Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 78
  1. #61
    Наблюдател
    Регистриран
    29.10.2010
    Мнения
    1

    Пчеларството като бизнес

    Г-н Николов,
    Приветствам начинанието ти,аз от15г съм пчелар любител и когато
    започвах един възрастен пчелар ми каза един виц
    ,,Пасели на една полянка една овца и една пчела ,
    Пчелата си бръмкала от цвят на цвят и поздравила овцата ,
    -здравей аз тази година ще направя моят чорбаджия БОЛЯРИН
    Овцата не и обърнала внимание и пчелата пак и повторила същото,
    Но овцата си пасяла и никакво внимание,след няколко натрапчиви
    повтаряния на пчелата овцата и отвърнала че тя нейния чорбаджия
    никога не го е правила БОЛЯРИН но и гладен него е оставила,,
    Сигурен съм че всеки от нас е имал доста разочарования но пробваш
    по малко от всичко което чуеш,прочетеш и като придобиеш опит може
    и да станеш БОЛЯРИН. Желая ти успех в начинанието.

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    А , че той Николов след 3 /три/ дена присъствие във форума му се поизясниха нещата и предполагам че е отишъл да кешира в друг бизнес . Даже и мерси не каза за акъла дето му го дадохме тука .

  3. #63
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2013
    Мнения
    231
    Бъдещия колега! Днешният бизнесмен!!! Започвайки с занаята и предварително търсейки файдата с пчеларски бизнес трябва да изясните дали ви устройва армия на жилящите работници които искат непристанна грижа и какви са ви взаимоотношения с господ. Пояснявам, ако сте видяли или чули как лети пчела то мисля да ви посаветвам да намерите един пчелар с най малко 250 - 300 пчелни семейства, да поработите при него поне един сезон като чирак, без да вдигате главата и след това да се върнете в форума за да поговорим на същата тема. Иначе ще приличате на оскубано пиле, говоря за парите, а и ако сте в лоши отношения с господа то това което ще имате на есен може да нямате пролет. Мислите господине.

  4. #64
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    По темата-да можеш да станеш богат.Стига да правиш бизнес,а не да ги гледаш между другото.Ако имаш приблизително 200 бр. можеш да си докараш доход към 20 000 лв.И този доход,ако се сметне за реалното време което влагаш е близо 4 месеца-20 000:4=5 000 лв месечно.През другото време може да си изкараш някой лев от другаде.

  5. #65
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Във всеки един бизнес човек може както да забогатее, така и да се провали с гръм и трясък, губейки много пари. При това причината няма да е в бизнеса, а в самия човек - дали си прави добре сметката и дали взема правилни решения за управление на бизнеса си.

    Конкретно пчеларството е труден бизнес, особенно когато се работи с много кошери. Допълнително затруднение идва и от факта, че трябва да се назначават работници-пчелари, които са трудно управляеми. От една страна трябва да са компетентни, но от друга страна трябва стриктно да се подчиняват на приетата вътрешнофирмената концепция и идеология за пчеларстване. Другото трудно нещо в пчеларстването с много кошери е създаването на работеща информационна система, без която всичко ще потъне в анархия, която бързо-бързо ще доведе до провал на бизнеса.

    Представете си една съвременна куриерска фирма как би работила без информационна система - ха-ха никак......... Пратките ще пътуват по една седмица и 20% от тях ще се губят или ще отиват при грешен човек. Това сме го играли преди 20-30 години с Български пощи......

    Няма съвременен бизнес, който да е успял, ако не оперира със сложни информационни системи и всякакви компютърни програми. Но доколото в пчеларството такива няма или почти няма, на човек ще му се наложи сам да си организира информационната система, и точно в това е най-голямото предизвикателство. Или организираш работеща информационна система, или се отказваш от сложността на бизнеса и го редуцираш до едно по-ниско ниво (50-100-200 кошера), което да можеш да го овладееш без компютри и без наети работници.

  6. #66
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско

  7. #67
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Ristis Виж публикацията
    Чудесна лекция, браво за линка. Трябва да се премести в раздел Стратегии за пчеларстване.

  8. #68
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Яаа, чи то тука рязано направо с хоби Щилка бе.
    Последните четирима участника в темата!
    Да ви припомня конкретния въпрос от който тръгва всичко. Някой си е виждал кошер от 50 м и няколко месеца мисли дали ще има "файда" да курдиса 100-150 сандъка на няколко декара до борова гора и да впрегне двама старци да опъват. Айде сега отговаряйте конкретно, без бакалски сметки и икономически теории. И пак да ви припомня, че доста пчелари преди вас са си направили труда да отговорят конкретно, благодарение на което кандидат-предприемача в пчеларството се ориентира достатъчно бързо.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  9. #69
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Чудесна лекция, браво за линка. Трябва да се премести в раздел Стратегии за пчеларстване.
    Неработещи стратегии за пчеларстване. Пълно е със пчелари горещо препоръчващи някоя система, която всъщност дори не са пробвали. Ако я бяха пробвали, едва ли щяха да твърдят че я използват. А пък ако наистина я използват -ЕВАЛА. На мен преди години докато да стигна до 10-ия кошер ми се видя прекалено много работа, пък те щом успяват цялото стопанство да го гледат по този начин.... ( няколко пъти през сезона да се пренарежда всеки един кошер изцяло - всеки кошер да се разглобява и после всички (пълни) корпуси да се сглобяват в противоположния ред). ХА ХА. Стръв за балъци.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #70
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Учудващо е колко много стратегии за пчеларстване има, и колко малко от тях са описани във форума. Понеже съм любопитен и правя срещи с много хора, и от всеки един от тях научавам по нещо ново. И хората са си го открили сами, и си го ползват в големи мащаби, и въобще не им пука какво пише в пчеларските книги и какво - не.

    Два примера:
    Колега (всъщност няколко колеги) в медовите корпуси слагат специално изработени нестандартни пити с широчина ....... 40 mm. Измислили са си конструкция, изтествали са я, и след това са я въвели масово на 100%. Ползват я от години и цитират десетки преимущества, най-малкото от които е, че са забравили що е то ханеманова решетка и има ли тя почва у нас. Все пак си признават, че номера минава само с магазинни пити, защото другите стават много тежки и центрофугата ги къса.

    Колега (колеги) масово използват двумайчини семейства БЕЗ НИКАКВИ ПРЕГРАДИ МЕЖДУ ТЯХ. Е все пак има си ханеманови решетки, за да не се разхождат двете майки където си искат, но като цяло двумайчиното семейство е с ОБЩА МИРИЗМА, ОБЩИ СТАРИ ПЧЕЛИ и ОБЩИ ТРИ ЛР МЕДОВИ КОРПУСА, поставени по средата между долния ЛР плодник на едната майка и горния ЛР плодник на другата майка. Общото семейство надхвърля 80 000 пчели, и дори при оскъдна паша ПРАВИ ЧУДЕСА. Видях го на видеоклип - толкова много пчела пред единичен кошер не съм виждал. Кошера се вижда на заден план на 2-3 метра през плътна завеса от летящи пчели. Страхотна гледка. И докато всички във форума се оплакват, че тази година е трагична, аз за първи път чух от пчелар да казва "абе акацията добре се отчете, сега чакам да видя липата.

 

 
Страница 7 от 8 ПърваПърва ... 5678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •