Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 99 от 100 ПърваПърва ... 4989979899100 ПоследнаПоследна
Резултати от 981 до 990 от общо 991
  1. #981
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    Някой да препоръча (от личнн опит/работа) КАСЕТЪЧНА центрофуга 8/16 или по голяма безпроблемно работещо доказала се?
    Ще върти само пълни новоизградени плодникови ДБ рамки.
    Имам радиална центрофуга,но ме мога да въртя пълни плодникови рамки ДБ (5 тела хоризонтално). Много се късат,или не се центрофугират добре заради ниската скорост.
    Плодниковите дб не се ли центрофугират винаги хордиално без значение от типа центрофуга? В смисъл, ако се късат в радиалната, не би ли трябвало да се късат и в другата?

  2. #982
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Перка, хордиалната вади меда при ниска скорост. На практика касетъчната е хордиална, която сама си обръща питите. Страничните мрежи/решетки подпират питата и донякъде я пазят да не стане на парцали. Естествено, пчеларя винаги може да се "постарае"

  3. #983
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Плодниковите дб не се ли центрофугират винаги хордиално без значение от типа центрофуга?
    Не, не се центрофугират "винаги" хордиално, по простата причина, че производителността спада. Хордиално се въртят в малките центрофуги, в които конструктивно не е възможно да се подредят за радиално въртене. За стари пити (плодникови)не е проблем въртенето, преценявайки скоростта, но при нови.... Ти нали си купи някаква нова центрофуга с екстри, тя как ги върти, т.е. как се подреждат?

  4. #984
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Не, не се центрофугират "винаги" хордиално, по простата причина, че производителността спада. Хордиално се въртят в малките центрофуги, в които конструктивно не е възможно да се подредят за радиално въртене. За стари пити (плодникови)не е проблем въртенето, преценявайки скоростта, но при нови.... Ти нали си купи някаква нова центрофуга с екстри, тя как ги върти, т.е. как се подреждат?
    Не предполагах, че има толкова големи центрофуги позволяващи радиално въртене на ДБ поради 2 причини:
    1. Като знам какво става с новоизградените магазинни при радиалното, недоумявам как биха произвели такава центрофуга. То плодниковите такива, сигурно ги прави на пастет...при хоризонтално обтелване де, за вертикалното не знам, може да е ок
    2. Толкова голяма и вероятно доста скъпа центрофуга, би трябвало да е насочена към сериозни медопроизводители. Е, без да се засяга някой, кой ще се занимава професионално с пчеларство и ще гони високи добиви и производителност, ползвайки дб плодникови рамки?

    Та от тук беше и въпросът ми към колегата Фри ФСБ, породен от явното ми невежество по въпроса. Сега ми се изясни всичко. Човека, поради проблема с късането, ще прави един вид даунгрейд, а не ъпгрейд както си мислех в началото. И все пак недоумението ми си остава де...


    п.с. а относно моята центрофуга Калине, редят си се стандартно. Магазинните радиално, плодниковите хордиално. Но вече обтелвам магазинните с 3 хоризонтални тела или по един друг начин. С два хоризонтални, не мога да изкарам слънчогледа от новоизградените

  5. #985
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Не предполагах, че има толкова големи центрофуги позволяващи радиално въртене на ДБ поради 2 причини:
    1. Като знам какво става с новоизградените магазинни при радиалното, недоумявам как биха произвели такава центрофуга. То плодниковите такива, сигурно ги прави на пастет...при хоризонтално обтелване де, за вертикалното не знам, може да е ок
    2. Толкова голяма и вероятно доста скъпа центрофуга, би трябвало да е насочена към сериозни медопроизводители. Е, без да се засяга някой, кой ще се занимава професионално с пчеларство и ще гони високи добиви и производителност, ползвайки дб плодникови рамки?

    Та от тук беше и въпросът ми към колегата Фри ФСБ, породен от явното ми невежество по въпроса. Сега ми се изясни всичко. Човека, поради проблема с късането, ще прави един вид даунгрейд, а не ъпгрейд както си мислех в началото. И все пак недоумението ми си остава де...


    п.с. а относно моята центрофуга Калине, редят си се стандартно. Магазинните радиално, плодниковите хордиално. Но вече обтелвам магазинните с 3 хоризонтални тела или по един друг начин. С два хоризонтални, не мога да изкарам слънчогледа от новоизградените
    Аз обтелвам вертикална и хоризонтално по 2 бр. за магазинни, а плодниковите 4 вертикално и 2 хоризонтално. Плодникови рамки въртя, след като подготвя зимуването в началото на септември. Тогава отнемам по 2-3 плодникови пити (12 рамки ДБ) и на определена бройка пчелни семейства си е цифра, която отнема доста време за центрофугирането. До преди около десетина години работех с 12 рамкова ценрофуга, която имаше кошници за 3 бр. плодникови рамки хордиално - мъка. Та си взех 44 рамкова, която върти плодникови 12 бр. радиално. Има една специфика, за която преди време, когато щеше да си купуваш центрофуга, бях споменал, а тя е че оборотите ги определям на око с първата партида на вида мед, като засилвам оборотите до момента, в който започнат да се появяват капки мед по стените на центрофугата, и спирам, когато спре да хвърля мед по стените. Нямам оборотомер, а и не ми е нужен, защото всеки мед е с различна консистенция, която зависи и от околната температура. Е, случвало ми се е да скъсам някоя друга пита, но в процентно отношение не е кой знае какво. В края на сезона, когато започнат да пълнят мед в строителната рамка (далака), съм се опитвал да въртя - абсурд. Направо ги пресовам и така извличам меда. А, да, относно "големите" производители, аз не се има за такъв, но времето ми за работа е ограничено в рамките на уикенда и като докарам стотина магазина, няма как да стане с малка центрофуга, въпреки всичко пак се бавим, и се е налагало да включвам в употреба и 12 рамковата, но по рядко.

  6. #986
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Аз обтелвам вертикална и хоризонтално по 2 бр. за магазинни, а плодниковите 4 вертикално и 2 хоризонтално. Плодникови рамки въртя, след като подготвя зимуването в началото на септември. Тогава отнемам по 2-3 плодникови пити (12 рамки ДБ) и на определена бройка пчелни семейства си е цифра, която отнема доста време за центрофугирането. До преди около десетина години работех с 12 рамкова ценрофуга, която имаше кошници за 3 бр. плодникови рамки хордиално - мъка. Та си взех 44 рамкова, която върти плодникови 12 бр. радиално. Има една специфика, за която преди време, когато щеше да си купуваш центрофуга, бях споменал, а тя е че оборотите ги определям на око с първата партида на вида мед, като засилвам оборотите до момента, в който започнат да се появяват капки мед по стените на центрофугата, и спирам, когато спре да хвърля мед по стените. Нямам оборотомер, а и не ми е нужен, защото всеки мед е с различна консистенция, която зависи и от околната температура. Е, случвало ми се е да скъсам някоя друга пита, но в процентно отношение не е кой знае какво. В края на сезона, когато започнат да пълнят мед в строителната рамка (далака), съм се опитвал да въртя - абсурд. Направо ги пресовам и така извличам меда. А, да, относно "големите" производители, аз не се има за такъв, но времето ми за работа е ограничено в рамките на уикенда и като докарам стотина магазина, няма как да стане с малка центрофуга, въпреки всичко пак се бавим, и се е налагало да включвам в употреба и 12 рамковата, но по рядко.
    При теб основните са магазинните. То в края на сезона всеки върти някакви плодникови ако е с дб. Но при все че ти е голяма центрофугата, 12бр. не са много. А я си представи че работиш само с плодникови, колко време ще ти отнеме за да си извадиш меда и колко ще остане по питите недоизцентрофугиран...но както и да е, колегата явно си има някаква схема която го устройва

  7. #987
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    При теб основните са магазинните. То в края на сезона всеки върти някакви плодникови ако е с дб. Но при все че ти е голяма центрофугата, 12бр. не са много. А я си представи че работиш само с плодникови, колко време ще ти отнеме за да си извадиш меда и колко ще остане по питите недоизцентрофугиран...но както и да е, колегата явно си има някаква схема която го устройва
    А ако работиш с лежак ? А с корпусен ДБ? Всеки си знае бе Перо! Центрофуги да Господ разни. Човека си е решил и търси начин да реализира намерението си.

  8. #988
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Аз напълно подкрепям Калинския, че трябва да има визуален контакт с продукта, сиреч меда. И наистина тия предварително запаметени програми с дигитални програматори са малко в повече за нашего брата.
    Бая народ изрева от тях. А аз съм изпадал в доста куриозни ситуации.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #989
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    А ако работиш с лежак ? А с корпусен ДБ? ....
    Е и аз това казвам де, представи си че работиш само с плодникови какво гърбене ще бъде и колко време ще губиш за центрофугиране. Между другото, точно с корпусни ДБ работи колегата на 99% инак тия пълни новоизградени рамки от къде ще се появят. Аз примерно ако съм, ако реша да се самоизтезавам по такъв начин, по-скоро ще си променя начина на обтелване на рамките отколкото да купувам нови центрофуги, само за да установя, че не ми се решава проблема по този начин.

    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Аз напълно подкрепям Калинския, че трябва да има визуален контакт с продукта, сиреч меда. И наистина тия предварително запаметени програми с дигитални програматори са малко в повече за нашего брата.
    Бая народ изрева от тях. А аз съм изпадал в доста куриозни ситуации.
    Така е Тянка, така е брат. Впрочем, аз нямам предварително зададени програми, само повторение на последното въртене. Дай някой куриоз от практиката, за да се посмеем

  10. #990
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    236
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    А лично ти как констатира,че не се решава проблема по този начин, с хордиална центрофуга. Лични впечатления или .. ?

 

 
Страница 99 от 100 ПърваПърва ... 4989979899100 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •