Моля да коментирате случай от моята практика като пчелар. Всяко мнение ще е ценно за мен. Заземих пчелите през октомри 1993 г. През февруари на следващата година отидох на пчелина за да занеса нов кошер. Някой беше свалил дъната на кошерите и ги беше разхвърлял по ливадата. Времето беше студено, имаше още сняг, не можех да направя преглед. С почукване по кошерите установих че всички семейства са живи и здрави. На почукването реагираха мощно и веднага затихваха. Горните възглавници бяха топли, това ми подсказа че отглеждат пило. Кошерите бяха ДБ с обикновено падащо дъно, без мрежа.
Единственото което направих беше да поставя извадените дъна по местата им. Преглед направих през март, и установих че всички пчелни семейства са се развили много добре. Имаха и много запаси от мед, след зазимяването, при свалени дъна не бяха консумирали много. Пчелите се развиха страхотно.
През 1994 г. извадих най-много мед. През есента подарих пчелите на мой колега, нямах възможност да се грижа за тях. Сега искам пак да започна.
Въпросът ми е свързан със зимуването, със затоплящите материали зад преградната дъска, нужни ли са или не.
Колко висока трябва да е една пита за да осигури зимуване без прехвърляне на по-горен корпус? Вентилация, горна, долна.
Коя система кошери осигурява най-добро зимуване?