Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 40 от 496 ПърваПърва ... 3038394041425090140 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 391 до 400 от общо 4956
  1. #391
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Когато се прави кооператив,сдружение, асоциация, АД, ООД и т.н. смятам че е напълно задължително да бъде нает професионален мениджър. Обикновенно това са хора с качества и контакти, и се грижат за няколко компании (които може и да нямат нищо общо по между си). Много от прекупвачите и преработвателните цехове работят на този принцип, като самите собственици са просто изпълнители и по този начин са фокусирани единствено върху производството, вместо с документациии и пласмент.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #392
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Заплатата на най-евтините западни професионални мениджъри е 15 000 EUR на месец. Струва си да се наеме такъв ако говорим за фирма с 500 човека персонал и поне 20-30 милиона лева годишен оборот. Мащабите на пчеларските сдружения са много по-малки. Такова едно сдружение няма да има пари за заплатата на една секретарка на шефа, която да владее няколко езика, пък какво да говорим за самия шеф.

    Хайде да ви кажа още една истина от света на бизнеса - в основата на всяка една успяла фирма в България обикновенно стои ЕДИН ЕДИНСТВЕН човек, който изпълнява едновременно ролите ИДЕОЛОГ, СЪЗДАТЕЛ, СТРОИТЕЛ, ОРГАНИЗАТОР, СЪРЦЕ, ДВИГАТЕЛ, РЪКОВОДИТЕЛ, РАБОТНИК ПО КЛЮЧОВИ ЗАДАЧИ, СЧЕТОВОДИТЕЛ, ПЛАНИРОВЧИК, ДОСТАВЧИК на 3-те най-важни суровини, ПЛАСМЕНТ на 3-те най-важни продукти, МАРКЕТИНГ и срещи с 3-те най-големи клиенти, и т.н и т.н. Рядко, ама наистина много рядко, успешни фирми се създават от сдружения между 2,3 или 4 човека. Тази работа с кооперативите от много хора обикновенно не се получава, освен разбира се ако тези хора не си имат ВСЕПРИЗНАТ ЛИДЕР.

    Когато една фирма има много собственици, най-трудното нещо при нея е изборът на УПРАВИТЕЛ или ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР. Базов принцип при управление на големи структури е да има ЕДИНОНАЧАЛИЕ. Това означава, че всеки един човек в йерархията трябва да има ЕДИН ЕДИНСТВЕН НАЧАЛНИК. Всякакви опити за нещо друго водят до провал. Фирмите с много собственици обикновенно не могат да изберат един единствен Управител и се договарят за някакви смесици от типа - аз съм по производството, ти по пласмента, но ще си помагаме (разбирай пречиме) един на друг. Такива организации се провалят. Провалят се и организации, в които решенията се вземат на едва ли не ежедневни съвети от по 10-15 "специалисти". Такива съвети не могат да вземат тежки и отговорни решения. При тях винаги всичко е някакъв компромис, или безкрайни отлагания, като и едното и другото се наказват от пазарната икономика.

    Та за да е стабилна една кооперация, тя трябва да бъде управлявана от един единствен човек и той трябва да има почти неограничени пълномощия и поне двугодишен мандат (да не могат да го сменят по-рано, дори и да им се прииска по някое време). Този човек трябва да изгради под себе си пирамидална управленска структура, в която също трябва да се спазва принципа на единоначалието. В тази структура могат да участвуват и собственици на дялове, но те не трябва да имат право да се месят в управлението.

    Не знам обаче как това ще се получи при една пчеларска организация. Дали всички ще се доверят на един единствен човек и ще го оставят спокойно да си допуска собствените си грешки (защото всеки допуска грешки). Ще успеят ли да се издигнат над собствените си съмнения и дерзания от типа "аз щях да управлявам по-добре" и да не му пречат при вземането на решения? Ще му прощават ли грешките и ще го освободят ли от отговорност, ако нещо се обърка и кооперацията загуби пари? Нали знаете - една грешка си проличава чак след време и от позицията на бъдещето много е лесно всеки да каже "аз нямаше да сбъркам".

  3. #393
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    И все пак не разбрах каква ще е целта на тази кооперация и с какво тя ще е по-добра от една друга конкурентна фирма, която има едноличен собственик на капитала и еднолично управление. И при двете фирми успеха зависи от качествата на един единствен човек, но този с едноличния капитал ще подхожда по-отговорно, защото парите са си негови, и ще взема по-бързи и по-правилни решения, защото никой няма да му се пречка. Ще е по-икономичен и по-ефективен във всеки един аспект. А назначения директор на кооперацията първата му работа ще е да си обзаведе кабинет, да си купи директорски стол за 1000 лева и бюро за 2000, да си назначи секретарка с голям бюст (а не с няколко езика), да си купи служебна кола, и то не някоя от 30 000 лева, а AUDI S8 за 230 000 лева. При ходене в командировка ще лети в първа класа и ще спи в 5-звездни хотели. Разбирате ли - той е директор и всичко това му се полага.

  4. #394
    Потребител
    Регистриран
    17.01.2013
    Мнения
    85
    Матеев, дрънкаш амо глупоти!

  5. #395
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    И все пак не разбрах каква ще е целта на тази кооперация и с какво тя ще е по-добра от една друга конкурентна фирма, която има едноличен собственик на капитала и еднолично управление.

    С нищо.
    Сдружения се сформират тогава когато (бъдещите) членовете й изпитат нужда да се обединят с други спеделящи еднакви на тяхните интереси. Тук въпросът не опира до избор - "или се обединявам, или загивам сам" ( или както има една друга приказка: по-добре да делиш баницата с някой, отколкото да си ядеш л**ната сам).

    Не знам как е в Румъния, но в западна европа развъдните групи са доста разпространени . Става въпрос за пчелари с до 20-50 и повече кошера, поддържащи обща пчелна популация до няколко стотин пчелни семейства. Имат обща развъдна програма, и общ генетичен материал (интрументално осеменяване и/или изолиран оплоднен пункт/ове). Кооперират се защото с под 100 кошера, поддържането на СОБСТВЕНА пчелна популация е невъзможно. Горе- долу това е концепцията.

    Разбира има успешни развъдни програми управлявани и само от един човек с повече семейства. Но има и пчелари които хем не искат/нямат възможност да увеличат семействата до необходимия минимум, хем не искат постоянно да трошат грешни пари за (съмнителен?) генетичен материал.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #396
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Г-н Матеев,
    поста който сте побликували за "ИГРАТА ЖИВОТ" много ми допадна и бих искал да Ви попиам какви "НЕПИСАНИ ПРАВИЛА" видяхте вие в пчеларсвото след като решихте да се занимавате с него професионално. Ако не е тайна разбира се.

  7. #397
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Светозар Каменов Виж публикацията
    Няма как да има обединение при условие, че тези, които искат да го направят, казват, че няма да стане. Навсякъде другаде може, при нас не може. Не ми се вярва... Не може ние да сме най-черните...

    Ами така излиза. Освен това, повечето навремето бяха оптимисти, сега са песимисти, или до такава степен им е омръзнало всичко, че изобщо не им се занимава… лично мнение. Надявам се да не е така, но силно се съмнявам…

    Oт 10 пчеларя - 9 смятат че единственото което трябва да правят е да извадят меда и след това да чакат някой да ги потърси за да им даде пари за този мед. Че някой им е длъжен с нещо. Че пчеларството е губещо. Че някой друг е длъжен да им осигури пазар в ЕС, да оправи всички документи, да изнесе меда и да му занесе у тях парите - в брой...


    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Основна движеща сила на тези хора е желанието за популярност, власт, а от там разбира се и пари.

    Шеф – не е за мен… първо съм флегматик… не съм фотогеничен, говоря тихо, мразя костюмите … обичам да си нося отговорността сам… и не ми харесва някой да ми вика – ти си длъжен, щото аз съм дал 3 лв. членски внос…

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    И все пак не разбрах каква ще е целта на тази кооперация и с какво тя ще е по-добра от една друга конкурентна фирма, която има едноличен собственик на капитала и еднолично управление. И при двете фирми успеха зависи от качествата на един единствен човек....
    Хем с нищо, хем и с много неща... то зависи как ще си го направят...
    може да е малко шаблонно но по принцип за окрупняване на партидите мед - едно е аз сам макар и като ЕООД да добивам 1-2 тона и с тях да излизам на пазара съвсем друго е ако тоновете са 30-40; намаляване на разходите, може би най-важният сваляне на себестойността на меда и т.н.
    Още по-шаблонното – рано или късно за да развиваш пчеларството като бизнес ще са нужни помещения, скъпа техника. Сам трябва да хвърля няколко десетки хиляди лева. 7 пчеларя защо вместо всеки по отделно да хвърля тези пари, не се съберат и не изградят обща производствена база. Инвестицията вече е по-поносима и също води до намаляване на себестойността…
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #398
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    В момента най-добрата цена за букета е 4.3лв за количество над 300кг. за над 10 т. цената отива над 4.5лв за килограм.Достатъчно е само заради количествата да има някакво обединение между 3-5 и повече пчелари по региони.Това като първи стъпки, от там натъка може да се помисли за нещо по-сериозно...
    Еденични продажби има на 1-2 тенекии с мед на цени от 5-6 лв за кг. но според мен това минава в графата за продажби на дребно.Инфото е от колеги.

  9. #399
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Токо знай че , от 300кг до над 10т.и дори за над 20т такъв марш на парите няма той е 5до 10ст.максимум,говоря за прекупвачите на едро
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  10. #400
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Лалов ме подсети нещо

    Ако си закупчик на мед достатъчно дълго опознаваш пчеларите, знаеш кои какъв мед вади, колко, кога продава и на колко ще се съгласи... някой могат след кратка справка с тефтерът си да ти кажат на коя дата преди 10 години колко мед са купили от теб, какъв, какви тенекии са ти върнали, на каква цена...

    съдържанието на едно такова тефтерче може да изглежда горе долу така:

    Дата - село - име - количество мед - тенекии - вид - проба - цена

    Победа - бай Иван - 1 т (40 тен.) - нови - акация (+) 3,60 лв/3 600 лв
    Полковник Минково - Стоян - 2 т (80 тен.) - стари - акация (+) 4.00 лв/8 000 лв
    Приморци - Недко - 700 кг (28 тен.) - нови - акация (+) 5.50 лв/3 850 лв
    ... и т.н. с изкупения до момента акациев мед примерно през юни месец

    а отдолу - Общо 15 450 лв. или 3 700 х 4,18 - 15 466 лв.

    Времето за което говоря цената на Акация беше 4,50 лв.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 40 от 496 ПърваПърва ... 3038394041425090140 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •