Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 187 от 496 ПърваПърва ... 87137177185186187188189197237287 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,861 до 1,870 от общо 4956
  1. #1861
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Много ми е странно, как след, като в Украйна не са забранени антибиотиците в пчеларството и там масово се използват, може германците да им изкупуват меда в неограничено количество? Надявам се някой по- запознат от мен с въпроса да ми отговори.

  2. #1862
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от s3s3s3 Виж публикацията
    Много ми е странно, как след, като в Украйна не са забранени антибиотиците в пчеларството и там масово се използват, може германците да им изкупуват меда в неограничено количество? Надявам се някой по- запознат от мен с въпроса да ми отговори.
    Повечето антибиотици се разграждат сами с течение на времето. Може би това е причината. Другата възможна причина е същата като в България - изкупвачите на мед контролират антибиотиците. Хубавия мед без антибиотици го продават в Европа, а лошия - на вътрешния пазар. В България точно така се прави. В България също не се контролират антибиотиците за вътрешния пазар.

  3. #1863
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Повечето антибиотици се разграждат сами с течение на времето. Може би това е причината. Другата възможна причина е същата като в България - изкупвачите на мед контролират антибиотиците. Хубавия мед без антибиотици го продават в Европа, а лошия - на вътрешния пазар. В България точно така се прави. В България също не се контролират антибиотиците за вътрешния пазар.
    Матеев след като те обвиниха, че срина цените на световния пазар на мед, сега си на път да сринеш и пазара в България
    Абе ти да не си започнал да строиш фабриката за преработка и да ти трябват огромни количества мед?
    Винаги може по-добре.

  4. #1864
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Повечето антибиотици се разграждат сами с течение на времето. Може би това е причината. Другата възможна причина е същата като в България - изкупвачите на мед контролират антибиотиците. Хубавия мед без антибиотици го продават в Европа, а лошия - на вътрешния пазар. В България точно така се прави. В България също не се контролират антибиотиците за вътрешния пазар.
    От тук следва, че за качествен мед без антибиотици винаги, ще има пазар извън България и то на доста добра цена.

  5. #1865
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от s3s3s3 Виж публикацията
    От тук следва, че за качествен мед без антибиотици винаги, ще има пазар извън България и то на доста добра цена.
    Добра -добра ,колко добра? 5,20 , 5,50 или 3,80 лв. Нали нашият е без антибиотици. Предлагам ,като говорим за мед да уточняваме за какво става дума.При мен е : букет ,водно съдържание - 16% ,химия - 0,00% , изкуствени захари -0,00%.Нищо че това не ми помага по никакъв начин.Тука има авери на изкупвачите ,нека ги питат в тези 200 л. варели какво заминава за износ.

  6. #1866
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Добра -добра ,колко добра? 5,20 , 5,50 или 3,80 лв. Нали нашият е без антибиотици. Предлагам ,като говорим за мед да уточняваме за какво става дума.При мен е : букет ,водно съдържание - 16% ,химия - 0,00% , изкуствени захари -0,00%.Нищо че това не ми помага по никакъв начин.Тука има авери на изкупвачите ,нека ги питат в тези 200 л. варели какво заминава за износ.
    Едно от правилата на живота е:

    След като законите или системата или правилата на играта позволяват нещо да се случи, ТО ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЕ СЛУЧВА !!!

    Докато при единичен човек това може да се позабави или дори в редки случаи въобще да не се случи, то при много на брой хора ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЕ СЛУЧВА, при това много бързо.

    Ще поясня в примери:
    1. След като системата предоставя възможност да се появи корупция, то това означава, че КОРУПЦИЯ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИМА.
    2. След като има възможност власта да контролира или манипулира медиите, бъдете сигурни, че ТОВА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО СЕ СЛУЧВА.
    3. След като има макар и малка вероятност да се повреди лека кола или самолет, то бъдете сигурни, че това ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЩЕ СЕ СЛУЧИ и ще доведе до човешки жертви. Сами знаете, че това е факт.
    4. След като западните изкупвачи на мед са дали някакви параметри, в които той трябва да се вмества, бъдете сигурни, че ако случайно изкупения мед е по-добър, то той ще бъде "кръстен" с вода или със захарен сироп така, щото да остане в параметрите, но да бъде максимално близо до граничните стойности. (това в отговор на горния постинг)
    5. След като има някакъв възможен начин да се фалшифицират гласовете по време на избори, бъдете сигурни, че това наистина се случва.

    Мога да дам още 1000 примера. Вероятно и вие ще се сетите за поне още толкова. Важното е да се знае, че ако в някакви закони или наредби има оставени отворени вратички, можете да бъдете сигурни, че тези вратички се използват в пълна сила. Ако искате да разберете дали нещо може да се случи, проанализирайте началните условия и ако откриете пробив в системата, бъдете сигурни, че той се използва някъде от някого.

    Ако повярвате в тези мои твърдения (а те могат много лесно да бъдат доказани посредством теорията на вероятностите), тогава ще имате много по-вярна представа заживота, и ще можете да вземате по-правилни решения за вашия бизнес.

  7. #1867
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Продължавам в същия дух:
    1. Дали монополите злоупотребяват с монополното си положение? Бъдете сигурни, че наистина злоупотребяват.
    2. Дали Германците биха изкупили някой по-евтин мед, ако им падне на сгода? Бъдете сигурни, че ще го направят. Би го направил всеки един изкупвач по света. И аз ако бях изкупвач, и аз щях да го направя.
    3. Ако Наредба 15 позволява на арендаторите да ни тровят безнаказано пчелите, бъдете сигурни, че те ще го правят.
    4. Ако пазарната цена на дадена стока може да се срине под влияние на външни фактори, бъдете сигурни, че рано или късно тя ще се срине.

  8. #1868
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Така...все избягвам да пиша много и дълги постове, но този път не знам дали ще стане.

    Матеев, знаеш ли защо президента на САЩ отказваше и колко време отказваше да признае, че има икономическо "проблемче"?!?! Говоря за началото на кризата и вярвам, че си я следил през времето не по-малко от мен.
    Тогава и точно тогава в България един наш пожарникар настояваше и оплюваше тогавашния министър председател, че казва "няма ясна информация за криза" (не помня точните думи).
    Дойде пожарникаря на власт и в един момент се оказа, че и той не иска да каже "има криза".
    ЗАЩО?!?! - Ами...няма нужда да ти го обяснявам и съм сигурен, че знаеш отговора. Отговорът е ПАНИКА. Де факто пазарите реагираха повече от нужното в първите месеци и то заради страховете и нищо повече. Когато се случи първото "V" хората, започнаха да харчат и да инвестират, при второто "V", стана ясно, че кризата ще е доста сложна, но отново имаше леко успокоение и дори се заговори за излизане от кризата. Всички ясно разбираха, че най-вероятно ще говорим за поредица от "W", а не само едно...
    (Знам, че ще ме разбереш с две думи, но не всеки е запознат)
    Пожарникарят дори започнах да го харесвам, но беше за кратко...в един момент, един шемет излезе и каза "Стягайте коланите" - Буквално наплюх телевизора! Точно когато държавата трябваше да надуе публичните разходи и да вкара свеж ресурс, оня идиот каза на банките "Пари няма, спирайте финансирането". Хайде отново паника, хайде отново свиване на разходите...забавно нали?!?! Как реагираха НОРМАЛНИТЕ държави и защо правеха точно обратното?!?! Защото се опитваха да спрат/забавят вълната и да изпреварят събитията и честно казано имаше ефект, но не при всяка държава и тогава се заговори за сигурност и стабилност, а Гърция точно драскаше кибрита.

    Какво искам да кажа с всичко това. Ами...няма нужда от паника, разпродаване на кошери и т.н. НО един път и завинаги трябва да се научим, че разходите определят нашата стабилност и ако не сме подготвени, то не ни е виновна Украйна или Аржентина.
    Говорим за падане от 5.20 на 5.00, това са 0,20 лв/кг - Това е нищо и колкото повече го говорим, толкова повече ще става. Грубо загубите от падането на цената са 1-2кг мед / кошер - Ами...ако не могат да си вдигнат добива с 1-2кг, то по-добре да си сменят заниманието. Извинявам се за думите, но тази разлика се постига доста лесно.

    Трябва да сме подготвени за евтин внос и конкуренция, но това не означава меда да се продава на все по-ниска цена, а да видим какво може да се направи за оптимизиране на разходите, повишаване на добивите и поддържане на възможно най-високата цена. Не сме конкурентни, но това не е от вчера, а от МНОГО години. Просто сега го усещаме по-сериозно и от една страна е добре, че колегите ще започнат да работят по проблемите, но стига това да не предизвика паника, защото сами ще си създадем вълна от фалити и вината няма да е на колегите от Украйна или Аржентина. Не искам да съм прекален оптимист, но такава конкуренция дори може да се отрази освежаващо и да ни направи по-силни и да ни накара да работим по проблемите.

    Моята реакция на разликата в цената ще е НИКАКВА. Така или иначе всеки ден работя по оптимизиране на разходите и повишаване на добивите - реално няма какво повече да направя, освен да отразя разликата в сметките, като дори очаквам да спестя, но това няма да го обяснявам, че стана дълго...

    Успех колеги и дано всичко се развие в наша полза, а и не забравяйте, че постоянен проблем не съществува, освен този в огледалото.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #1869
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от n.kostadinov Виж публикацията
    .....аз съм от онези които чакаха твърда цена от 5.50 и твърдо бях против да си дам меда на 5,20.А сега се чудя в коя стена да си ударя главата....
    Не знам, кога и за кога си я чакал тази цена от "5,50", но такава цена(на едро, за букет) реално си я имаше през лятото - даваха я от Апи Мел - Раковски, дори имам познати взеха 6,00 за мед в който имаше и липа, но беше с малко под нормата(28-30% полен) да се класифицира за липа.

  10. #1870
    Потребител
    Регистриран
    05.04.2012
    Мнения
    59
    Пчеларски район
    Сливен
    Направих си труда да преведа написаното от украинския колега за тези които не разбират руски. Дано Ви хареса.

    Ниската, в сравнение с България изкупна цена на пчелния мед в Украйна се свързва с факта, че у нас се произвежда много мед - споменават се цифри от 40 - 70 000 тона за стопанска година. Меда се добива лесно от безкрайните слънчогледови полета. През този сезон много от нашите пчелари достигнаха среден добив 80 кг пчелен мед от кошер. За жителите от селата производството на пчелен мед е привлекателно занимание, ограничавано единствено от страха от ужилване (на съседите), недостатъчно познания, липса на средства, консерватизъм и др. Мисля, че при запазване на сегашните изкупни цени на пчелния мед занапред ни очаква увеличаване на броя на пчелните семейства. Лично аз и повечето от познатите ми пчелари кроим планове за увеличаване на броя на пчелните ни семейства и производството на пчелен мед, като в момента, между двата сезона изработваме пчелни кошери. Към мен, за пръв път от много години други пчелари се обръщат за производството на корпуси, т.е. налице е общ стремеж за увеличаване на пчелните семейства. Макар, че някои читатели, случайно попаднали във форума може би си мислят, че пчеларството е неблагодарна професия, гол ентусиазъм и непрекъснати загуби. Малко са тези, които произвеждат тонове или десетки тонове пчелен мед, а пък и те не пишат във форумите, скъпят си времето и силите. Украйна е голяма страна и на голяма част от територията и условията за пчеларстване не са така добри и медосбора не е така успешен както в моя район. В такива места, с бедна медоносна база пчеларите са се насочили към отглеждане на ранни пролетни отводки и пчелни майки, които се продават на медопроизводителните райони. Смятам, че този вид коопериране и занапред ще се съхрани и задълбочи, например за сметка на производството и продажбата на пчелопакети (пчелни отводки без рамки), неоплодени майки и др. Приятно е, че между моите познати има достатъчно предприемчиви хора, желаещи да се занимават и да изкарват пари от пчеларство. Формулата пари-стока-пари засега с достатъчна надеждност работи в нашия отрасъл. Само срокът от четири месеца до неопределеност за паричния оборот донякъде помрачава нещата. Случват се и неудачи при реализацията, за жалост.

 

 
Страница 187 от 496 ПърваПърва ... 87137177185186187188189197237287 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •