Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 52 от 496 ПърваПърва ... 242505152535462102152 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 511 до 520 от общо 4956
  1. #511
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Господин Динев, защо не виждам вашето име в работната група? Или бъдете готов да свършите нещо или си мълчете и не пречете на хората, които се опитват да направят нещо. Току що прочетох колко извънземни изглеждат всички в тоя форум според вас, а не видях предложение от вас, здраво стъпилия на земята. Много пъти се е коментирало, че е много лесно само да се критикува и да се търсят кусури в работата на другите. Няма нищо лошо да споделите своето мнение, но тона ви е изключително неподходящ.
    Сега по същество. Смятам, че цената от 4.60 е достижима цел , но за да я постигнем наистина трябва да положим усилия. Няма да се получи от само себе си. Единствения начин да се вдигне цената без нашата намеса е да се появи недостиг на пазара. Може да стане поради много слаби добиви поради невиждана суша (да не дава бог) и да се появи нов сериозен изкупвач на пазара. За наше огромно съжаление това няма да стане заради отвратителното качество на нашия мед. Сега много хора ще подскочат до тавана но ето малко инфо.
    1. Миналата година пазара се появи относително голям играч от Гърция. За него изкупуват българи и тяхна обява има и в нашия форум. За съжаление всички партиди които са изпратили в Гърция имат проблеми. Най-вече сулфонамиди и антибиотици.
    2. При среща с един от най-големите играчи на пазара на меда в Полша, човека е споделил, че прибягва до български мед само в краен случай.
    3. Един от големите изкупвачи в северна България се отказа да изкупува въпреки че има добри пазари както в България така и в чужбина. В момента същия внася мед от Аржентина разфасова и изнася. Казва, че така му е мнооооооооооооооооого по изгодно, защото получава купажиран и изследван мед и това че плаща към 40 ст повече е напълно оправдано и всъщност му излиза по евтино.
    Уважаеми колеги с горните примери се опитвам да обясня, че между нас има много МЪРША. През годините сме успели да усерем името на БЪЛГАРСКИЯ МЕД, и ако той на времето е бил символ за качество и вкус то в момента изкупвачите го заобикалят всячески и с право. Това звучи много неприятно и сигурно ще си навлека гнева на някои от вас, но не си мислете че защитавам интересите на изкупвачите. Аз се пека на същия огън. Опитвам се да издържам семейството си само от пчеларство и продавам на същите смешни цени като вас, но силно се интересувам защо съм принуден да продавам на тези цени и какво мога да направя за да променя нещата. Точно и заради това поставих въпроси на един от изкупвачите през страниците на форума, където се опитах да насоча неговото внимание към оценка на пчелините инвентара и т.н и зависимост между изкупната цена и качеството на предлагания мед. Дълги години съм се занимавал с продажбата на хранителни продукти както в заведенията така и в магазини за хранителни стоки и искам да ви кажа най-отговорно, че едва ли има хранителен продукт в България със толкова занижен контрол на качеството. Абсолютно никоя институция в момента не се занимава с това къде и как се добива меда, в какви условия се центрофугира пакетира и съхранява. Има жалък опит за контрол само над регистрираните по наредба 26 и в момента те "обират калая" а всички не регистрирани правят каквото си поискат.
    В заключение искам да кажа, че ще бъде чудесно ако през задаващия се активен сезон успеем да постигнем цена от 4.60 лв/кг, и ако някой тази цена него удовлетворява е свободен а продава продукцията си на дребно, в чужбина и т.н. , но моля всички неудовлетворени поне да не пречат.

  2. #512
    Потребител
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    64
    Пчеларски район
    с.Брестово Ловешко
    Мисля си , че гледането в чинията на тютюнопроизводителите едва ли ще е от особена полза/ да не забравяме, че си имат парламентарна представителство/. За мен един постоянен ,/макар и бавен според нечии желания/ ръст от 5-6% годишно на изкупните цени е за предпочитане, пред скокове от по лев/кг , които утре може и да се превърнат в спадове. Просто постепенно трябва да се промени нагласата на производителите да искат по-достойна цена за труда си, изразена например в цената на меда.

  3. #513
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    85
    Не е за вярване. Господин rosty_sz, този "големия играч" от северна България и морска вода да внася от Аржентина пак ще му е по скъпа от 4,60. А Вие навярно сте търговец. Формирате мнение за ниски изкупни цени и ни го набивате в главите. Едва ли не трябва да сме щастливи, че продаваме на най-ниските цени в Европа.

  4. #514
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Рости, това се нарича андрешковщина. Национална черта е и винаги ще страдаме заради нея.

    Аз винаги съм се чудил и на търговците. Има толкова много пчелари. Ами създай взаимоотношения и разчитай на качество. Те всяка година обикалят като цветарки де що има пчелини, вместо да имат постоянни доставчици. Така ще им е сигурно и качеството и разходите им ще са по-малки.

  5. #515
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    В отговор на г-н Динев, Не не съм изкупвач, търговец и т.н. Регистрирал съм се почти с името си и региона и може да се провери. Познавам се и с някои от форума които също могат да го потвърдят. Колкото до това дали е възможна евтина доставка от Аржентина, мога да направя аналогия с безплатните доставки от Китай на всевъзможни глупости за по няколко долара закупени от ибей или от стотиците други сайтове.
    В отговор на С. Каменов мога да кажа, че и в мен това буди недоумение. Единствените изводи до които достигам са два.
    1. Понеже и те не са стока и хитруват постоянно на дребно не желаят постоянен контакт.
    2. След като работиш с някого постоянно, то между вас възникват някакви по други взаимоотношения и рано или късно се стига до преговори за цената, от което те бягат като дявол от тамян.

  6. #516
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    85
    Рости, като си пчелар се чудя на това твое примирение. Аз също съм пчелар. Работя с 140-150 семейства. Разчитам само на тях. Не искам и не мога да се примиря с тези "смешни" цени. Най-баламите в Европа ли сме? Моля ВИ да имаме повече достойнство и да не се принизяваме. И трябва да искаме отчет и да критикуваме лидерите на пчеларските организации. Защото решенията се вземат на тъмно и общо взето не в наш интерес.

  7. #517
    Потребител
    Регистриран
    16.08.2013
    Мнения
    54
    Много малко хора разбраха какво иска да каже Матеев всъщност.Ако тази година наистина успее да се наложи цена 4.60 ще е успех от който ще са доволни всички не коментирам цените на които се продава на комшии и познати.

  8. #518
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Г-н Динев,
    Не забравяй, че във всяка една покупкопродажба винаги има по 2-ма партньори - едния иска пари, а другия ГИ ДАВА. И пазара обикновенно се движи от този, КОЙТО ДАВА ПАРИТЕ !!! А този, който иска парите, НИКОГА НЯМА ДА БЪДЕ ДОВОЛЕН !!! Независимо колко много му дават, той ВИНАГИ ЩЕ ЛАМТИ ЗА ОЩЕ !!!

    Та именно този проблем се опитва да разреши пазарната икономика. И го разрешава по най-простия възможен начин - Който дава парите, той поръчва музиката !!!

    Ако ти предложа да купиш от мене необтелени рамки по 3 лв. едната ще ги купиш ли? Ще купиш ли восъчна основа по 2 лв. едната? Ще купиш ли празен кошер за 300 лв? Явно няма да ги купиш тези неща, защото не си глупак. А защо тогава си мислиш, че всички изкупвачи са глупаци, и ще се съгласят да ти дават по 5 лева на килограм мед? Хайде първо погледни собствения си манталитет - как иконимисваш от всичко и как гледаш за всяка една покупка да минеш по тънката лайсна и после си представи, че всички останали хора са същите като тебе и също искат да минат по тънката лайсна. И ще си прав - да, всички са такива, и изкупвачите също. И никога няма да дадат доброволно 5 лева за килограм мед, защото просто ще фалират. Единствения наш шанс е да ги накараме да си стегнат коланите и да разделят с нас част от печалбата си. Именно затова и аз предложих цена от 4.60. Това е реалистична цена. Не е необходимо да се променя целия световен пазар на меда, за да я преглътне. Достатъчно е само Българските изкупвачи да се стегнат в кръста и малко да попритиснат и западните си партньори и готово - ще имаме 4.60. Ако поискаме 5.00 лева, то това означава, че искаме целия свят да ни се поклони до земята и да каже "Царьо честити (г-н Динев), ще бъде твоята воля. Ще разстреляме всички китайци и ще издавим всички аржентинци". Ха-ха - ако наистина го вярваш това, значи си попрекалил с пиенето.

    Г-н Динев,
    Ти си една мъничка брънка от една много дълга верига на купувачи и продавачи, започвайки от голата суровина и стигайки до крайния клиент. И ти си някъде по средата на веригата. Покупкопродажби има както преди тебе, така и след тебе. Защо си мислиш, че точно ти си ЗЛАТНАТА ХАЛКА и точно на тебе се полага цялата печалба на всички звена по веригата? Напротив - ти вършиш най-малкото работа. Дори и може да те няма - веригата пак няма да се скъса и хората пак няма да умрат от глад. За случаи като твоя народа вече си има поговорка, и тя е "Всяка жаба да си знае гьола".

  9. #519
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ivohit Виж публикацията
    Много малко хора разбраха какво иска да каже Матеев всъщност.Ако тази година наистина успее да се наложи цена 4.60 ще е успех от който ще са доволни всички не коментирам цените на които се продава на комшии и познати.
    Аз всъщност казах, че единствения начин да получим по-голяма цена е да БЪДЕМ ЕДИННИ и по този начин ДА ПРИНУДИМ ИЗКУПВАЧИТЕ да ни дадат част от полагащата им се на тях печалба. Те няма как да ни дадат повече, отколкото имат. Затова и ние няма как да получим повече, отколкото международната пазарна ситуация го позволява. Цената 4.60 е един разумен компромис между желания и възможности. Ако искаме повече, няма да получим нищо. Ако не сме единни, пак няма да получим нищо. И докато в нашите среди има индивиди като Динев, пак няма да получим нищо. И ако не получим нищо, то това означава че пазарната икономика е победила, което всъщност си е нормалната ситуация.

    Та аз се опитах да ви дам акъл не как да победим пазарната икономика, защото това е невъзможно, а как някакси лекичко да я изкривим в наша полза. Това вече е възможно, но Диневците в България ще са ни голяма пречка, защото поради некомпетентност и поради криворазбрана представа за реалностите в този живот непрекъснато ще ни провалят и ще ни връщат в точка нула.

    Както и да е - аз вече съм на път да се откажа от тази идея. Динев не е виновен - той просто си е такъв, а такива като него са хиляди. Нищо не можем да направим - такива са си българските пчелари и такава ще е и тяхната участ. Ще бъдат мамени и потъпквани още дълго време, и още дълго време те няма да са наясно, че сами са си виновни за собствения си хал. Трябва да се смени поне едно цяло поколение, за да могат пчеларските среди да се оттърват от комунистическите мисли и нагласи (че някъде някой за нещо си им е длъжен) и да започне да надделява пазарно-ориентираното мислене.

  10. #520
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Аз пък искам да продам на всеки китаец и индиец по 1 кг мед пък може и на 4 лв./кг нямам претенции ...
    Хи,хи,хи... Толкова ли имаш?

 

 
Страница 52 от 496 ПърваПърва ... 242505152535462102152 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •