да каже един домат хубав ли е или не, но с меда не е така. В главата му веднага тръгват мисли как ли пчеларят или преработвателят са го кръщавали тоя мед, какво ли са слагали вътре, какво ли са давали на пчелите, за да стане голямата печалба. Именно за това, след много години недостатъчен контрол от държавата и недобросъвестността на пчелари и преработватели, хората в България ядат малко мед и не са склонни да плащат за него висока цена - загубено е доверието в продукта и към рафта с меда малко хора посягат, а повечето гледат да купят от познат, на който вярват. В това няма нищо лошо, лошото е, че потреблението е малко. Тези неща разбира се са мои виждания и не ги налагам като безспорна истина на никого.

    Иначе, най-големия потребител и вносител на мед в Европа е под носа ни. Търсене за този продукт винаги е имало и ще има, така че развивайте пчелините си, умножавайте семействата смело, но винаги се стремете към добро качество на продукцията, защото това се търси и купува - евтин мед колкото искате от Китай, Аржентина, Украйна и къде ли още не. Пчеларството е тънък, но доходоносен занаят и при една дай Боже добра воля от държавата в някакъв момент, има много потенциал за развитие в България и може да дава хляб на много хора.

    Поздрави на всички и бъдете здрави.

    Поздрави!
    Ние няма как да развиваме пчелини без да храним.
    Въпросът е как може да стане "вълка сит и агнето цяло".
    Вярвам, че и вие бихте били доволни, ако ментетата или сивите фалшификати изчезнат от големите вериги.
    По този въпрос имаме общ интерес и може да се направи нещо с общи усилия. Твърдо съм за контрол от производител до клиент и не е редно продаденото количество да е в пъти повече от произведеното. Но въпроса е кой ще плати цената...отново производителя?
    В пудрата захар се слага нишесте за по-малко слепване. Иначе ще стане на буца. 10% от какво се смята? Не ползвам пудра захар, но поне за обща култура.
    Фактът, че само Апитрейд влезе в диалог на мен ми говори много. Става ясно, че масово фирмите не се интересуват или се покриват. Явно няма други желаещи да застанат с позицията си открито и да покажат какво искат от меда.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #1018
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Не са склонни да купуват мед от рафта в магазина защото именно преработвателите на мед го кръщават и слагат какво ли не в бурканчето но не и пчелен мед... за бурканчетата в магазина не може да бъдат обвинени отново пчеларите... Наскоро се зачетох на етикета на едно бурканче на фирма изкупуваща и предлагаща мед при това голяма такава ами след - глюкоза, фруктоза, есенции едва в края бе написано и 10 % пчелен мед ....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  9. #1019
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Не са склонни да купуват мед от рафта в магазина защото именно преработвателите на мед го кръщават и слагат какво ли не в бурканчето но не и пчелен мед... за бурканчетата в магазина не може да бъдат обвинени отново пчеларите... Наскоро се зачетох на етикета на едно бурканче на фирма изкупуваща и предлагаща мед при това голяма такава ами след - глюкоза, фруктоза, есенции едва в края бе написано и 10 % пчелен мед ....





    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #1020
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Апитрейд Пловдив Виж публикацията
    Захарозата ... е най-елементарният показател за т.нар. "захарен мед" и по-скоро съм на мнение, че пчеларят може да контролира стойността й.
    Не съм се изразил както трябва. Имах предвид, че пчелите си инвертират захарозата колкото могат, но пчеларят не може да им помогне да я редуцират допълнително, дори и да не ги храни със захар.
    Впрочем захарта в захарния сироп също се инвертира от пчелите и доколкото познавам механизма, по който те го правят, колкото е по-рядък сиропа, толкова по-малко неинвертирана захар трябва да остане в меда, или в "меда", но пък то е за сметка на допълнително изразходена енергия от пчелите за преработката. Та чрез гъстотата на сиропа всъщност пчеларят може да влияе, стига да реши да дава захар по време на медосбора. Не знам какви са конкретните цифри обаче. Затова би било интересно, поне за мен, ако можете да публикувате данни за нормалното съдържание на захароза (от до) за "мед", направен само от цвеклова или тръстикова захар и вода. Благодаря предварително!
    Между другото, в инвертирания сироп, който Г-н Матеев забърка преди ок. два месеца, за ок. две денонощия беше останала ок. 10% захароза, но боя се, че това е съвсем друга тема.

    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Ние няма как да развиваме пчелини без да храним.
    Въпросът е как може да стане "вълка сит и агнето цяло".
    Просто е като гъбено семе - Не храним по време на медосбора.

    Или ако трябва да доразвия идея № 3 на Г-н Матеев - вместо прополисова решетка, поставяме снелгрова дъска, а над нея корпус с втора майка. По време на медосбора блокираме долната майка в един корпус или в изолатор с няколко пити, налитаме пчелите от горното семейство в долното и всичката летяща гад отива на фронта - всичко за победата. А в горното семейство наливаме каквото си щем, ако искаме и ракия можем да им даваме. Това ще се отрази на пчелите и на тяхната рабоспособност и най-вече на тяхната жизненост, но няма да повлияе върху качеството на събрания от долното семейство мед.
    Но всъщност аз нищо не доразвивам, защото топлата вода е отдавна открита. Страничните ефекти ще са нарушена възрастова структура и на двете семейства. Отделен въпрос е доколко има смисъл от двусемеен кошер, вместо от два самостоятелни кошера. И все пак, според мен, си зависи от района и от целите, които гоним.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 102 от 496 ПърваПърва ... 25292100101102103104112152202 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •