Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 337 от 496 ПърваПърва ... 237287327335336337338339347387437 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 3,361 до 3,370 от общо 4956
  1. #3361
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Kando, я кажи, ако знаеше на колко купуват бензина от рафинериите, щеше ли да си караш колата, а ако знаеше на каква цена внасят кафето в България, вероятно и вкуса му нямаше да знаеш какъв е..
    Пчелния мед не е стока от първа необходимост - сетне не говорим за внос, а за местно производство. И накрая, ако си купувам нефт лично от петролния шейх и кафе от латиносите, то определено щях да искам цена по ниска от бензиностанциите, и кварталния магазин.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  2. #3362
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Пчелния мед не е стока от първа необходимост - сетне не говорим за внос, а за местно производство. И накрая, ако си купувам нефт лично от петролния шейх и кафе от латиносите, то определено щях да искам цена по ниска от бензиностанциите, и кварталния магазин.
    И след като меда не е стока от първа необходимост, според теб купувача е на ясно с едровата цена - така ли?
    А ако знаеше доставната цена на чорапите, би ли си купил от магазина или би ходил бос, като Слави учиндолски?

  3. #3363
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Sakar Виж публикацията
    Един и същи ли е продуктът добит от обширни блокове с монокултури и от гори и ливади?
    Искам да вмъкна нещо - Меда от слънчоглед добит в добричко се различава от меда от слънчоглед в шуменско въпреки че са от едно растение - слънчоглед. Това важи и за всички останали видове мед без значение ..

    И не не са едни и същи ливадни и равнинни. Но това не означава че единия мед е по-качествен от другия. Погрешно е да се сравняват по този начин. Това са различни категории и класове мед ако искате да сравнявате ливаден/горски мед сравнявайте го с друг такъв - например ливаден добит в Рила с такъв добит в Пирин. И пак ще видите че дори и при едни и същи ливадни растения двата ливадни меда се раличават и двата имат свои собствени характеристики отговарящи на района си....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #3364
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Една тенекия, на едро ли е?
    https://www.olx.bg/ad/naturalen-pche...tml#240c348c9f
    За мен 1 тенекия е на едро а 26 буркана на дребно. Не е така, но така ми е удобно.

  5. #3365
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    ....
    Е аз за никое от тях не бих дал 12 лв - защото по същество всичките са едно и също, за единия етикет и капачка с картинка, да дам три пъти повече пари ..... цъ. Имайки предвид покупателната способност на българина и цената на едро - то 12лв. на мен ми изглеждат абсурдни, а и обидни. Не, че съм ти душманин - разбира се и аз ако намеря как да си продавам меда на тези пари, няма да откажа, ала да ме убеждаваш, че това е цената, на която трябва да продавам на дребно, то няма как да ме убедиш, тъй като просто хептем нищо няма да продам.
    Мисълта ми е, че според мен по- скоро си внушаваш относно спекулите и подбиването на цени - няма кой да ти изкупи тонове мед на дребно за тези пари, по морето тази година, като ходих, цената бе м/у 8-10лв. Това е на курортите, в сезона, манов мед и от магарешки трън, с картинки, картички и панделки, а продавачката руса със големи очи и къса поличка.

    п.п. за протокола - не съм ти конкурент, от години съм спрял да продавам на дребно, но според мен цените, за които говориш, са нереални.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #3366
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    И след като меда не е стока от първа необходимост, според теб купувача е на ясно с едровата цена - така ли?
    А ако знаеше доставната цена на чорапите, би ли си купил от магазина или би ходил бос, като Слави учиндолски?
    Че то това е открит занаят - и да искаш, няма как да скриеш цената. И съществената разлика е, че говорим за ПРОИЗВОДИТЕЛЯ - ако си купувам чорапи от собственика на шивашко предприятие, естествено, че ще ги искам по- евтини. Няма значение, кое производство ще визираме - въпроса е, че човек тръгва назад по веригата, именно за да намери по- ниска цена.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #3367
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Че то това е открит занаят - и да искаш, няма как да скриеш цената. И съществената разлика е, че говорим за ПРОИЗВОДИТЕЛЯ - ако си купувам чорапи от собственика на шивашко предприятие, естествено, че ще ги искам по- евтини. Няма значение, кое производство ще визираме - въпроса е, че човек тръгва назад по веригата, именно за да намери по- ниска цена.
    Евтини, евтини колко да са ти евтини чорапите, ти ще купиш една връзка, един кашон - каква отстъпка ще търсиш, при условие, че той експедира ежедневно по един камион.
    Че кой е казал, че цената е скрита, аз незнам човек, който е тръгнал да си купува буркан мед и преди това да се интересува, колко аджаба се изкупува на едро.

  8. #3368
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Зависи от много работи, от всеки търговец нестава / аз съм примера/ .Преди години имах сергия на Младост. Наредил съм няколко вида буркани, чисти, с нови капачки-греят на западното слънце. Сложена е табелка с вида и раьона .Колега е сложил на цимента отсреща буркани с етикети и стари капачки, но клиентелата се лепи при него.Ама как няма-той изнасяше цели лекции ,какво лекува меда .Само такъв мед нямаше, за който не е питал клиента.Та като мръзнах 2-3 зими и тавана беше 1 тон, минах на другия вариант.
    И, за 2-3 зими, грам ли не "прихвана" от риториката на "колегата" ти...?!?

  9. #3369
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    И каква е разликата........Може би капачката и буркана
    Капачката и буркана, за кото продава на "сянка"...
    Ами разходите по регистрация за да си изряден и да продаваш законно, ами разходите за анализи и изследване на различните партиди мед, ами разходите за помещения за да отговориш на изискванията за регистрация за директни продажби, ами разходите за опаковка(тука не са само буркана и капачката - има и етикет), ами разходите за маркетинг и реклама(подарените буркани, и инвестирянота време в личен контакт с клиентите), сигурно може да се изброят и още и още пера ама айде да не задълбаваме чак толкова...

  10. #3370
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Е аз за никое от тях не бих дал 12 лв - защото по същество всичките са едно и също, за единия етикет и капачка с картинка, да дам три пъти повече пари ..... цъ. Имайки предвид покупателната способност на българина и цената на едро - то 12лв. на мен ми изглеждат абсурдни, а и обидни. Не, че съм ти душманин - разбира се и аз ако намеря как да си продавам меда на тези пари, няма да откажа, ала да ме убеждаваш, че това е цената, на която трябва да продавам на дребно, то няма как да ме убедиш, тъй като просто хептем нищо няма да продам.
    Мисълта ми е, че според мен по- скоро си внушаваш относно спекулите и подбиването на цени - няма кой да ти изкупи тонове мед на дребно за тези пари, по морето тази година, като ходих, цената бе м/у 8-10лв. Това е на курортите, в сезона, манов мед и от магарешки трън, с картинки, картички и панделки, а продавачката руса със големи очи и къса поличка.

    п.п. за протокола - не съм ти конкурент, от години съм спрял да продавам на дребно, но според мен цените, за които говориш, са нереални.
    Без никакви лоши чувства към теб - много си стиснат да знаеш ....

    Имаме някакво разминаване. Аз не съм казвал че продавам на 12 лв., дори и намек не съм правил за това. Може да съм се изразил някъде не както трябва и да си разбрал погрешно. И за какви тонове говориш?

    Никого не искам да убеждавам в нищо, но ако трябва да бъдем обективни с течение на времето бе постигната една сравнително добра цена от 9 -12 лв. за меда (12 лв. за акация и 8-10 лв. за букета) при изкупни цени от 4,20 лв./кг на едро. И вместо да се опитваме да ги задържим тези цени (включвам, и себе си, и теб, и всички останали) а да се подобри примерно качеството на обслужване, търговския вид и т.н. ние в момента сами се прецакваме.

    А и нали точно това се говори от всички че реалната цена на меда е 10-12 лв. но никои така и не каза защо е тази цената и как аджеба я определиха... И изведнъж ама то 10-12 лв. е много висока и нереална цена... Ако някой не вярва нека да се върне назад в темата ... значи когато става дума за фирмите изкупуващи мед реалната цена е 10-12 лв. а когато трябва да се прояви солидарност с други пчелари най-малкото защото така е колигиално, реалната цена става абсурдна....

    Навремето Матеев беше писал как ние натискаме производителите на кошери относно цените, така и търговците ни натискат и нас с изкупната цена. Тогава той отнесе много негативи. А какво правят в момента по едрите пчелари? Натискат други пчелари за цената на дребно като я свалят умишлено само и само да си продадът те меда. Пчелари натискат други пчелари за цена дотам май я докарахме...
    Когато цената на едро се стабилизра и пазара отново се раздвижи едрите ще се върнат на него защото са с много тонове, а какво ще правят онези които остават на пазара на дребно - те да се оправят както могат... и после пак някой ще почне да се вайка за цената, за обединение, за колегиалност... е за това става дума

    А и за каква конкуренция говорим... Така както аз не съм конкуренция на никои от вас, така и вие не сте ми конкуренти и никога няма да станете.. Какви конкуренти може да сме аз и пчелар от софийско или бургаско например? Пчелините са ни едни до други ли, продаваме на един и същ пазар ли.... Все едно аз да продавам на пазара в Добрич а пчелар от Враца на техния си пазар и да ми вика Ей ти си ми голяма конкуренция....
    Конкуренти са ми 4-5 пчеларя чиито пчелини са около моя и с които се конкурираме (пчелите) за една и съща паша, и кои ще има по-добри добиви. Ако отида на пазара конкуренти ще са ми неколцината пчелари които също продават на пазара. Ако те продават на 8 лв. и аз ще съм на 8 лв. няма да свалям на 7 лв. Конкуренцията тук вече е съвсем друга и Трендафил много точно написа в какво се изразява.... та не се обиждай ама никаква конкуренция не си ми нито ти нито някой друг...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 337 от 496 ПърваПърва ... 237287327335336337338339347387437 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 8 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 8 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •