Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 104
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Скутелатор,въпроса ми по отношение на прополиса беше в смисъл кои патогени и евентуално вируси подтиска.Пчелите консумират ли прополис,освен че го обработват.Ако се влага в храната им(както се прави от някои) какви биха били резултатите?Влияе ли на вирусите?Преместих тук въпросите,защото ще разводня темата с мутациите.Иначе за рендосването съм го наблюдавал многократно.Особено на входа.Дори ми се струва,че колкото повече пчели рендосват на входа,толкова повече ходят за прополис,нещо като знак че им трябва още "материал".Ако се използва като косвен признак,то излиза,че тези кошери с голяма бройка "рендосващи" може би имат по-добра хигиена.

  2. #12
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Вирусите - не. Прополиса е вид антибиотик и действа като такъв, което означава - бактерии и гъбички. Има различни видове бактерии, чувствителни към различни видове антибиотици; така има и различни видове прополис, събиран от различните растения.

    До колкото знам пчелите не консумират прополиса (поне аз не съм наясно дали го правят или не), но знам че пчелите култивират "умишлено" полезни за тях бактерии, подтискащи разлини патогени. Под култивация имам предвид бактерии които не се размножават в тялото на пчелата, а извън него.

    Добавянето на антибиотик в храната би причинило подтискане на едни микроорганизми за сметка на други. Никой не може да предскаже ефекта върху "косвените жертви" (потенциално полезните микроорганизми). (например при хората, употребата на антибиотици често води до гъбични инфекции). От пчелната микрофлора за сега има идентифицирани около 300 различни бактерии и гъбички.

    Преди известно време четох научна статия в която се изследваше имунния отговор на пчелите ( по-специално събирането на прополис) към гъбична или бактерийна инфекция. В единия от случаите събирането на прополис се увеличаваше значително, докато в другия не се наблюдаваше промяна.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Скутелатор,едно от нещата които се опитвам да избягна е да съм зависим от някой.Имам в предвид всичко,включително и информацията.Защо в литературата по българските щандове няма обстойни изследвания?Имам чувството че в България може да съществуват само любители пчелари.Аз ли пропускам информация която я има и не съм я забелязал или това е умишлено.Не всеки знае английски,за да е в крак с най-новите открития.Не бих задавал въпроси,ако имаше литература която да изяснява проблемите,бих си купил книжка и бих си седнал на задника да я прочета.Имам чувството,че с всеки въпрос става все по-сложно и разбира се интересно.Айде наздраве!

  4. #14
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Разбира се че е умишлено!

    Американското списание струва 2 $ и е 100 страници ( половината от които -реклама), един български пчеларски вестник - около левче ( може и повече, не знам) за 8 страници ( 7,5 от които -реклама)

    Имай в предвид че пчеларските познания в последно време дръпнаха рязко напред ( благодарение на кинтите отпускани за изследване на CCD) и нещата изведнъж се оказа че никак не са толкова прости, и че на нас са ни липсвали основните познания с които трябва да обясним причинно-следствените връзки на едно иначе съвсем обикновенно поведение/явление.

    За обяснението на въпроса "как да накараш крушката да светне?" може да послужи и краткото - "като натиснеш копчето". Докато да се стигне до създаването на крушката, обаче първо е било нужно да се придобие нужната информация през годините, да се открият електроните, електричеството, проводниците, нагреваемата жичка и т.н.
    На нас ни липсва ето тази информация - ние сме като в маймуна в стая - научили сме се че като натиснем копчето- лампата светва и до там. В ситуация в която по някаква причина лампата откаже да светне.......
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #15
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    До Pawel_Bs
    Разбира се, че има информация за болестите по пчелите в старата литература. Като изключа американския гнилец, вароатозата, и новите болести "открити" през последните години, за всички останало болести се препоръчва, да се отглеждат силни пчелни семейства /моля четете внимателно старите книжки/, и тогава болестите не се проявяват, или пчелите бързо се спрявят с неблагополучията.
    За съжаление, силни семейства не могат да се отглеждат в съвременните кошери /ДБ, ЛР и др./, ако пчеларя не е винаги до тях, ако не ги подхранва, ако не ги лекува, ако не им мести корпусите. Това е от собствен опит. Най-лошото е че има много монокултури по полето, които разказват играта на пчелните симейства.
    Има обаче пчелари, които отглеждат пчелите си по т.н. "гнездова система", описана преди 150 години. Ползват се огромни по обем кошери. Те са най-различни като конструкция. Общото за тях е, че са лежаци. Пчелите се развиват странично през пролетта и лятото, гнездото не се пипа от пчеларя, не се подхранват, не се лекуват, което семейство оцелее се ползва за размножаване, чрез роене. Което не оцелее - значи няма място под слънцето. Медът се взима през есента или през пролетта.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Слави,това което пишеш за силните семейства е вярно,само че мен ме интересува механизма на всичко в детайли.За мен не е достатъчно да знам че като цъкна ключа(имам силни семейства) ще светне крушката(ще оцелее и ще изкарам мед).Освен това от коментарите на колеги съм останал с впечатлението,че и силни семейства са си отивали.Точно в такива моменти осъзнаваш,че без да знаеш механизмите няма да стане само със "силни" семейства.Когато започнах да се занимавам със земеделие изчетох сума ти книги и стари и нови.Общото което между тях е че практиката се ориентираше според достигнатото ниво на химическата и земеделската промишленост.Като цяло нямаше нищо ново или поне ново в смисъл да разклати устоите на "удобно" утвърдените стандарти.А нови неща има,само че не ги показват защото не са толкова "удобни". Може за някои да изглежда дребнаво да ровиш нещо щом работи,само че няма вечни неща и ако нямаш представа за механизма и как да го ремонтираш си зависим и в неудобно наведена позиция.Аз нямам проблеми с английския и ще усвоя пчеларските термини,но това не е решение.Решение би било тези неща да са познати на широк кръг от хора и всеки да обсъжда въпросите за да се разкрият истините.
    П.С. И най-глупавия пчелар е в състояние да види нещо,което "умните" не са успели,затова всеки е добре да участва в такива дебати.Казвам това защото не се имам за много "умен" пчелар

  7. #17
    Потребител
    Регистриран
    17.04.2014
    Мнения
    61
    Пчеларски район
    с.Крушаре , обл.Сливен
    Здравейте,моляокойто от вас е запознат да ми каже каква болест е тази и дали е опасна и заразна за другите ми кошерчета.
    Един от кошерите ми загива въпреки че си има всичко,включително и майка и пило.Има едни черни пчели и живи и мъртви и едни избелели,и запечатаното пило е като развалено. ЩО за случка е това

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от tanasko Виж публикацията
    Здравейте,моляокойто от вас е запознат да ми каже каква болест е тази и дали е опасна и заразна за другите ми кошерчета.
    Един от кошерите ми загива въпреки че си има всичко,включително и майка и пило.Има едни черни пчели и живи и мъртви и едни избелели,и запечатаното пило е като развалено. ЩО за случка е това
    Колега, прочети тази тема:

    http://pchelari.com/forum/showthread...t=Гнилец

    Това, за разваленото пило е тревожно - какъв му е цвета? бял или кафяв? има ли миризма на кисело/вкиснато?
    Би трябвало бързичко да се обърнеш към ветиринарният лекар, или поне към някой опитен пчелар в близост.
    Дано да не е това което "звучи" на пръв прочит(Американски гнилец), би могло и да е Европейски гнилец, но ако е АГ - да, опасно е за другите ти кошери, точно за това намери някой на място да установи(до колкото е възможно), какво точно е!

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    04.12.2013
    Мнения
    2
    сигурно, става въпрос за простиване на пилото ЕГ,Виж пилото и ако е много зле претопявай го всичкото чисти дезинфикцирани пити антибитик в сиропчето и ако има много пчели ще се оправи обаче задължително унищожавай болното пило.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Действай на сигурно колега, за един кошер който за този сезон така или иначе няма шанс не поемай риск. Надвечер вадиш рамка по рамка, прьскаш с вода да не се разлитат, на един куп и клечката, рькавиците сьщо в огьня. Кошера обгаряш добре и го махаш, преваряваш клещите и рамкоповдигача и като се затопли петьк разгледай пилото по другите кошери.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 2 от 11 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •