Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 18 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 175
  1. #51
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от kolevato Виж публикацията
    Искам само да отбележа,че при мен бяха засегнати само търтеевите ларви,работническите си бяха наред и може би затова пчелите сами са се излекували,поне така си обяснявам,а не съм много компетентен.
    Значи не оставяй това семейство да ти прави търтеи. Някои от майките, които се оплодят с търтеи от такава майка, ще проявят аскосфероза.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Писах ,че тази година ще правя проби за лекуване на варовито пило.Пиша лекуване ,защото съм го приемал от прочетеното за заболяване.Имах едно семейство ,но се яви и друго ,затова приложих двете рецепти.С йод и с лимонена киселина.Тук трябва да благодаря на Дамянов и Лалов.Едното семейство -:кофичка /от ксело мляко/ сироп ,захар 1:1+Йод 4 кубика.Ползвах йод от "нозестат" -не знам какъв процент е.Работата беше много зле и първите два пъти пръсках /с пулверизатор/ с яд всички пити ,странично и после от горе.Третият път пръсках само от горе.На една обработка отиваше около половината от количеството.В един момент мислех ,че нищо няма да стане.Постепенно изхвърлените личинки намаляха и после изчезнаха.Другото семейство беше отводка настанена в кошер ,който през 2014 имаше варовито пило.Кошера го обгарях и пръсках с йод.Въпреки това започна да изхвърля личинки.Него го третирах по същата схема ,но с 8-10гр.лимонена киселина , в същото количество сироп.Крайният резултат е същия ,но тук ефекта се видя в много по-кратък срок.Сигурно месец ги следя и не съм намирал нито една изхвърлена "семка".Пропуснах -пръсках ги през 3-4 дни.

  3. #53
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Писах ,че тази година ще правя проби за лекуване на варовито пило.Пиша лекуване ,защото съм го приемал от прочетеното за заболяване.Имах едно семейство ,но се яви и друго ,затова приложих двете рецепти.С йод и с лимонена киселина.Тук трябва да благодаря на Дамянов и Лалов.Едното семейство -:кофичка /от ксело мляко/ сироп ,захар 1:1+Йод 4 кубика.Ползвах йод от "нозестат" -не знам какъв процент е.Работата беше много зле и първите два пъти пръсках /с пулверизатор/ с яд всички пити ,странично и после от горе.Третият път пръсках само от горе.На една обработка отиваше около половината от количеството.В един момент мислех ,че нищо няма да стане.Постепенно изхвърлените личинки намаляха и после изчезнаха.Другото семейство беше отводка настанена в кошер ,който през 2014 имаше варовито пило.Кошера го обгарях и пръсках с йод.Въпреки това започна да изхвърля личинки.Него го третирах по същата схема ,но с 8-10гр.лимонена киселина , в същото количество сироп.Крайният резултат е същия ,но тук ефекта се видя в много по-кратък срок.Сигурно месец ги следя и не съм намирал нито една изхвърлена "семка".Пропуснах -пръсках ги през 3-4 дни.
    Честито, ти си петия или шестия, но невярващи много... На един колега му обяснявах 3-4 месеца и накрая семействата умряха, но така и не пробва. Сега ще гледам същия филм с ноземата, но насила хубост не става.
    Последната информация е на 500гр сироп - 20гр лимонена киселина. Ако ми се случи отново следващата година, ще пробвам с повече, че да видя доколко е безопасно и дали изобщо ще има проблеми. Според мен си използвал прекалено малко киселина, но пък си третирал по-често и по-дълго(доколкото разбирам). Кажи точно колко време и колко пъти ги третира.
    Иначе сиропа в хранилката може да се сваля до pH 3.5-3.8, но не смея повече. Или по-просто гледам да е между 3.8-4.2 (хубаво гледай лентичките, като ги купуваш)
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #54
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Да запитам - лимонена или винена киселина ?
    Защото , лимонтозуто е винена киселина .

  5. #55
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Честито, ти си петия или шестия, но невярващи много... На един колега му обяснявах 3-4 месеца и накрая семействата умряха, но така и не пробва. Сега ще гледам същия филм с ноземата, но насила хубост не става.
    Последната информация е на 500гр сироп - 20гр лимонена киселина. Ако ми се случи отново следващата година, ще пробвам с повече, че да видя доколко е безопасно и дали изобщо ще има проблеми. Според мен си използвал прекалено малко киселина, но пък си третирал по-често и по-дълго(доколкото разбирам). Кажи точно колко време и колко пъти ги третира.
    Иначе сиропа в хранилката може да се сваля до pH 3.5-3.8, но не смея повече. Или по-просто гледам да е между 3.8-4.2 (хубаво гледай лентичките, като ги купуваш)
    По принцип съм Тома неверни ,но никога не отказвам да науча нещо ново.От пробата можех само да спечеля ,както и стана.Да припомня ,че през 2014г.загубих.Да не се връщам назад ,но ти май беше дал по 20гр. на литър.Може и да съм в грешка ,но воден от това ползвах 8-10гр. на там колко е кофичката -400мл.За да няма объркване -така приготвях лечебното средство ,но използвах най-много половината съдържание.Незнам дали е малко ,но ефекта е супер.Лимонената киселина /в сиропа/ използвах само чрез напръскване върху и между рамките.Страхувах се при пръскане на питите-странично ,да не се увреди пилото.Третирането го правих три пъти /незнам защо/ през 3-4 дни.Както писах ефекта на лимонената киселина е по-бърз ,от този на йода.Сега ще е интересно дали през 2016 ще има отново проява в това семейство.Ако и двете семейства оцелеят ще мога да сравнявам през 2016.Както казват старите хора "живот и здраве догодина ..."

  6. #56
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от delta.e Виж публикацията
    Да запитам - лимонена или винена киселина ?
    Защото , лимонтозуто е винена киселина .
    Лимонена!
    В твоя случай НЕ слагай лимонена в сиропа. Добавките свалят много и няма смисъл, а и трябва да се измери сиропа. Много се съмнявам някога да имаш нужда от лимонената, но ако се случи - първо се обади, че да ти дам pH ленти. Като забъркаш този месец сиропа, ще ти покажа какво се случва с pH-то като сложиш добавките.

    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    По принцип съм Тома неверни ,но никога не отказвам да науча нещо ново.От пробата можех само да спечеля ,както и стана.Да припомня ,че през 2014г.загубих.Да не се връщам назад ,но ти май беше дал по 20гр. на литър.Може и да съм в грешка ,но воден от това ползвах 8-10гр. на там колко е кофичката -400мл.За да няма объркване -така приготвях лечебното средство ,но използвах най-много половината съдържание.Незнам дали е малко ,но ефекта е супер.Лимонената киселина /в сиропа/ използвах само чрез напръскване върху и между рамките.Страхувах се при пръскане на питите-странично ,да не се увреди пилото.Третирането го правих три пъти /незнам защо/ през 3-4 дни.Както писах ефекта на лимонената киселина е по-бърз ,от този на йода.Сега ще е интересно дали през 2016 ще има отново проява в това семейство.Ако и двете семейства оцелеят ще мога да сравнявам през 2016.Както казват старите хора "живот и здраве догодина ..."
    Ти не си слагал в сиропа и затова казвам малко. Аз им слагах в сиропа и затова съм го дал така. Не съм пробвал без да давам в хранилката, но щом при теб е станало - ще се пробва. По-добре не чакай да се появи, а използвай в хранилката при зимното и пролетното подхранване.
    Вече не използвам лимонена, защото свалям pH-то с добавките и няма смисъл. Затова казвам и на колегата delta.e да не слага без да измерим сиропа.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #57
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Я...по-лесна, по-ясна и по-проста рецепта, че утре някой ще направи беля. Да не го мисля, кой какво може да обърка. А като пробвам с по-голямо количество, тогава ще кажа къде е органичението(ако има такова).

    Прави се сироп 1:1 с 20гр лимонена киселина на литър. Пръска се с пулверизатор по един път на междурамие.
    Прави се сироп 1:1 слага се лимонена киселина и се бърка докато pH падне до 3.8-4.2. Измерва се с pH ленти.
    Подхранва се с този сироп докато се реши проблема. Ако слагате добавки, винаги се измерва pH-то на сиропа с добавките и киселината.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #58
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    На един кошер с 2 годишна майка лятото се появи варовито (доста). Вдигнах му пило да заложи самосмяна, ама и новата майка има тук-там по някоя килийка варовита (май е по наследство). Имам други млади майки-оплодени, ако сега сменя майката питите дето е имало варовито ще останат в кошера, ако презимуват на тях, напролет дали ще се появи варовито и дали ще си останат заразени питите? Или да ги сменя напролет като намалеят пчелите.....

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    напролет дали ще се появи варовито и дали ще си останат заразени питите? Или да ги сменя напролет като намалеят пчелите.....
    Зависи от това каква ще бъде пролетта. Влажна или суха.
    Този пост е редактиран от solaris60; 05.08.2016 в 21:13.

  10. #60
    Наблюдател
    Регистриран
    12.10.2010
    Мнения
    11
    Откъде може да се закупи лимонена к-а.

 

 
Страница 6 от 18 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •