Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 56
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Хора направо не мога да ви разбера. Толкова труд и време да отделяте а и крайният резултат даже и на вас не ви харесва, за една основа която стува 0,13лв при положение, че имате восък. А и качеството е гарантирано.
    Не им хресва крайният резултат ,но нали е казано: нашето си е наше ,от него по-убаво нема.

  2. #42
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Не им хресва крайният резултат ,но нали е казано: нашето си е наше ,от него по-убаво нема.
    На мен времето и труда ми са по-скъпи! Казваш мойто хубаво, ама като импровизираш и правиш глупости няма да стане хубаво. А иначе восъка ми е перфектен и станаха страхотни основи(само остава и пчеличките да ги харесат)

  3. #43
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Аз вече се оборудвах с регулатор на напрежение 0- 220V / 2kW, прецизен елктронен термометър и един стар фритурник. При внимателно използване на регулатора, мисля че ще избегна опасностите от прегряването.
    Не смятам да правя стерилизация с него разбира се.

  4. #44
    Потребител
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    64
    Пчеларски район
    с.Брестово Ловешко
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Хора направо не мога да ви разбера. Толкова труд и време да отделяте а и крайният резултат даже и на вас не ви харесва, за една основа която стува 0,13лв при положение, че имате восък. А и качеството е гарантирано.
    +1
    Освен това в определена степен би могла да се намали необходимостта от восъчни основи ползвани за изграждане на магазинни рамки. Възможни варианти според мен:
    1.пластмасови полуизградени основи
    2.празни обтелени рамки без ВО /там дори и да има търтиев градеж не е проблем да се ползват за мед
    3.направата на ниски рамки - например тези които ползват надставки от 7см за да може ДБ плодникова да се сложи в ЛР корпус ако се обзаведат с ниски рамки с тънка горна летва, ще имаме поне 4 см открито пространство за градеж по тях.Те дори и без де се обтелват няма да се разпаднат в центрофуга, а освен това могат да се ползват за мед с пита в буркан или кой както си реши. Говоря за 7см просто защото колеги разполагат с такъв инвентар, но не пречи да станат такива корпуси от 8-9см. ТОва съвпада с резмерите на дъски от палета, а техните цени са ниски и т.н.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Вижте на снимката тъмните линии приличащи на корени.



    При топенето на восък , това е нещо нормално.

  6. #46
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Вижте на снимката тъмните линии приличащи на корени.



    При топенето на восък , това е нещо нормално.
    Това се случва само ако питата е била с основа и никога ако е далак или строителна рамка. Това което се вижда е восък на 2 пластта, а не водата. Нивото на водата е много по-ниско(ако това имаш предвид).
    Горният пласт е прозрачен, а долния е плътен жълт.
    Има много информация, че се образуват "жили" и разслояване когато в пчелния восък са добавени изкуствени восъци и мазнини. Вярвам, че е това, но може и да греша и да е от нещо друго.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Съгласен съм само с последните думи.
    Восъка , макар и добит от пчели има различни характеристики .
    Какво имам предвид -всичко е ,, от -до ,, .
    Температура на топене , тегло , йодно число , водно число , киселинно число , естерно число ,сапунено число .
    Така , че самият той е нееднороден на 100% .
    Зависи и от температурата на застиване.
    Успех в работата .

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Единствената причина за стерилизацията на восъка над 100 градуса са спорите на АГ, ако ги има във восъка. Това е оправдано, когато се произвеждат основи от восък, изкупуван от различни пчелари, без гаранция за липса на спори на АГ в него. Въпросът е, дали е оправдано да загряваме собствения си восък до 120 градуса, ако нямаме такова заболяване в пчелина? Интересно е, ако се работи с професионално оборудване и се спазва методиката на Матеев за стерилизация на восъка до 120 градуса, какви промени настъпват в него?

  9. #49
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Цитат Първоначално публикувано от jorors Виж публикацията
    Хора направо не мога да ви разбера. Толкова труд и време да отделяте а и крайният резултат даже и на вас не ви харесва, за една основа която стува 0,13лв при положение, че имате восък. А и качеството е гарантирано.
    Начинаещите пчелари нямат восък първите години,принудени са да купуват.И тъй като купения е твърде вероятно да е с бонуси,които могат да са фатални за целия пчелин, това налага стерилизация.

  10. #50
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Аз вчера си поиграх доста с новопридобитата преса за ВО и за разтопяване на восъка използвах фритюрник, който много бързо разтопяваше восъка и когато леко заври повърхността на течността, изключвам фритюрника и изчаквам да се поутаят боклуците, ако има такива и загребвам с черпака.
    Впрочем,ако е за разтопяване,най-удобно е в млековарка.От тези с водните ризи.Няма шанс да го изпържиш.Ако пък и му сипеш течност,загряваща до 120 градуса-те ти евтин стерилизатор.Например две части вода и една пропилен-гликол/завира на 188,2 градуса/.Ще трябва да се пресметне точно.Някъде към 2,2 към 1 в полза на водата.Проблема е,че по-голяма млековарка от 3,5 литра май няма,но за хоби става.Нещо такова
    http://shop.elekom.bg/index.php?main...roducts_id=514

 

 
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •