Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 24
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен

    СЪЗДАВАНЕ НА МАТОЧНИЦИ

    Здравейте колеги.Налага ми се да направя десетина отводки около 10-15 май,но както всяка година по това време, маточниците са ми проблем.Имам Ентеров апарат,но не знам какъв ще бъде резултата,понеже доколкото знам не е препоръчително да се използва по време на главна паша,а аз имам около 700 дка рапица около мен плюс малко акация,които ще бъдат в разгара си по това време.На роеви маточници не мога да разчитам със сигурност,понеже съм имал години когато съм стеснявал умишлено семейства,и пчелите са висяли на гроздове и пак не са залагали маточници.
    Нека по опитните да споделят мнение,как да си произведа качествени маточници по това време предвид главната паша.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Семейството когато го оставиш без майка, какъв е проблема да не заложат?!

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Понеже Ентеровият апарат съм го ползвал само една година,се случи така че половината от маточниците пчелите ги вградиха в новоизграден далак,като това се случи след акациевата паша.Семейството го подхранвах със захарен сироп 1:1 до запечатване на маточниците.Тази година опитен пчелар ми каза че вероятно се е получило така защото е имало изобилна паша,и в такива моменти пчелите не обръщат голямо внимание на маточниците,затова не било желателно апарата да се използва по време на главна паша.Тук във форума също четох подобни мнения,затова се чудя как да процедирам.
    Гледам да избягвам използването на свищеви маточници,макар че има описани методи на премахване на запечатаните маточници на 4 или 5 ден след осиротяването.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Тогава използвай роеви рапицата предразполага за такива.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Може би трябва да стесня няколко семейства и да се моля това да свърши работа.
    Отрязъл съм по едно крило на няколко майки преди няколко дни.Знам че е относително,но в повечето случай след колко време пчелите залагат маточници ?Досега не съм опитвал да правя принудителна тиха смяна.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Аз миналата седмица стесних две семейства за роеви маточници, но за седмица не бяха заложили. Пълно с пчели и по преградната дъска, но маточници няма. Сега продължавам да ги храня и се надявам вече да заложат.

  7. #7
    А от какъв зор ще правиш отводки точно в разгара на главна паша. За мен това е безумие. Нищо лично.

  8. #8
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00
    Тази година опитен пчелар ми каза че вероятно се е получило така защото е имало изобилна паша,и в такива моменти пчелите не обръщат голямо внимание на маточниците,затова не било желателно апарата да се използва по време на главна паша.Тук във форума също четох подобни мнения,затова се чудя как да процедирам.
    .
    Ми отнеми част от летящите пчели и не подхранвай.

    При мен проблема по времето на отглеждане на маточниците е точно обратния - обикновенно няма паша или трае няколко дни.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков
    А от какъв зор ще правиш отводки точно в разгара на главна паша. За мен това е безумие. Нищо лично.
    Знам че не е много удачно да се правят отводки точно по главна паша,но за добро или лошо участвам по Полупазарно стопанство,и понеже се предполага ,че май месец ще минат на проверка гледам да въстановя десетината семейства които ми загинаха през есенно - зимния период.

    Благодаря за съвета scutellator.Предполагам че мога да отнема част от летящите пчели като изместя кошера отглеждач на метър разстояние встрани,а на метър в другата посока от старото местоположение сложа празен кошер в който да направя отводка със старата майка от отглеждача.Поне в момента не се сещам за друг начин за отнемане само на част от летящите пчели.
    Ще пробвам да измисля нещо,понеже кошерите ми са наредени през половин метър на редове,а кошера който съм набелязал за отглеждач се пада вътре в реда.

  10. #10
    Е това вече е друго.

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •