Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 17 от общо 17
  1. #11
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Айде стига не снася, аз говоря от опит. Цяла зима имаха пило, малко но имаха.. То и зимата не беше точно зима, вероятно за това са се поотпуснали..

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Пилото изисква топлина, за да оцелее. Майката - също. Затова и двете трябва да са в центъра на кълбото. Едно силно семейство с много пчели вероятно е в състояние да топли едновременно и двете, като при това положение не е изключено майката да реши да снесе някое друго яйце. Но това няма нищо общо с лятното снасяне, където майката снася например по 2000 яйца на ден.

    Аз например имах проблем именно със снасянето на яйца в студено време. Майката снесла 100-200 яйца и после се е преместила в посока към меда. Това е довело до разделянето на кълбото на две - около майката и около пилото. Двете кълба са били по-малки и не са били в състояние да изгенерират достатъчно топлина. Крайния резултат - семейството загина. Кошера го намерих с умряла майка и стотина пчели около нея и на другия край на питата - пило и умрели пчели около него.

  3. #13
    Потребител
    Регистриран
    07.03.2011
    Мнения
    57
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev
    Пилото изисква топлина, за да оцелее. Майката - също. Затова и двете трябва да са в центъра на кълбото. Едно силно семейство с много пчели вероятно е в състояние да топли едновременно и двете, като при това положение не е изключено майката да реши да снесе някое друго яйце. Но това няма нищо общо с лятното снасяне, където майката снася например по 2000 яйца на ден.

    Аз например имах проблем именно със снасянето на яйца в студено време. Майката снесла 100-200 яйца и после се е преместила в посока към меда. Това е довело до разделянето на кълбото на две - около майката и около пилото. Двете кълба са били по-малки и не са били в състояние да изгенерират достатъчно топлина. Крайния резултат - семейството загина. Кошера го намерих с умряла майка и стотина пчели около нея и на другия край на питата - пило и умрели пчели около него.
    Едно е кълбото да се разтегне,друго е да направят 2 кълба....Съвсем друго е семейството да е било на 2 рамки с пчели...От думите ти излиза точно това,че заради пилото е загинало семейството,а реално заради слабото семейство което си заземил и явно не си подхранвал в него периот от време ти е загинало семейството

  4. #14
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Така е. Семейството беше слабо, а пролетта в Габровско имаше голям диапазон от температури. Денем топло до над 20 градуса, което подлъгва майката да снася, а нощем минусови температури. Мисля че това е основния проблем и затова сега мисля да премина на стиропотрени кошери, които биха дали комфорт на пчелите именно в пролетния сезон, когато майката се чуди да снася или не.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Хайде стига се чуди , ами започвай да ги продаваш тези фински кошери.То беше основи , кошери , форуми ...Като ти казах че искаш да ставаш олигарх отричаше.Ако направиш и партия на пчеларите в БГ, ще те призная Матеевич. :D :D
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  6. #16
    Цитат Първоначално публикувано от спартак
    Хайде стига се чуди , ами започвай да ги продаваш тези фински кошери.То беше основи , кошери , форуми ...Като ти казах че искаш да ставаш олигарх отричаше.Ако направиш и партия на пчеларите в БГ, ще те призная Матеевич. :D :D
    :D :D :D Вярно бе,Матеев,ти трябва да направиш една пчеларска партия и да си решим въпроса с износа wink;

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от спартак
    Хайде стига се чуди , ами започвай да ги продаваш тези фински кошери.То беше основи , кошери , форуми ...Като ти казах че искаш да ставаш олигарх отричаше.Ако направиш и партия на пчеларите в БГ, ще те призная Матеевич. :D :D


    За съжаление нямам амбиции в това отношение. Писнало ми е от ръководни длъжности и отговорности. Ако направиш нещо добро - никой не ти казва "браво". Ако обаче сбъркаш - изяждат те с парцалите.

    Пчеларството ми е повече като хоби, а не като бизнес. От него се разтоварвам и ми носи удоволствие, а останалия бизнес ми носи проблеми и нерви. Парите не са най-важното нещо, но това няма как да го разберете. По-важно е предизвикателството, но хайде да не забиваме в такива теми. Ако искате да бъдете колегиални и тактични, умолявам ви в този форум да не говорим за пари. Това е неприятна за мене тема.


 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •