Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 85 от 147 ПърваПърва ... 3575838485868795135 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 841 до 850 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #841
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Принципно вьпреки многото работа идеята би трябвало да даде резултат. Пролетното третиране по вьзможност обаче се избягва, отслабваш кошера точно преди медосбора. По добре си свьрши добре работата на есен, когато няма пило.

    Аз си мислех наскоро за да избегнем замьрсяването на храната и воська при третиране, няма ли да е вариант да имаме един оборотен кошер с рамки в който да трьскаме пчелите, да третираме и после да ги врьщаме в техния кошер. Верно много труд, но може и да се измисли някаква хитрост в тази насока. Идеята е да се третират само пчелите, но не и рамките.
    Винаги може по-добре.

  2. #842
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Искам малко да отклоня обсъжданията по темата в една друга, много важна според мене насока - ИЗМЕРВАНЕ НА БРОЯ НА ЖИВИТЕ АКАРИ В СЕМЕЙСТВОТО !!!

    Защо смятам, че ИЗМЕРВАНЕТО Е МНОГО ВАЖНО?

    Ами защото ако няма акари, защо да се мъчим да третираме, и да губим време и пари? Базов принцип в медицината е, че се лекуват САМО БОЛНИТЕ, а не всички. Първо трябва да се диагностицира, че даден човек е болен от някаква болест, и чак тогава лекарите му предписват лекарства, които уж донякъде лекуват болеста, но в същото време нанасят една камара други щети на организма. При пчелите е същото - защо профилактично да ги третираме, ако не са болни? Защо да им нанасяме щети на организма, ако не са болни? Нали така вместо да подобрим здравето на семейството, всъщност ще го влошим.

    Втората полза от ИЗМЕРВАНЕТО НА БРОЯ НА АКАРИТЕ се явява тогава, когато дадено семейство вече сме го третирали. Как да разберем, че то ВЕЧЕ НЯМА АКАРИ? Замисляли ли сте се, че това с белите подложни листи хартия измерва КОЛКО АКАРИ СА ИЗБИТИ ОТ ТРЕТИРАНЕТО, а не колко са останали живи. Дори и да приемем, че пчелара е съвестен и наистина прави третирания, и наистина слага бели листи и вижда колко много акари е избил, това помага ли му с нещо? Твърдо НЕ !!! Пчеларя се успокоява, че е избил уж много акари, но си няма никаква представа КОЛКО СА ОСТАНАЛИ ЖИВИ. И после идва зимата с огромната смъртност или със синдрома на празния кошер, и пчеларя писва до небесата и започва да изнудва държавата да ми заплати загубите. Тъжно, но това са факти от действителноста .......

    ИЗВОД:
    ИЗМЕРВАНЕТО НА БРОЯ НА ЖИВИТЕ АКАРИ В СЕМЕЙСТВОТО Е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ВАЖНО ЗА ВСЕКИ ЕДИН ПЧЕЛАР !!!


    Ако акарите са малко или ги няма - НЕ СЕ ПРАВИ ТРЕТИРАНЕ !!!
    Ако са много - САМО ТОГАВА СЕ ТРЕТИРА !!!
    След третирането се прави НОВО ИЗМЕРВАНЕ, и ако все още има живи акари, сменя се метода/лекарството и се ТРЕТИРА ОТНОВО!!!

    Ето това е вярната логика. Това е вярната КОНЦЕПЦИЯ ЗА БОРБА С АКАРА и тя трябва да се популяризира. Трябва да залегне в учебниците по пчеларство. Трябва всички пчеларски учени да я разказват в лекциите си пред пчеларите. Ако всичко това се направи като концепция, то тогава ЗИМНАТА СМЪРТНОСТ ЩЕ БЪДЕ СИЛНО РЕДУЦИРАНА!!! Синдрома на празния кошер ще остане в историята или най-малкото вече ще се появява МНОГО ПО-РЯДКО.

    Въпросът е: Има ли ЛЕСНИ И БЪРЗИ МЕТОДИ за ИЗМЕРВАНЕ на живите акари в семейството?
    Отговорът е: Да, има лесни методи, и аз предлагам това да го обсъдим в следващите постинги.

  3. #843
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Историята с Манол от Странджа може би нямаше да се случи, ако есента той беше измерил колко живи акари има в семействата му. Също така и други мои колеги нямаше да си изгубят целите пчелини, ако при зазимяването бяха измерили количеството на живите акари. За това вече съм абсолютно сигурен, защото след случая с Манол аз отново звъннах и разпитах двама мои колеги със 100%-ова смъртност през минали години, за да ги разпитам още веднъж с подробности какво точно се е случило и как се е развила цялата история. И ето какво научих:

    1. И двамата есента НЕ СА ТРЕТИРАЛИ против акар. Те не ходят по форуми и не са наясно с ИСТИНСКАТА ОПАСНОСТ от вароатозата. Чували са от приятели или са чели от пчеларските вестници, че трябва да се третира, но в личната им ценностна система това знание е останало на много ниско ниво (с нисък приоритет). Икономията на 20-30 лева за препарати им се е видяла по-разумно решение. Не са осъзнавали колко е опасно да не се третира, защото са се самозаблуждавали със разсъждения от типа "абе аз съм пчелар от ХХ години ........." Това сме го чували и друг път, нали .......

    2. И двамата през есента НЕ СА ТРЕТИРАЛИ против нозематоза. Логиката и разсъжденията им са подобни на тези от горната точка......

    Резултата вече го знаем:
    - Странджа - съгласно информациите от медиите от 4000 кошера в региона, 2000 вече са умрели, и не се знае още колко ще умрат през март и април.
    - Единия колега - от 50 кошера 50 са умрели. Това преди 3 години.
    - Другия колега - от 200 кошера са останали живи само 6. Това преди 2 години.
    - Имам и трети колега по програмите - от 30 кошера е останал жив само 1 (миналата зима), но този колега е фрапиращ случай - той икономисва дори и подхранването на пчелите. Тоест оставил ги е съвсем на произвола на съдбата. Той е от хората, които си представят че трябва само да си купят кошери и семейства (с пари по програмите), и меда сам ще потече в тенекиите.

  4. #844
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Но нека да се върнем на ИЗМЕРВАНЕТО или ако ви харесва повече, нека да го наречем ПОСТАВЯНЕ НА ДИАГНОЗА.

    Към днешна дата има две МАСОВИ БОЛЕСТИ, от които според изказвания на учени са болни 100% от семействата в България. Това са НОЗЕМАТОЗАТА и ВАРОАТОЗАТА. Няма какво да си правим илюзии - нашите семейства със сигурност са болни от тези две болести, или дори и да не са - скоро ще се разболеят. При нозематозата имам предвид както АПИС, така и ЦЕРАНЕ.

    Измерване (диагностика) на нивата на тези болести ТРЯБВА ДА СЕ ПРАВИ ОТ ВСЕКИ, който иска да остане в пчеларския бизнес и да го развива и печели. Ако някой си мисли, че точно на него ще му се размине, значи ЖЕСТОКО СЕ ЛЪЖЕ. Въпрос на време е да му се случи, и оправдания от типа "абе аз съм пчелар от 30 години и такова чудо не е имало", са една голяма САМОЗАБЛУДА.

    ИЗМЕРВАНЕ НА НИВАТА НА НОЗЕМАТОЗАТА
    Няма лесен начин това да се направи в домашни условия. Трябва си изследване от специализирани лаборатории, и средства за това не трябва да се жалят. Лошата новина е, че тези изследвания са много скъпи. Добрата новина е, че може да се направи само ЕДНО ЕДИНСТВЕНО ИЗСЛЕДВАНЕ през есента, и това изследване да е върху СБОРНА ПРОБА от целия пчелин. И ако нивата са ниски, достатъчно е само профилактично третиране с НОЗЕВИТ+. Ако са високи - СПЕШНО ТРЯБВА ДА СЕ ПРЕДПРИЕМАТ МЕРКИ с по-силни препарати, ако трябва дори и с антибиотици въпреки забраната в законодателството. Естествено трябва да се предприемат мерки тези антибиотици да не попадат в стоковия мед, но тука вече пчеларя може да го реши този проблем. Важното е СЕМЕЙСТВАТА ДА ОСТАНАТ ЖИВИ, защото алтернативата е пчеларя да се върне в 1-ви клас и да загуби 3-4 години за възстановяване на бройката на семействата на предишното ниво. И ако за хоби пчеларите това все пак е възможно (възстановяването), то за бизнес пчеларите това няма как да стане. При тях фалита е 100% сигурен, заедно със загубване на жилище, кола и каквото друго там е заложил за кредита. Тоест - сриване на целия живот на пчеларя с всичките му последици за бъдещето на семейството и на децата му.

    Достатъчно сериозно ли ви изглежда това?
    Струва ли си да си опропастите живота, в името на една криворазбрана икономия от около 2-3 лева на кошер на година?


    ИЗМЕРВАНЕ НА НИВАТА НА ВАРОАТОЗАТА
    Това ще го бистрим в следващите постинги.

  5. #845
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ако акарите са малко или ги няма - НЕ СЕ ПРАВИ ТРЕТИРАНЕ !!!
    Ако са много - САМО ТОГАВА СЕ ТРЕТИРА !!!
    След третирането се прави НОВО ИЗМЕРВАНЕ, и ако все още има живи акари, сменя се метода/лекарството и се ТРЕТИРА ОТНОВО!!!

    Ето това е вярната логика. Това е вярната КОНЦЕПЦИЯ ЗА БОРБА С АКАРА и тя трябва да се популяризира. Трябва да залегне в учебниците по пчеларство. Трябва всички пчеларски учени да я разказват в лекциите си пред пчеларите.
    Няма такъв глас който да бъде чут, ако никой не слуша.
    Това е INTEGRATED PEST MANAGEMENT и специално за пчеларството, това е грамофонна плоча, която се върти от 20 години.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #846
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    - Имам и трети колега по програмите - от 30 кошера е останал жив само 1 (миналата зима), но този колега е фрапиращ случай - той икономисва дори и подхранването на пчелите. Тоест оставил ги е съвсем на произвола на съдбата. Той е от хората, които си представят че трябва само да си купят кошери и семейства (с пари по програмите), и меда сам ще потече в тенекиите.
    Такива псевдо пчелари сами ще отпаднат от пчеларството просто защото не са пчелари . А те са доста !!!
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  7. #847
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Смятам че на ето това тук му е мястото.
    Нека го прочетат всички, които си мислят, че болестите (патогените/проблемите) при пчелите се свеждат до вароатоза и нозематоза. Всъщност, дори наскоро преименувания трипанозом Lotmaria passim (преди Crithidia mellificae), се явява най-преобладаващия и многочислен паразит в пчелния организъм след вирусите.
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #848
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз говоря основно за тези 2 болести, защото те нанасят най-големи щети на пчеларството, и като такива познаването им от всеки един пчелар си е направо ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. Аз лично този факт го осъзнах в един много начален етап от моето израстване като пчелар, и от тогава до ден днешен не съм пропускал нито едно пролетно или есенно третиране. И пу, пу, пу - досега съм съумявал да опазя зимната си смъртност на нива под 10%. Нямам никаква гаранция за в бъдеще, но до момента мисля че правя правилните неща. Учудва ме обаче факта, че има много на брой дългогодишни пчелари със самочувствие, които все още не са осъзнали тези елементарни истини.

    Та според мене си има няколко нива на осъзнаване на всеки един пчелар, и за изкачване на по-високо ниво не са важни годините, а жаждата за знания и способноста човек да си вади поуки от грешките на другите, а не от собствените си грешки. Както казва доктора от Павликени - всеки пчелар трябва сам да си измине собствения си път, но по този път някои пчелари бягат бързо, а други се влачат като костенурки. Има и трети, които са се запънали като магаре на бързей, и само знаят да реват по медиите колко им е лошо положението......

    Та по въпроса с осъзнаването - няма как всеки един пчелар да достигне до висша степен на осъзнаване. Един живот не е достатъчен за това. Достатъчно е да достигне до някакво сравнително разумно ниво, което да му гарантира безпроблемен бизнес да кажем в 99% от случаите. За останалия 1% си има научни работници, които можем да ги помолим да ни помогнат, ако случайно съдбата ни захвърли и ние попаднем в този 1%. Ето например Scutellator-a е такъв един човек, който се опитва да ни отвори очите, и който може да ни помогне в такива форсмажорни ситуации.

  9. #849
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз говоря основно за тези 2 болести, защото те нанасят най-големи щети на пчеларството.
    Точно това се опитвам да опровергая, в частност Нозематоза.
    Пчеларя вижда диарични петна и/или необяснимо отслабване на семействата и решава (мятайки боб), че това е Нозематоза (че какво друго би могло да бъде???) и третира (ако въобще си направи труда) с лекарство за "грешната" болест (т.е. не тази със най-голямо съучастие).
    Има и няколко други по-опасни (или поне също толкова) и по-разпространени от нозема патогени, причиняващи същите или подобни клинични симптоми, които непонятно за мен защо масово се пренебрегват.
    Напр. във средното и дебелото черво на пчелите трипанозомите са много по-многобройни от нозема ( засега ролята им не е ясна, но е доказано че в комбинация със стрес и/или хранителен дефицит водят до масова зимна смъртност). А Амебозата може да бъде много по-опустошителна от Нозема, като в някои региони (по-влажните) е също толкова разпространена.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #850
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Дайте да видим какви са тези начини за определяне на живия акар в кошера, защото аз от няколко формули на база свободно падащия акар друго не знам.
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 85 от 147 ПърваПърва ... 3575838485868795135 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •