Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 58
  1. #41
    Наблюдател
    Регистриран
    14.01.2016
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    Община Тунджа
    АЗ ГИ ПОЧИСТВАМ СЪС СОДА КАУСТИК И ПОСЛЕ ГИ ИЗМИВАМ ОБИЛНО С ВОДА. СТОЯТ НЯКОЛКО ДЕНА НА СЛЪНЦЕ И ТАКА СА ГОТОВА ЗА УПОТРЕБА. ИЗПОЛЗВАМ И ГОРЕЛКА НО ТЯ НЕ ПОЧИСТВА ТАКА ХУБАВО КАКТО СОДАТА.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от mytata77 Виж публикацията
    АЗ ГИ ПОЧИСТВАМ СЪС СОДА КАУСТИК.... .... НЕ ПОЧИСТВА ТАКА ХУБАВО КАКТО СОДАТА.
    Добре дошъл. След като си доволен от содата, напиши подробно как ги почистваш, за да си полезен на колегите които не са го правили, а четат и евентуално ще им се наложи да те питат уточняващо. Пиши с малки букви, също така. Успех.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #43
    Наблюдател
    Регистриран
    16.08.2014
    Мнения
    17
    Здравейте,
    Имам проблем на който не успях да намеря решение из форума.Наскоро си купих корпуси,някои нови други ползвани сезон - два. Оказа се,че някои са нападнати с от дървояд.Дали мога ли да ги обработя с нещо,което да не пречи в последствие като дойде време за заселване на пролет?Благодаря предварително.

  4. #44
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Д.Стоянов Виж публикацията
    Здравейте,
    Имам проблем на който не успях да намеря решение из форума.Наскоро си купих корпуси,някои нови други ползвани сезон - два. Оказа се,че някои са нападнати с от дървояд.Дали мога ли да ги обработя с нещо,което да не пречи в последствие като дойде време за заселване на пролет?Благодаря предварително.
    3-4% разтвор на сода каустик.

  5. #45
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    За дезинфекция става, но за дървояда? Преди време ми подариха един стар кошер, беше толкова надупчен! Опитах се да го реставрирам, но се отказах.
    Оказа се, че просто трябва да го направя от ново. Не знам какво да те посъветвам. Знам, че има препарати с които се третира дървесината против гниене, дървояди, мухъл.... но това е преди да бъдат нападнати. За кошери не съм убеден, че е уместно да се ползват. Може би само за краката.
    Ако не е много,може да направиш това което те предлага Искрен. Има клипове, в които съм гледал как ги вярят в казани от неръждавейка. После много хубаво измиване с вода, и съхнене. Ако решиш да го правиш, спазвай правилата. Гумени ръкавици, престилка, ботуши........
    Успех!

    Поздрави, Г. Георгиев

  6. #46
    Заслужил Автор
    Регистриран
    09.12.2014
    Мнения
    292
    Пчеларски район
    Хасково
    Ако се обработи със сода каустик, дървояда ще изчезне. От вън боя по твой избор, а отвътре семейството би трябвало да го пази от инвазии , ако е с акъла си.

  7. #47
    Наблюдател
    Регистриран
    16.08.2014
    Мнения
    17
    Благодаря за отговорите.Корпусите не са много наядени,но дървояда го има.Ще пробвам със сода.
    Поздрави

  8. #48
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от Д.Стоянов Виж публикацията
    Здравейте,
    Имам проблем на който не успях да намеря решение из форума.Наскоро си купих корпуси,някои нови други ползвани сезон - два. Оказа се,че някои са нападнати с от дървояд.Дали мога ли да ги обработя с нещо,което да не пречи в последствие като дойде време за заселване на пролет?Благодаря предварително.
    Здрасти. Вече си купил корпусите. Най добрия вариянт е свързан с най-голяма играчка. Намери казан, по възможност да събере поне половината корпус в някаква посока за да минеш само с едно въртене. На огнището, сода каустик и да заври. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ОЧИЛА НАДЕЖДНИ !!! Опаковай се добре, че горещата основа е сила!!! Топиш корпусите да поврат за 10-15 минути. Пада всичко до дърво!!! Когато боята започне да пада бавно, можеш да добавиш малко сода каустик. АГ не издържа на такива условия, дървоядите също. Обилно измиваш с маркуча. Можеш да ги намажеш вътре и с някаква киселина(оцет, лимонена...) за неутрализиране на остатъци от основата. Слънце, вятър да изсъхнат.Следва ремонт, кит, боя. По добро от това е клечката кибрит. И накрая, отиваш на изложението, виждаш корпуси по 13лв/бр.(сглоби си сам) и почваш да се чешаш по тимберицата и да се чудиш за какво ти е(това в главата)!

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Д.Стоянов Виж публикацията
    Здравейте,
    Имам проблем на който не успях да намеря решение из форума.Наскоро си купих корпуси,някои нови други ползвани сезон - два. Оказа се,че някои са нападнати с от дървояд.Дали мога ли да ги обработя с нещо,което да не пречи в последствие като дойде време за заселване на пролет?Благодаря предварително.
    Дървояда не го мори кезапа/сода каустик –NaOH / Мори го високата температура.Вариант 1 .Имаш приятел с дърводелски цех с камера за обезпаразитяване.Носиш ги там ,надувате да 120* ,дървояда изчезва яко дим .Вариант 2.Съд в който да събереш плодника +1см. ,пълниш с вода /H2O/,завираш до кипене на водата на ключ и въртиш плодника на 4–те му страни по 20 минути за сигурност . Дървояда отива в небитието. Ако се съмняваш за А.гнилец –тогава използваш сода .

  10. #50
    Автор
    Регистриран
    05.06.2015
    Мнения
    110
    Пчеларски район
    Лом
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Дървояда не го мори кезапа/сода каустик –NaOH / Мори го високата температура.Вариант 1 .Имаш приятел с дърводелски цех с камера за обезпаразитяване.Носиш ги там ,надувате да 120* ,дървояда изчезва яко дим .Вариант 2.Съд в който да събереш плодника +1см. ,пълниш с вода /H2O/,завираш до кипене на водата на ключ и въртиш плодника на 4–те му страни по 20 минути за сигурност . Дървояда отива в небитието. Ако се съмняваш за А.гнилец –тогава използваш сода .
    Опазил ни Господ от Американския вредител, но при него не е ли редно, ако се появи някъде да се унищожи целия кошер?
    изгаряне и т.н.

 

 
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •