Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 29 от 30 ПърваПърва ... 1927282930 ПоследнаПоследна
Резултати от 281 до 290 от общо 294
  1. #281
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Вчера около 17ч. изместих два кошера на около 50м.-60м. и нито една пчела не се загуби.Днес по обяд бях там дори и на старото място нямаше пчели,а очаквах да има някоя-друга търсеща на старото място.Да подчертая,че най близкия кошер от старото място е на 15м.Важно е при местене на къси разтояния,това да се случва над вечер(когато се приберат) за да могат пчелите да пренощуват на новото място и да се поуспокоят.

  2. #282
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Добре дошъл на новият бъдещ колега.
    Пишеш, че сте го местили в края на януари. От тогава този кошер нещо да е преглеждан? Имаш комшии които са пчелари, според мен някой трябва да го прегледа, и да ти обясни някои основни неща. Що се касае до прехвърлянето на пчелите в друг сандък, "нямаш проблеми" както писаха и колегите. Искам само да добавя, ако има възможност новия трябва да бъде същият цвят като стария. Това се отнася в случаите когато има повече кошери в пчелина. При повече кошери, има шанс ако новия е с различен цвят от стария, а до тях има друг кошер със същия цвят като старея пчелите да налетят в другия кошер, а не новия.
    Относно местенето, не разбрах питаш да го местиш след като го прехвърлиш? Ако е това, и искаш да го преместваш в твоя двор, хубаво би било да го местиш с по метър, метър и половина. Аз бих направил така, не бих искал пчелите ми да се лутат и да си търсят кошера вместо да носят по малко прашец и нектар рано пролетта.

    Поздрави, и ЧЕТИ, ЧЕТИ, ЧЕТИ.......... Г. Георгиев

  3. #283
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Боби,обясни на колегата,като мести с по метър,за колко дни ще премести кошера примерно на 40-50 м.Ха сега си помисли колко време пчелите ще са обезпокоени ако мести всеки ден.Че то след 50 метра-време кошера трябва да е с най малко два магазина.
    Към това чети,чети,чети аз бих добавил мисли,мисли мисли......

  4. #284
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Да Ангеле, прав си. Но съм написал " в твоя двор". За мен при такова местене, ако има възможност, и време ще бъде по безпроблемно.
    В началото на март и на мен ми се наложи да си преместя кошерите в двора на къщата. По въздух разстоянието не беше повече от 100 метра.
    Какво направих: Предния ден вечерта (беше около 18-18.30часа) ги затворих. На другият ден (беше слънчево и пчелите летяха яко) около 11часа ги пренесохме с един приятел на ръце. Оставих ги няколко часа, разбих половин буркан мед с вода и го сипах в хранилките. След около час ги отворих. Пропуснах да напиша, че пред кошерите с пчелите поставих два празни кошера на около 70-80см. Пчелите се разлетяха, но се въртяха около кошерите за ориентация. По празниците през април ще разбера каква съм я свършил.
    Поздрави, Г. Георгиев

  5. #285
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз лично си мисля, че края на март и първата половина на април е идеалното време, през което БЕЗОГЛЕДНО могат да се разместват кошерите вътре в пчелина. Никакви разстояния не трябва се следят. Просто се хващат кошерите и се преместват и подреждат както е най-удобно. При това подреждане част от тях ще останат с по-малко стари пчели, но това ще се компенсира само за една седмица. След пренареждането се прави интензивно хранене - хранилката да не пресъхва. На кошерите с по-малко стари пчели се помага с пити с мед и прашец.

    Няма друг период от годината, в който да е възможно такова БЕЗОГЛЕДНО ПРЕНАРЕЖДАНЕ. Може би през януари, но тогава си е рискова работа да не се повреди кълбото. Така че който ще прави пренареждане, няма друг избор. Сега в следващите 20 дена или никога.

  6. #286
    Автор
    Регистриран
    21.07.2013
    Мнения
    127
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Няма друг период от годината, в който да е възможно такова БЕЗОГЛЕДНО ПРЕНАРЕЖДАНЕ. Може би през януари, но тогава си е рискова работа да не се повреди кълбото. Така че който ще прави пренареждане, няма друг избор. Сега в следващите 20 дена или никога.
    Матеев говориш глупости,кошерите могат да се местят и зимата при благоприятно топло време.Когато кълбото се поразпусне могат да се местят където си искаш.Местил съм и януари,и февруари и няма никакъв проблем.Малко повече внимание и концентрация и всичко е ОК.Не налагай твоите правила и закони.

  7. #287
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не съм казвал, че не може. Казах само, че трябва много да се внимава и че има риск. Просто чети какво е написано и не си ИЗМИСЛЯЙ.

    От гледна точка на пчелите зимното местене е ЕКВИВАЛЕНТНО на пролетното местене. Доказано е, че зимните пчели помнят есенната позиция на кошера, което означава, че при зимното местене ще се предизвика същия последващ хаос с полета на старите пчели, който ще се предизвика и при пролетното.

    По въпроса с думичката ГЛУПОСТИ - мери си езика, защото само заради нея трябва да те банна. Имаше начин да си изкажеш мисълта и по-културно, в дух на приятелство и взаимопомощ. Получаваш първо предупреждение.

  8. #288
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Руснаците местят кошерите, и ги поставят в зимовници. Като важно условие е температурата на въздуха да е отрицателна. Те го казват по следния начин - когато стегне първият устойчив мраз.

  9. #289
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    И на мен ми се наложи да изместя няколко отводки тази зима.Бяха разположени в една нива на около 30 метра от пчелина ми.След преместването,на следващия ден пчелите се облетяха и нямаше нито една върнала се на старото място.Преди местенето пчелите не бяха излизали от кошерите около 20 дни.

  10. #290
    Наблюдател
    Регистриран
    21.05.2016
    Мнения
    4
    Здравейте ,предстои ми местене на шест броя кошери през месец юни , което е наложително ,ще споделите ли с какви трудности ще се сблъскам и какви мерки да взема.
    Преместването ще е от Видинско в Софийско ?

 

 
Страница 29 от 30 ПърваПърва ... 1927282930 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •