Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 42
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35

    Каква отводка да направя ?

    Здравейте нов съм както във форума така и в пчеларството по неволя се сдобих с 3 кошера и взе че ми хареса да се занимавам с тях и сега искам да ги увелича малко.Реших това да стане с отводки, та мисълта ми е коя отводка е по-добрия вариант сборна или от 1 кошер, и с колко рамки да е, четох от една книга и доста в интернет, но се обърках още повече и реших да пиша преди да направя някоя глупост. Ще съм ви благодарен много ако ми помогнете.

  2. #2
    Скоро време ще има майки взимаш си 2 и от всяко семейство дърпаш по 2 рамки пило и пчела и си правиш отводки на по 3 рамки
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    За да бъдем коректни първо трябва да знаем каква система са кошерите и колко отводки имаж желание да направиш. Но по принцип най-напред ще ти трябват майки.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    Кошерите са дб 12 рамкови, имам още 2 такива които са празни и един 6 рамков който току що завършвам, не мисля да ги пълня всички наведнъж не бързам за никъде, стига ми и 1 здрава отводка, все пак съм начинаещ и имам доста да уча, а и съм студент и ми сенатоварва допълнително програмата, затова нека бъде бавно но славно, мисля отводката да я направя в 6рамковия кошер, а вие ми предложете как точно да го направя защото, съм пчелар от 3 месеца и нямам никакъв опит с отводки. Благодаря ви че се отзовахте толкова бързо : )

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Бих те посъветвал щом не бързаш да я караш стъпка по стъпка. Според мен правилно си решил първоначално да заселиш отводката в шестрамковия кошер. Така ще осигуриш на отводката по благоприятна среда за развитие. Понеже предполагам, че нямаш майка, то добре е отводката да направиш по следния начин - Взимаш две пити със люпещо се пило заеднао с пчелите (такива, на които капачетата им вече са потъмнели)няма никакво значение дали ще вземеш от двата кошера по една или от единия кошер. Аз бих те посъветвал да е от двата. Взимаш и една пита с яйца и една пита с мед и прашец и всичкото това го поставяш в новия кошер, като питата с яйцата поставяш в средатамеждъ двете пити с люпещо се пило. След това взимаш и изтръскаваш пчелите от две рамки (такива с открито пило)в новосъздадения кошер и връщаш питите там от където си ги взел. Това се прави, защото всичките летящи пчели ще се приберат обратно в кошерите и в одвотката ще остане много малко пчела.В следващите дни подхранваш. Като взимаш пити внимаваш за майката!

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    И аз за нещо такова си мислех, но реших да питам преди това и добре, че съм го направил това за летящите пчели не го знаех.Благодаря много. Утре ако ми остане време ще го направя и ще пиша какво е станало, само последен въпрос има ли значение по кое време горе долу да го направя сутрин, по обед или след обед, и с захарен сироп или с мед да ги подхранвам, защото имам стар мед който разтапям и разреждам със вода?

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Според мен добре е да направиш отводките през деня, но подхранването го прави привечер и малко стесни входа защото новото семейство все още няма изградени защитни сили. А и няма да е зле да попрочетеш някоя друга книжка от типа календарен справочник на пчларя и да понаучиш малко повече за биологията на пчелите. Така много неща ще ти се изяснят.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    03.05.2013
    Мнения
    35
    За момента се ровя повече във форумите защото наистина нямам време а тук информацията е по отсята, като ми мине сесията обезателно трябва да прочета и ми се струва че само с една няма да стане работата. А колкото до кошера входа му е 5-6см. аз си го правих сам малко на изуст, но мисля че добре се получи единственото което съм пропуснал е отвор на дъното, но мисля че не е фатално, на този етап.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    5-6 е малко. Сложи още толкова.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Цитат Първоначално публикувано от armancho1
    За момента се ровя повече във форумите защото наистина нямам време а тук информацията е по отсята, като ми мине сесията обезателно трябва да прочета и ми се струва че само с една няма да стане работата. А колкото до кошера входа му е 5-6см. аз си го правих сам малко на изуст, но мисля че добре се получи единственото което съм пропуснал е отвор на дъното, но мисля че не е фатално, на този етап.
    Може да се консултуриш с някои пчелар, в твоя регион има много такива, въпросът е какво ще ти кажат и какво ще спестят.
    Както гласи една древна легенда, пчелите са поискали от Бог да им помогне да защитават меда, който произвеждат. А Бог им отговорил: “Ще ви дам оръжие - остро жило, пълно с отрова. Но да знаете - ако една от вас го насочи срещу човек - пчелата ще умре, а човекът ще се излекува от болестите си”

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •