Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 170
  1. #31
    Наблюдател
    Регистриран
    01.02.2012
    Мнения
    40
    Кандо, благодаря за отговора! Иска ми се да разясниш малко повече за разстоянието между двете ХР, защо се налага да е поне 7 см? Интересува ме също така дали намираш разлика в използването на двойна ХР и другия вариант с мрежестия отвор.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от ludiqmaks
    Aleksey Сподели ти как определяш къде да са медовите корпуси според различните паши,защото при мен почти всички паши присъстват
    Извинявай за закъснението-пропуснал съм въпроса.
    По принцип след всяка паша силното семейството отслабва до известна степен и ако следващата паша е след десетина дена семейството няма да е готово за нея или ще събере малко.Ако се застъпят две паши(рапица акация)семейството ще отслабне още повече.
    Между рапицата и акацията магазините при двумайчното семейство се поставят м/у двете майки така долната майка участва в пашата,а горната набляга на пило.След пашата плодниците се ротират-долната майка става горна,а горната долна.След следващата паша пак се ротират.Демек едната майка винаги е помощна.При последната паша(слънчоглед) магазините отгоре и едната майка аут.Така всички пчели участват в медосбора.

  3. #33
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Aleksey, много полезни тънкости. Ще трябва да се пробва...
    Благодарско!

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Kavezu
    Иска ми се да разясниш малко повече за разстоянието между двете ХР, защо се налага да е поне 7 см? Интересува ме също така дали намираш разлика в използването на двойна ХР и другия вариант с мрежестия отвор.
    За разстоянието м/у двете ХР, го знам от колега и не съм пробвал с единична ХР - има разлика дали разделяш майки в хоризотално пространство или вертикално. При разположението на майките една над друга вероятноста да се срещнат при ХР е едно на хиляда, но не така стои въпроса при разделяне в общ плодник. Вероятноста да се засекат на ХР не е малка - дали е възможно да се наранят през решетката не знам със сигурност, но можем да го предположим, ала дори да не се случи това, то се създава друг проблем, майките тъй като се засичат една друга, изпадат в един вид стрес, като така се създава и стрес в семейството, и почти е сигурно, че пчелите ще погубят едната майка. За това, за гаранция се слагат две решетки или една двойна - м/у тях може да поставиш примерно две пити, пчелите ще си ги заредят с какво им хареса, но знаеш, че майките дори няма да се надушат една, друга.

    Мрежеста преграда не съм ползвал, защото все още не съм си направил такива и не мога да дам впечатление при сравнение на двата вариянта, но едва ли ще има значителна разлика, а и по-важното е, че трябва да имат ХР над плодника, инак е ясно, че ще се срещнат в магазина.

    Обаче да ти кажа нещо друго - не знам точно каква ти е идеята, но това, което си намислил, да разделяш ДБ вертикално, ако е за основни семейства, за медосбор според мен не е работа. 12 рамков ДБ идва тесен за една майка, камо ли за две - а ако са толкова мършави майки, че да им идват в много 10-12 рамки и да не могат да ги осеменят, то двумайчиното отглеждане едва ли ще реши проблема.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #35
    Потребител
    Регистриран
    28.05.2012
    Мнения
    73
    Пчеларски район
    Пловдив
    В книгата "Необичайни и ефикасни пчеларски практики"


    е обяснен метод за двумайчино отглеждане, като се ползват не вертикални, а хоризонтални ХР за отделяне на двете майки. Доколкото разбрах, за всяка майка има по един ДБ плодник, а върху двата плодника се поставят магазините, а от време на време плодниците се ротират.
    Описано е както е споменато в темата, че първо се уеднаквява миризмата и после се поставя ХР. Когато няма паша, кошера се отглежда като двусемеен, а когато има, като двумайчин. Майките трябвало да са на една възраст, защото в противен случай по-младата имала по-силни феромони и по-старата загивала.
    От няколкото страници обяснение всичко изглежда много хубаво.

    По-горе в темата срещнах въпрос относно отглеждането на двумайчини семейства в ЛР кошер и последвалото обяснение, че е безумие. Така ли е наистина? Като си помисля, като отделя по 2 корпуса за плодници на майка, то става 4 корпуса плодници и после със стълбата обслужване на магазини и прочие.. )

    И сега, както се бях ориентирал в ЛР отглеждане, в един момент излиза, че трябва да си закупувам и ДБ кошери, ако искам да видя какво ще излезе с двумайчиното отглеждане.

    Ако на някой му е интересно, ще сканирам главата от книгата, ще й направя текстово разпознаване и ще пейстна тук.

  6. #36
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от ANIBAL
    Темата е наистина много актуална.Но е и стара.Още от първите пчелари.Мисля си ,че нашите учители също са се опитвали да увеличат продукцията си.Това може да означава много неща.Днес вече знаем със сигурност как да го направим.Един от начините е като използваме повече майки.За всички това значи само едно-Пило.Но различните системи дават различно решение на въпроса.В едни пилото предимно усилва основното семейство преди определен приод.При други самите пчели-летящи правят същото.При трети помощно семейство поема пило за да укроти роене.Въобще приложения най-различни.Най-подчертано практикуване с две майки има при система ЛР, ДБ и Лежак.При тези системи са налице фактори, които печелят от тази работа.Но на първо място самите конструкции са удобни за такова пчеларстване.В литературата са описани подробно как се действа при такава система.Важно е да се схване предназначението на това пчеларстване.При всички случаи, печелим ние пчеларите.По-точно нашите бюджети.
    Хубаво е да има конкретни въпроси,за да се ограничи диалога.
    Колега,всички системи многокорпусни кошери са много по удобни за две майки от ДБ и Лежак!!!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  7. #37
    Потребител
    Регистриран
    28.05.2012
    Мнения
    73
    Пчеларски район
    Пловдив
    а.., това вече е друго. Значи все пак има шанс да пробвам с ЛР.
    Правилно ли си мисля, че ще ми трябват 4 корпуса за плодници и 2 корпуса за магазини?
    А като практикувам подвижно пчеларство, спокойно мога да ги отделям двете майки/семейства на отделни дъна, за по-лесно транспортиране?

    Добре, в кой сезон трябва да започне подготовката за двумайчино отглеждане? Пролетта, лятото, есента?

    Вероятно след акацията, като си направя отводки, от тях да направя двусемеен кошер, който да стане впоследствие двумайчин и за късна паша да го включа в действие?

    Прегледетите на такива кошери ще питам, когато му дойде времето.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Farar
    Колега,всички системи многокорпусни кошери са много по удобни за две майки от ДБ и Лежак!!!
    не съм съгласен - би ли се аргументирал, защо смяташ така?
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  9. #39
    Потребител
    Регистриран
    28.05.2012
    Мнения
    73
    Пчеларски район
    Пловдив
    kando, при положение, че не си съгласен, вероятно ще бъде интересно да разберем и ние защо не си съгласен. После пък ще разберем и гледната точка на Farar и всеки ще си прави изводите.

  10. #40
    Потребител
    Регистриран
    15.02.2011
    Мнения
    55
    Пчеларски район
    Чирпан, Ст.Загора
    Ами нормално е да не е съгласен - лежака е един от най удобните за двусемейно и двумайчино отглеждане, а с ДБ се работи не по различно от корпусната технология.




    така изглежда Двусемеен ДБ. Понякога събирам две отводки в един плодник разделени с вертикална ХР - ефекта е че става медовик след 3 седмици и вадиш мед още същия сезон от отводките и то в пъти над едномайчино семейство без подсилване.

    Както Митко споменава по нагоре - в обилна или продължителна паша пчелните семейства отслабват и стават неспособни да усвояват следващи паши а някои дори да се възстановят. В този момент се налага подсилване и всеки е съгласен че това са помощните семейства - самата техника и технология всеки си избира един решава двумесейни, друг двумайчини, трети ползва помощните семейства за пило и обиране на летящите пчели. Аз лично ползвам и трите. В зависимост от целите ми за конкретното семейство.
    Nil satis nisi optimum

 

 
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •