Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 18 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 179
  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740

    Преградни дъски

    Не намерих тема за преградните дъски и създадох тази. Ако има вече създадена, нека бъде преместена там.
    Направих си такава преградна дъска за рутов корпус от 20 мм фибран и кабелен канал 20х20. И нали съм новобранец, да попитам дали ще върши работа?

    преградна1.jpg

    преградна2.jpg

    преградна3.jpg

    преградна4.jpg
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Едва ли, някой пчелар да е работил с такива преградни дъски. Ти ще си първият и ще споделиш впечатленията си от тях.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Така няма да станат. Канала трябва да е доста по "нисък" там където ляга върху релсата на корпуса. Както е на снимката ще стърчи над корпуса.
    Силните семейства гризят фибрана. Слабите не го закачат много.
    Гледайки "ушите" колко малко стърчат ми се струва, че си изрязал фибрана плътно по вътрешния размер на корпуса. Ако е така ще го заклеят.
    Колко ти излиза стойността на една такава дъска.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.06.2014
    Мнения
    466
    Пчеларски район
    гр Aприлци
    От 2 години си правя преградни дъски от фибран ! Идеята я почерпих от Дамян. Фибрана в рамка, иначе го започват по ръбовете !

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    18.12.2014
    Мнения
    36
    Пчеларски район
    София
    IMG_8188.jpg
    Ето това направих аз, от един лист фибран, който струва 3,30 ми излизат 5 преградни дъски.
    От централна гара в София оня ми иска 6 лв за преградна дъска

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    И аз ги правя от фибран, но отгоре залепвам горна летвичка на рамка, а може и права летва, с дебелина да стига на 1-2мм от горния край на сандъка.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Така няма да станат. Канала трябва да е доста по "нисък" там където ляга върху релсата на корпуса. Както е на снимката ще стърчи над корпуса.
    Силните семейства гризят фибрана. Слабите не го закачат много.
    Гледайки "ушите" колко малко стърчат ми се струва, че си изрязал фибрана плътно по вътрешния размер на корпуса. Ако е така ще го заклеят.
    Колко ти излиза стойността на една такава дъска.
    При това положение, като я сложа, е наравно и с горния и с долния ръб на ЛР корпус. Не ми пречи да отнема на фрезата краищата и да легнат по-ниско. Фибрана наистина е плътно по корпуса, веднага позна! И то доста плътно /трудно влиза/, за да не се напъват да заклейват.
    Тази зима ще е така, защото семействата са на един корпус и са по-скоро отводки на по 6 - 9 рамки, нека са добре уплътнени. Напролет, ако ги заклеят до степен да няма вадене, за следващата зима ще взема мерки. Мисля тези фибранни дъски да ги ползвам само, докато е зима, после ще сложа старите, направени от плодникови рамки.
    За стойността ще трябва да погледна фактурите, за да съм точен. С гледане в тавана ми се струва да е около лев и половина на брой с ддс.
    На тегло са екстра - сам като акробат нося три големи кашона със 120 бр. общо вътре.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    И аз ги правя от фибран, но отгоре залепвам горна летвичка на рамка, а може и права летва, с дебелина да стига на 1-2мм от горния край на сандъка.
    Кабелния канал те спасява от нуждата да правиш горна летва. Равнява се точно по горния край на корпуса, да съм искал, толкова точно трудно щях да го направя. Освен това има вътрешни ръбове по дължината си, предвидени за капака на кабелния канал. Когато намушвам плоскостта в профила, тези ръбове си правят легла в мекия фибран и няма нужда от лепене или винтове - стои здраво и трудно се вади. Мързелива работа, дано да е сполучлива.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan Mankov Виж публикацията
    От 2 години си правя преградни дъски от фибран ! Идеята я почерпих от Дамян. Фибрана в рамка, иначе го започват по ръбовете !
    Евентуално може да се обиколи с още от кабелния канал, ама и той пари струва. По-скоро дали да не се намажат ръбовете с нещо като полиуретаново или друго някакво втвърдяващо лепило, за да станат по-твърди? Био пчеларите и еко маниаците да не четат!
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    23.11.2014
    Мнения
    290
    Пчеларски район
    krivodol
    Аз пък ползвам Бургаските пластмасови основи,вършат чудесна работа и екстрата е че ако в даден момент на сем.му стане тясно,ще не ще започва да усвоява и преградната.Не че агитирам за работа с подобни основи,аз лично съм разочарован от тях и с нетърпение очаквам да свършат, че се набих със сериозна бройка.

 

 
Страница 1 от 18 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •