Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 7 от общо 7
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2011
    Мнения
    23

    ПИТИ ИЗГРАДЕНИ БЕЗ ОСНОВА

    от няколко години гледам пчели
    ам пчелар още немога да се нарека ма се пак ще пусна резултата от някои друг експеримент дет си направих през тези няколко години и резултатите.
    Та аз работя с дадан блат и пробвах на магазинните рамки да сложа една тясна лента от основа залепена на горната летва на рамката за да покажа на пчелите къде да си направят далака
    след няколко дни имах една прекрасно изградена магазинна пита след още няколко дни беше пълна с мед и запечатана при центрофугиране не се разпадна и започнах така да процедирам за магазините се пак не ме интересува стоковия мед в какви килиики бива събиран.
    При плодниковите пити правя същото нещо само като хвана рояк и то само 1 рамка и придавам по този начин направена защото на втората вече започват търтееви килиики да градят

  2. #2
    Браво,колега и аз ще пробвам на магазините,че кашона с основи намалява.Аз преди слагах 9 рамки в магазина сега почнах 8,одебеляват ги и майката не снася там.Най много на долния край да снесе някое търтейче.
    Рамките разбира се имат тел нали,че после трябва да ги събирам от стената на центрофугата :D

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    От няколко години слагам голи рамки(без восъчни лентички) в магазините през две-три,но никога несъм ги центрофугирал.Имайки в предвид съдържанието на во.не искам да тровя семейството си и близките.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2012
    Мнения
    34
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов
    От няколко години слагам голи рамки(без восъчни лентички) в магазините през две-три,но никога несъм ги центрофугирал.Имайки в предвид съдържанието на во.не искам да тровя семейството си и близките.
    Обтелени ли са рамките?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Не.Сед като ги запечатат ги нарязвам за консумация.

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    09.05.2011
    Мнения
    23
    да колега обтелвам рамките така както когато слагам цяла основа само че вместо основа слагам само 1 лентичка от основа а в магазина слагам 10-11 рамки за да не ходи маиката да снася по 12 слагам само ако ползвам магазина за полукорпус или да си направя отводка без да отслабвам по какъвто и да било начин семеиството даже и по време на главна паша

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Аз слагам една тел по средата хоризонтално на магазините и става за радиалната (без основа). Ако има два тела хоризонтални вече е супер. Градят търтееви, но докато не се е качила майката горе е ОК. Търтеевите я привличат в магазина. Гледам по време на силна паша да го правя, за да може да я блокират и да сложат мед. Ако е с мед и да са търтееви не пречи.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •