Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 82
  1. #1
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен

    Семейства-отглеждачи

    Теориите и технологии са много хубаво нещо. Какво правим обаче когато не работят?
    Пренасям личинки, пчелите гравират маточниците, стесняват ги, хранят ги и после ги чистят.
    Пренасям отново личинки, гравират като за снимка и после чистят. Майтап си правят....!
    Сираците обаче няма къде да ходят

    В момента по рапицата почти няма пчели, но овощните дръвчета са ПЪЛНИ, а акацията ще се застъпи с рапицата. Задръстиха се с нектар, подготвят си роеви маточници, но са празни. Като хиена обикалям за роеви маточници
    Вече вярвам, че инстинкта е по-силен от всякакви технологии
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Теориите и технологии са много хубаво нещо. Какво правим обаче когато не работят?
    Пренасям личинки, пчелите гравират маточниците, стесняват ги, хранят ги и после ги чистят.
    Пренасям отново личинки, гравират като за снимка и после чистят. Майтап си правят....!
    Сираците обаче няма къде да ходят

    В момента по рапицата почти няма пчели, но овощните дръвчета са ПЪЛНИ, а акацията ще се застъпи с рапицата. Задръстиха се с нектар, подготвят си роеви маточници, но са празни. Като хиена обикалям за роеви маточници
    Вече вярвам, че инстинкта е по-силен от всякакви технологии
    Инстинкта е водещ винаги, но и правилните технологии са съобразени със инстинкта.
    Има едно много важно правило което в момента не спазваш и за това не ти се получават маточниците. Майки не се правят по време на усилен принос на нектар. При наличие на множество цъфтящи овошки и зацъфтяваща рапица маточници чрез прехвърляне няма да направят ама щом са ти блокирани вече плодниците, не си никак далеч от роевите но ВНИМАВАЙ КАКВО СИ ПОЖЕЛАВАШ.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Теориите и технологии са много хубаво нещо. Какво правим обаче когато не работят?
    Пренасям личинки, пчелите гравират маточниците, стесняват ги, хранят ги и после ги чистят.
    Пренасям отново личинки, гравират като за снимка и после чистят. Майтап си правят....!
    Сираците обаче няма къде да ходят

    В момента по рапицата почти няма пчели, но овощните дръвчета са ПЪЛНИ, а акацията ще се застъпи с рапицата. Задръстиха се с нектар, подготвят си роеви маточници, но са празни. Като хиена обикалям за роеви маточници
    Вече вярвам, че инстинкта е по-силен от всякакви технологии
    Темата е майчино семейство тоест семейство от което се взима материал за бъдещите майки , но другото важно семейство ,което участва в цикъла на производство на майки е отглеждача .Според мен проблема ти е при семейството отглеждач ,не знам дали правиш отглеждачите без присъствие на майка или с присъствие на майка но аз ще ти кажа предпочитания от мен вариант - избирам супер силно семейство майката остава в плодника, от където се вземат две рамки с отворено пило като на тяхно място се слагат основи, ако има паша върху плодника слагам магазини според моята преценка следва ханеманова решетка и корпус, където подреждам питите в средата двете пити с отворено пило като между тях се оставя място за една рамка допълвам с рамки с мед и прашец и съм готов.Нарочно оставям празно място между двете пити с отворено пило за да се съберат много млади пчели и на другия ден там слагам рамката с маточници.С този пост само се опитвам да помогна нищо повече все пак мисля ,че за първа година прехвърляш личинки и е нормално понякога да не се случват нещата.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Радо ти говориш за финишъри нали. Слагаш маточници от стартер на 24 часа в така подготвения кошер нали.

    В случая на Дамянов ми се струва, че се опитва да направи стартер с наличие на изолирана майка или млади ларви.
    Винаги може по-добре.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Аз държа майчините семейства в 5р лр на 2 корпуса и магазин, като магазина и почти целия горен корпус е с нектар, майката е яко задръстена и лист ламарина да и подам ще снесе на него.... Матеев е прав, личинките са по-едри!! И с повече млечице. При мен са с милерова хранилка и мина замина подавам и по-малко сироп. Скоро от тях ще направя и по 2 отводки, за да ги охлабя малко, че ще се пръснат....
    Само една забележка, не разбирам как твоите хора виждат какво да пренесат в нова пита, винаги слагам стара пита защото в беляи восък (въпреки че съм на 28г и виждам перфектно) нищо не се вижда. Използвам и фенерче....

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Не засичам дните, просто гледам личинката да е с форма на банан и със светло млечице. Стане ли на буквата "С" и млечицето край нея става бяло... я прескачам.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Аз не виждам добре (ГОЛЯМ НЕДОСТАТЪК), на 55 съм. Затова досега съм се блъскал с йентеров апарат и му знам недостатъците. Мисля все пак да пробвам с пренасяне от черна пита. Да сподели някой дали е успял с лупи и очила или да търся млад човек с добро зрение, да го обуча и той да го прави вместо мене. Хубаво е ако има някое филмче как точно се пренася (правено умишлено с добър zoom). За отглеждач вижте и какво е "Cloake board".

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Радо ти говориш за финишъри нали. Слагаш маточници от стартер на 24 часа в така подготвения кошер нали.

    В случая на Дамянов ми се струва, че се опитва да направи стартер с наличие на изолирана майка или млади ларви.
    Не използвам стартер защото произвеждам майки само за лични цели ,при стартера процента на приемане е почти 100 докато в този случай ,когато слагам прехвърлените ларви направо в така направения отглеждач процента понякога е по-малък за да компенсирам това аз първо прехвърлям по стари ларви на 2-3 дена и на другия ден прехвърлям младите ларви.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.11.2011
    Мнения
    314
    Пчеларски район
    Русе
    Да ви споделя и аз как си правя майките,дано повече хора се включат в споделянето на информация,ще е полезно за всички
    Сега за втора година пренасям,миналата беше пробна.За донор на личинки малко късно разбрах как точно се подготвя семейството и те най-добрите ми естествено станаха много силни вече.Реших да взема личинки от една миналогодишна отводка.Въпросната бе сред най-слабите зазимени есента и в края на февраури бе само на 3 рамки пчели.Впечатли ме със развитието си през тази пролет като размина всички останали миналогодишни отводки и догонва редовните семейства.Оставих я на един корпус и има около 5 цели рамки с пило,от нея си взех личинки.Стартер не ползвам.Рамката с чашките я напръсквам със захарен сироп и я оставям за 2-3 часа за облизване и полиране в семейството отгеждач.За отглеждачи избирам най-силните семейства със много пчели,мед и прашец.Те съответно имат и най-много пило.Многото открито пило обаче не е в плюс в момента на придаване на личинките.Затова ако ми се стори че откритото пило е много отнемам някоя рамка и я заменям с пълна с мед от горния корпус за да огранича майката да снася по времето,когато се отглеждат личинките.Отнетото открито пило придавам на някой изоставащо семейство.В семейството отглеждач майката остава в първи корпус под ХР,а във втори корпус са основно медови пити.В средата на втори корпус поставям една прашецова рамка и една с прясно пило(може и да не е изцяло заета с пило,но да е повече от 1/2).Рамката с личинките поставям между тези две рамки.Това решение взех след прочита на "СЕЛЕКЦИЯ И ГЕНЕТИКА НЕ МЕДОНОСНАТА ПЧЕЛА"-от СТИЙВ ТЕЙБЪР.Там автора описва тази подредба и също казва,че многото открито пило по време на отглеждане на майки не е желателно.В такъв случай личинките за майки се конкурират за внимението на кърмачките с личинките за работнички,а ние искаме добре гледани майки.Готовите маточници вадя на десетия ден,като за първи броя деня след пренасянето.На пример,пренасям на 13.04 и броя за пръв ден 14.04.Маточниците вадя на 23.04 и ги раздавам.Написаното до тук е с цел да споделя опит с колеги и да видим кой,как и защо.И пак казвам това го правя за втора година не претендирам,че го правя по най-добрия начин и може и да допускам някой грешки,ако има такива с времето ще ги изчистя.Успех на всички

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Семейства-отглеждачи

    Отварям тази тема, като ще ви помоля в нея да пишете само за семействата-стартери и семействата-отглеждачи.

 

 
Страница 1 от 9 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •